Biura podróże – spadają ceny na lato

Ceny na lato spadają
Na atlantyckim wybrzeżu Maroka/fot. AG

Średnia cena imprezy turystycznej w sierpniu sprzedawanej w biurach podróży w Polsce, była niższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 68 złotych. Największe roczne spadki cen odnotowano w Maroku – o 271 złotych, a nieco mniejsze na Majorce i Synaju – o 218 i 193 złotych.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje pierwszy tydzień sierpnia, czyli 2 – 8 sierpnia 2021 roku.

W minionym tygodniu, średnia cena dla wycieczek z wylotami pomiędzy 2 i 8 sierpnia 2021 spadła o 8 złotych. Największe spadki cen wycieczek wystąpiły na tureckim kierunku Dalaman – o średnio 119 złotych oraz na Krecie i w Turcji Egejskiej – o 101 i 81 złotych.

W wzrostach cen wyjazdów drugi raz z rzędu przodowała Sardynia, na której podniosły się one o średnio 132 złote (poprzednio o 64 złote) oraz kierunki hiszpańskie Costa de la Luz (przed tygodniem był tam duży spadek) oraz Teneryfa, na których średnie wzrosty cen wyniosły 109 i 90 złotych.

Tylko Kanary droższe niż tydzień temu

W minionym tygodniu ceny wycieczek na kierunkach wyjazdów wypoczynkowych Polaków dla wylotów w dniach 2-8 sierpnia 2021, czyli sprzedawanych z dużym wyprzedzeniem czasowym spadły na wszystkich wiodących kierunkach z wyjątkiem Wysp Kanaryjskich, na których podniosły się o 26 złotych. Największy spadek cen wycieczek miał miejsce w Turcji – o średnio 57 złotych, w mniejszym stopniu były obniżyły się ceny w Grecji i Bułgarii – o 24 i 18 złotych, a w najmniejszym w Egipcie – o średnio 4 złote.

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2021 pokazało, że średnia cena była niższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 68 złotych. Największe roczne spadki cen odnotowano w Maroku – o 271 złotych, a nieco mniejsze na Majorce i Synaju – o 218 i 193 złotych. Najbardziej w skali rocznej i to po raz szósty z rzędu wzrosły ceny wyjazdów do Portugalii – o średnio 231 złotych oraz na greckie kierunki Kos i Chalkidiki – o średnio 94 i 73 złote.

Tylko Bułgaria nieco droższa

Wśród wiodących kierunków największe roczne spadki cen wycieczek kolejny raz miały miejsce na Wyspach Kanaryjskich i w Egipcie, a średnie ceny były tam niższe o 105 i 104 złote od cen sprzed roku. Znacznie mniejsze były roczne przeceny w Grecji i Turcji, gdzie średnie ceny w relacji z poprzednim sezonem były niższe o 36 i 20 złotych. Kolejny raz z rzędu jedynym z głównych kierunków, na którym wystąpił wzrost cen wycieczek w ujęciu rocznym była Bułgaria, ale podniosły się one jedynie minimalnie, czyli o 3 złote.
Na mniej uczęszczanych kierunkach zdecydowanie największe roczne zniżki cen wycieczek miały miejsce w Maroku i na Majorce – o 271 i 218 złotych. Mniejsze były roczne spadki cen wycieczek na Malcie, Cyprze i w Tunezji – o średnio 153, 117 i 60 złotych, a na pozostałych kierunkach ceny w tym ujęciu rosły. Największe zwyżki ponownie miały miejsce w Portugalii – o 231 złotych, a w mniejszej skali wrosły ceny wyjazdów do Albanii – o 52 złote.

Rainbow i Exim Tours – największe obniżki rok do roku

W rocznych porównaniach cen wycieczek w szczycie sezonu lato 2021 wśród dużych i średnich organizatorów ponownie w najbardziej znaczącym stopniu obniżyły się one w biurach Rainbow i Exim Tours – o około 245 i 240 złotych. Znaczne roczne zniżki cen odnotowano również w biurze Coral Travel – o około 175 złotych, a w mniejszej skali w biurach Sun & Fun i TUI Poland – o około 85 i 40 złotych. W pozostałych biurach podróży ceny były wyższe niż przed rokiem w granicach od blisko 10 złotych (biuro Grecos) do prawie 320 złotych.

TUI – najwięcej atrakcyjnych propozycji

W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli (w poszerzony w tym sezonie ich skład weszły hiszpańskie kierunki Costa De La Luz i Costa Del Sol, włoskie Kalabria, Sardynia i Sycylia oraz wyodrębniony z Turcji Egejskiej Dalaman), to na pozycji lidera kolejny raz z rzędu znalazło się biuro TUI Poland z liczbą 51 ofert (poprzednio 54, przed rokiem 46, a przed dwoma laty 30 ofert). Organizator ten wyprzedzał biura Rainbow, które odnotowało 35 takich ofert (poprzednio też 35 ofert, przed rokiem 18, a przed dwoma laty 25 ofert) oraz biuro Coral Travel z liczbą 28 ofert (poprzednio 23 oferty, przed rokiem 15, a przed dwoma laty 18 ofert).

Do Egiptu z TUI lub Coralem

W ubiegłym tygodniu najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura TUI Poland i Coral Travel – 7 i 4 oferty, na kierunkach greckich przodowały biura Coral Travel i TUI Poland – 9 i 8 ofert, przed biurami Rainbow i Grecos – 7 i 6 ofert, na kierunkach kanaryjskich biura TUI Poland – 10 ofert oraz Rainbow i Itaka – 5 i 4 oferty, a na tureckich biura Coral Travel i TUI Poland – 9 i 6 ofert. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych ofert miały biura Coral Travel i Exim Tours – 6 i 4 oferty, a w Bułgarii biuro TUI Poland – 3 oferty. W zestawieniu z okresem sprzed roku, biuro TUI Poland wzmocniło swoją pozycję w Grecji i Turcji, biuro Rainbow w Grecji, a biuro Coral Travel w Grecji, Tunezji, Turcji i Bułgarii.

Ceny w biurach podróży wciąż niższe od zeszłorocznych