Biura podróży – dalszy spadek cen na lato

Cen na lato wciąż niższe niż przed rokiem
Jeden z hoteli tunezyjskich/fot. AG

W minionym tygodniu, średnia cena dla wycieczek z wylotami pomiędzy 2 i 8 sierpnia 2021 spadła o 17 złotych. Największe spadki cen wycieczek wystąpiły na hiszpańskim wybrzeżu Costa de la Luz – o średnio 117 złotych oraz na wyspie Lanzarote i w Maroku – o 73 i 70 złotych.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje pierwszy tydzień sierpnia, czyli 2 – 8 sierpnia 2021 roku.

Największe wzrosty cen wycieczek w minionym tygodniu odnotowano na półwyspie Chalcydyckim – o średnio 67 złotych oraz na wyspach Cypr i Korfu – o 62 i 45 złotych.

W minionym tygodniu ceny wycieczek na wiodących kierunkach wyjazdów wypoczynkowych Polaków dla wylotów w dniach 2-8 sierpnia 2021, czyli sprzedawanych z dużym wyprzedzeniem czasowym najbardziej spadły na Wyspach Kanaryjskich i w Turcji – o 47 i 34 złote. Znacznie mniejsze były spadki cen wyjazdów do Egiptu i Bułgarii – o 9 oraz symboliczny 1 złoty, zaś podniosły się ceny imprez turystycznych do Grecji – o średnio 16 złotych.

Taniej niż w ubiegłym roku

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2021 pokazało, że średnia cena była niższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 87 złotych.
Największe roczne spadki cen ponownie odnotowano w Maroku – o 297 złotych oraz w tej samej wielkości na Malcie a nieco mniejsze na Majorce – o 238 złotych. Najbardziej w skali rocznej i to po raz siódmy z rzędu zdrożały ceny wyjazdów do Portugalii – o średnio 163 złote oraz na wyspę Kos i do Albanii – o średnio 93 i 69 złotych.

Kanary – największy roczny spadek cen

Wśród wiodących kierunków największe roczne spadki cen wycieczek kolejny raz miały miejsce na Wyspach Kanaryjskich, gdzie średnie ceny były niższe o 140 złotych od cen sprzed roku. Mniejsza była skala roczne przecen w Egipcie, Grecji i Turcji, w których wyniosły one 80, 64 i 42 złote. Kolejny raz z rzędu jedynym z głównych kierunków, na którym wystąpił wzrost cen wycieczek w ujęciu rocznym była Bułgaria, w której podniosły się one o 17 złotych.

Malta, Majorka i Maroko również dużo tańsze

Na mniej uczęszczanych kierunkach zdecydowanie największe roczne zniżki cen wycieczek miały miejsce w Maroku oraz na Malcie i Majorce, na których wyniosły one odpowiednio 297, 297 i 238 złotych. Mniejsze były roczne spadki cen wyjazdów do Tunezji i na Cypr – o średnio 75 i 68 złotych, a na pozostałych kierunkach ceny w tym ujęciu rosły. Największe zwyżki ponownie miały miejsce w Portugalii – o 163 złote, a w mniejszej skali wrosły ceny wyjazdów do Albanii – o 69 złotych.

Na najważniejszych kierunkach z perspektywy dwóch sezonów liczonych łącznie (czyli wobec sezonu 2019 dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia), podniosły się jedynie średnie ceny wycieczek do Bułgarii i Egiptu – o 56 i 38 złotych. Na pozostałych kierunkach ceny wyjazdów w tym ujęciu spadły – umiarkowanie na Wyspach Kanaryjskich i w Turcji – o średnio 65 i 45 złotych, a w niewielkim stopniu staniały wycieczki do Grecji – o zaledwie 9 złotych.

Wśród mniej uczęszczanych kierunków zdecydowanie największy spadek cen w tym ujęciu miał miejsce na Malcie – o średnio – 1023 złote. Znacznie mniejsze zniżki miały miejsce w Maroku – o średnio 283 złote, a jeszcze mniejsze na Majorce, w Tunezji i na Cyprze – o 104, 45 i 4 złote. Kosmetyczny wzrost cen w tym ujęciu odnotowano natomiast w Albanii – o 9 złotych, a znaczący w Portugalii – o 165 złotych.

Exim i Rainbow – liderzy obniżek rok do roku

W rocznych porównaniach cen wycieczek w szczycie sezonu lato 2021 wśród dużych i średnich organizatorów ponownie w najbardziej znaczącym stopniu obniżyły się one w biurach Exim Tours i Rainbow – o około 280 i 275 złotych. Znaczne roczne zniżki cen odnotowano również w biurze Coral Travel – o około 190 złotych, a w mniejszej skali w biurach Sun & Fun i TUI Poland – o około 115 i 75 złotych. W pozostałych biurach podróży ceny były wyższe niż przed rokiem w granicach od blisko 80 złotych do ponad 310 złotych.

Najwięcej tanich ofert w TUI

W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli (w poszerzony w tym sezonie ich skład weszły hiszpańskie kierunki Costa De La Luz i Costa Del Sol, włoskie Kalabria, Sardynia i Sycylia oraz wyodrębniony z Turcji Egejskiej Dalaman), to na pozycji lidera kolejny raz z rzędu znalazło się biuro TUI Poland z liczbą 56 ofert (poprzednio 51, przed rokiem 45, a przed dwoma laty 31 ofert). Organizator ten wyprzedzał biura Rainbow, które odnotowało 35 takich ofert (poprzednio też 35 ofert, przed rokiem 20, a przed dwoma laty 14 ofert) oraz biuro Coral Travel z liczbą 28 ofert (poprzednio też 28 ofert, przed rokiem 13, a przed dwoma laty 23 oferty).

Do Egiptu najtaniej z Exim i TUI

W ubiegłym tygodniu najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura Exim Tours i TUI Poland – po 7 oferty, na kierunkach greckich przodowały biura Rainbow i TUI Poland – po 10 ofert, przed biurem Coral Travel – 8 ofert, na kierunkach kanaryjskich biura TUI Poland – 10 ofert oraz Rainbow i Itaka – 6 i 4 oferty, a na tureckich biura Coral Travel i TUI Poland – 9 i 5 ofert. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych ofert miały biura Coral Travel i TUI Poland – 6 i 3 oferty, a w Bułgarii biura TUI Polandi Coral Travel – po 3 oferty. W zestawieniu z okresem sprzed roku, biuro TUI Poland wzmocniło swoją pozycję w Egipcie, Grecji, na Wyspach Kanaryjskich, w Tunezji i Turcji, biuro Rainbow w Grecji, na Wyspach Kanaryjskich i Tunezji, a biuro Coral Travel w Grecji, Tunezji, Turcji i Bułgarii.

Biura podróże – spadają ceny na lato

Adam Gąsior

Redaktor naczelny portalu branżowego WaszaTurystyka.pl


POWIĄZANE WPISY

Privacy Preference Center