Biura podróży – lekkie wzrosty cen

Na Cyprze ceny bez zmian
Hotel Lordos Beach w Larnace/fot. AG

W minionym tygodniu ceny wycieczek na wiodących kierunkach wyjazdów wypoczynkowych Polaków dla wylotów w sierpniu, wzrosły na wszystkich kierunkach za wyjątkiem Turcji.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej, obejmuje pierwszy tydzień sierpnia, czyli 2 – 8 sierpnia 2021 roku.

W minionym tygodniu, średnia cena dla wycieczek z wylotami pomiędzy 2 i 8 sierpnia 2021 wzrosła o 19 złotych. W ostatnim tygodniu największe podwyżki cen wycieczek wystąpiły na hiszpańskich wybrzeżach Costa del Sol i Costa de la Luz – o średnio 112 i 90 złotych oraz na Malcie – o 83 złote. W spadkach cen wyjazdów przodowała grecka wyspa Kos, na której obniżyły się one o średnio 58 złotych oraz Maroko i Turcja Egejska – o średnio 34 i 32 złote.

W minionym tygodniu ceny wycieczek na wiodących kierunkach wyjazdów wypoczynkowych Polaków dla wylotów w dniach 2-8 sierpnia 2021, czyli sprzedawanych z dużym wyprzedzeniem czasowym wzrosły na wszystkich kierunkach za wyjątkiem Turcji, w której obniżyły się o 4 złote. W większym stopniu podniosły się ceny wycieczek do Bułgarii i Egiptu – o 26 i 16 złotych, a mniej dynamiczne wzrosty odnotowano na Wyspach Kanaryjskich i w Grecji – o 11 i 8 złotych.

Nieco taniej niż rok temu

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2021 pokazało, że średnia cena była niższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 46 złotych. Największe roczne spadki cen odnotowano na Majorce, Malcie i na Teneryfie –po o 283 złote. Najbardziej w skali rocznej i to czwarty raz z rzędu wzrosły ceny wyjazdów do Portugalii – o średnio 204 złote oraz do Albanii i na Cypr – o średnio 114 i 97 złotych.

Bułgaria droższa

Wśród wiodących kierunków największe roczne spadki cen wycieczek ponownie miały miejsce w Egipcie, gdzie średnie ceny były o 85 złotych niższe od cen sprzed roku, ale niewiele mniejsze były tym razem roczne przeceny w Grecji, gdzie średnie ceny w relacji z ich poziomem w poprzednim sezonie były niższe o 78 złotych. Mniejsza była roczna przecena wyjazdów na Wyspy Kanaryjskie, na których ceny spadły o 51 złotych, a jeszcze mniejsza do Turcji – o średnio 27 złotych. Kolejny raz z rzędu jedynym z głównych kierunków ze wzrostem cen wycieczek w ujęciu rocznym była Bułgaria, gdzie średni wzrost cen wyniósł 29 złotych.
Na mniej uczęszczanych kierunkach zdecydowanie największe roczne obniżki cen wycieczek miały miejsce na Majorce i Malcie oraz Maroku – o 283, 253 i 207 złotych. Mniejsze były roczne spadki cen wycieczek w Tunezji – o średnio 52 złote, a na pozostałych kierunkach ceny w tym ujęciu rosły. Największe zwyżki miały miejsce w Portugalii – o 204 złote, a w wyraźnie mniejszej skali rosły ceny wyjazdów do Albanii i na Cypr – o 114 i 97 złotych.

TUI i Rainbow liderami niskich cen

W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli (w poszerzony w tym sezonie ich skład weszły hiszpańskie kierunki Costa De La Luz i Costa Del Sol, włoskie Kalabria, Sardynia i Sycylia oraz wyodrębniony z Turcji Egejskiej Dalaman), to na pozycji lidera kolejny raz z rzędu znalazło się biuro TUI Poland z liczbą 56 ofert (poprzednio 51, przed rokiem 47, a przed dwoma laty 40 ofert). Organizator ten wyprzedzał biura Rainbow, które odnotowało 28 takich ofert (poprzednio 35 ofert, przed rokiem 14, a przed dwoma laty 19 ofert) oraz biuro Exim Tours z liczbą 24 ofert (poprzednio 19 ofert, przed rokiem 17, a przed dwoma laty 20 ofert).

Egipt – najlepsze ceny w Exim i TUI

W ubiegłym tygodniu najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura Exim Tours i TUI Poland – po 5 ofert oraz Coral Travel – 4 oferty, na kierunkach greckich przodowały biura Rainbow i TUI Poland – po 8 ofert, przed biurami Coral Travel i Grecos – 6 i 5 ofert, na kierunkach kanaryjskich biura TUI Poland – 9 ofert oraz Rainbow i Itaka – 5 i 4 oferty, a na tureckich biura Coral Travel – 9 ofert i TUI Poland – 6 ofert. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych ofert miały biura Exim Tours i TUI Poland – po 4 oferty i Coral Travel – 3 oferty, a w Bułgarii biuro TUI Poland – 3 oferty. W zestawieniu z okresem sprzed roku, biuro TUI Poland wzmocniło swoją pozycję w Tunezji i w Turcji, biuro Rainbow w Grecji i w Tunezji, a biuro Exim Tours w Egipcie, Grecji, na Wyspach Kanaryjskich.

Biura podróży – cena letnich wyjazdów lekko w dół

Adam Gąsior

Redaktor naczelny portalu branżowego WaszaTurystyka.pl


POWIĄZANE WPISY

Privacy Preference Center