Ceny w biurach podróży wciąż niższe od zeszłorocznych

Ceny w biurach podróży niższe niż w lutym 2020
Jeden z hoteli tunezyjskich/fot. AG

W minionym tygodniu średnia cena imprezy turystycznej w biurach podróży była niższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 72 złote. Największe roczne spadki cen odnotowano na Teneryfie i Majorce – o 251 i 223 złote,

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje pierwszy tydzień sierpnia, czyli 2 – 8 sierpnia 2021 roku.

W minionym tygodniu, średnia cena dla wycieczek z wylotami pomiędzy 2 i 8 sierpnia 2021 wzrosła o 2 złote. W ostatnim tygodniu największe podwyżki cen wycieczek wystąpiły w Maroku – o 148 złotych oraz w Hurghadzie i na Sardynii – o 81 i 64 złote.

W spadkach cen wyjazdów przodowała Malta, na której obniżyły się one o średnio 100 złotych oraz hiszpańskie wybrzeża Costa de la Luz i Costa del Sol, na których średnie ceny spadły o 94 i 86 złote.

Tylko Kanary potaniały z tygodnia na tydzień

W minionym tygodniu ceny wycieczek na wiodących kierunkach wyjazdów wypoczynkowych Polaków dla wylotów w dniach 2-8 sierpnia 2021, czyli sprzedawanych z dużym wyprzedzeniem czasowym wzrosły na wszystkich kierunkach za wyjątkiem Wysp Kanaryjskich, na których obniżyły się o 41 złotych. Największy wzrost cen wycieczek miał miejsce w Turcji – o średnio 33 złote, a mniejsze i dość podobne do Bułgarii, Egiptu i Grecji – o odpowiednio 21, 17 i 14 złotych.

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2021 pokazało, że średnia cena była niższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 72 złote. Największe roczne spadki cen odnotowano na Teneryfie i Majorce – o 251 i 223 złote, a nieco mniejsze w Maroku – o 215 złotych. Najbardziej w skali rocznej i to po raz piąty z rzędu wzrosły ceny wyjazdów do Portugalii – o średnio 110 złotych oraz na greckie wyspy Kos i Rodos – o średnio 59 i 24 złote.

Kanary i Egipt najbardziej w dół cenowo

Wśród wiodących kierunków największe roczne spadki cen wycieczek miały miejsce na Wyspach Kanaryjskich oraz kolejny raz w Egipcie. Średnie ceny były tam niższe o 125 i 103 złote od cen sprzed roku. Mniejsze były tym razem roczne przeceny w Grecji, gdzie średnie ceny w relacji z poprzednim sezonem były niższe o 46 złotych. Jeszcze mniejsza była roczna przecena wyjazdów do Turcji, gdzie ceny spadły o 6 złotych, a kolejny raz z rzędu jedynym z głównych kierunków, na którym wystąpił wzrost cen wycieczek w ujęciu rocznym była Bułgaria, gdzie podniosły się one o 16 złotych.

Majorka i Maroko mocno tanieją

Na mniej uczęszczanych kierunkach zdecydowanie największe roczne obniżki cen wycieczek miały miejsce na Majorce i w Maroku – o 223 i 215 złotych. Mniejsze były roczne spadki cen wycieczek na Cyprze, Malcie i w Tunezji – o średnio 89, 72 i 50 złotych, a na pozostałych kierunkach ceny w tym ujęciu rosły. Największe podwyżki miały miejsce w Portugalii – o 110 złotych, a w wyraźnie mniejszej skali wrosły ceny wyjazdów do Albanii – o 14 złotych.

TUI na czele niskich cen

W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli (w poszerzony w tym sezonie ich skład weszły hiszpańskie kierunki Costa De La Luz i Costa Del Sol, włoskie Kalabria, Sardynia i Sycylia oraz wyodrębniony z Turcji Egejskiej Dalaman), to na pozycji lidera kolejny raz z rzędu znalazło się biuro TUI Poland z liczbą 54 ofert (poprzednio 56, przed rokiem 43, a przed dwoma laty 37 ofert). Organizator ten wyprzedzał biura Rainbow, które odnotowało 35 takich ofert (poprzednio 28 ofert, przed rokiem 21, a przed dwoma laty 17 ofert) oraz biuro Coral Travel z liczbą 23 ofert.

Do Egiptu z Coralem i TUI

W ubiegłym tygodniu najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura Coral Travel i TUI Poland – po 6 ofert, na kierunkach greckich przodowały biura Rainbow i TUI Poland – 11 i 9 ofert, przed biurami Coral Travel i Grecos – 7 i 4 oferty, na kierunkach kanaryjskich biura TUI Poland – 10 ofert oraz Rainbow i Itaka – 6 i 4 oferty, a na tureckich biura Coral Travel i TUI Poland – 9 i 6 ofert. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych ofert miały biura Coral Travel i Exim Tours – 5 i 4 oferty, a w Bułgarii biuro TUI Poland – 3 oferty. W zestawieniu z okresem sprzed roku, biuro TUI Poland wzmocniło swoją pozycję w Grecji, Tunezji i Turcji, biuro Rainbow w Egipcie, Grecji i na Wyspach Kanaryjskich, a biuro Coral Travel w Grecji, Tunezji, Turcji i Bułgarii.

Biura podróży – lekkie wzrosty cen