Biura podróży – cena letnich wyjazdów lekko w dół

Egipt będzie dużo tańszy
Jeden z hoteli w Marsa Alam/fot. AG

Średnia cena wyjazdów sierpniowych sprzedawanych w biurach podróży w Polsce była niższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 65 złotych.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki obejmuje pierwszy tydzień sierpnia, czyli 2 – 8 sierpnia 2021 roku.

W minionym tygodniu, średnia cena dla wycieczek z wylotami pomiędzy 2 i 8 sierpnia 2021 spadła o 2 złote. Największe obniżki cen wycieczek wystąpiły na Majorce – o średnio 84 złote oraz na greckiej wyspie Kos i na Tureckiej Riwierze – o 45 i 42 złote. We wzrostach cen wyjazdów ponownie przodowała Sycylia, na której podniosły się one o średnio 115 złotych oraz Półwysep Chalcydycki (też ponownie) i Maroko – o średnio 67 i 51 złotych.

W minionym tygodniu ceny wycieczek na wiodących kierunkach wyjazdów wypoczynkowych Polaków dla wylotów w dniach 2-8 sierpnia 2021, czyli sprzedawanych z dużym wyprzedzeniem czasowym wzrosły w przypadku wycieczek na Wyspy Kanaryjskie i do Grecji – o 15 i 5 złotych. Na pozostałych kierunkach odnotowano zniżki, przy czym stosunkowo nieduże miały miejsce dla wyjazdów do Bułgarii i do Egiptu – o średnio 7 i 8 złotych, a nieco większe dla wycieczek do Turcji – o 20 złotych.

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2021 pokazało, że średnia cena była niższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 65 złotych. W poprzednich trzech zestawieniach ceny były niższe od cen sprzed roku o 66, 48 i 36 złotych, a we wcześniejszym wyższe o 9 złotych. Największe roczne spadki cen wycieczek odnotowano na Malcie – o 281 złotych, a nieco mniejsze na Majorce i Teneryfie – o 261 i 224 złote. Najbardziej w skali rocznej i to trzeci raz z rzędu wzrosły ceny wyjazdów do Portugalii – o średnio 140 złotych oraz na wyspę Lanzarote i do Albanii – o średnio 63 i 30 złotych.

Najbardziej potaniał Egipt

Wśród wiodących kierunków największe roczne spadki cen wycieczek ponownie miały miejsce w Egipcie, gdzie średnie ceny były o 117 złotych niższe od cen sprzed roku. Mniejsze, ale dość istotne były roczne przeceny w Grecji i na Wyspach Kanaryjskich w których ceny spadły o 77 i 67 złotych. Umiarkowanie niższe ceny wycieczek niż przed rokiem odnotowano w Turcji – o średnio 25 złote, a kolejny raz z rzędu jedynym z tych kierunków, w którym w ujęciu rocznym ceny wycieczek wzrosły była Bułgaria, gdzie średni wzrost cen – tak jak przed tygodniem – wyniósł 16 złotych.

Majorka i Malta dużo tańsze niż przede rokiem

Na mniej uczęszczanych kierunkach zdecydowanie największe roczne obniżki cen wycieczek miały miejsce na Malcie i Majorce – o 281, 261 złotych, a znacząco mniejsze były roczne spadki cen wycieczek w Maroku i Tunezji – o 91 i 68 złotych. Nieznacznie (o 2 złote) wzrosły ceny wyjazdów na Cypr, a w Albanii i Portugalii ich ceny były wyższe o 30 i 140 złotych.

Wśród mniej uczęszczanych kierunków największe dwuletnie wzrosty cen wycieczek ponownie miały miejsce w Portugalii, na Cyprze i w Tunezji – o średnio 282, 183 i 157 złotych, znacznie mniejsza były w tym ujęciu zwyżka średnich cen wyjazdów do Maroka – o średnio 54 złote. W bardzo niewielkim stopniu podniosły się ceny imprez do Albanii i na Majorkę – o 11 i 3 złote, a jedynym kierunkiem o niższych cenach niż przed rokiem była Malta – o 554 złote.

Najkorzystniejsze ceny w TUI

W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli (w poszerzony w tym sezonie ich skład weszły hiszpańskie kierunki Costa De La Luz i Costa Del Sol, włoskie Kalabria, Sardynia i Sycylia oraz wyodrębniony z Turcji Egejskiej Dalaman), to na pozycji lidera kolejny raz z rzędu znalazło się biuro TUI Poland z liczbą 51 ofert (poprzednio też 51, przed rokiem 44, a przed dwoma laty 39 ofert). Organizator ten wyprzedzał biura Rainbow, które odnotowało 35 takich ofert (poprzednio 38 ofert, przed rokiem 13, a przed dwoma laty 24 oferty) oraz biuro Coral Travel z liczbą 25 ofert (poprzednio 20 ofert, przed rokiem 14, a przed dwoma laty 16 ofert).

Do Egiptu z Coralem i TUI Poland

W ubiegłym tygodniu najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura Coral Travel i TUI Poland – po 5 ofert oraz Exim Tours – 4 oferty, na kierunkach greckich przodowało biuro Rainbow –10 ofert, przed biurami Coral Travel i TUI Poland – po 6 ofert, na kierunkach kanaryjskich biuro TUI Poland – 9 ofert oraz Rainbow i Itaka – 5 i 4 oferty, a na tureckich biura Coral Travel – 8 ofert i TUI Poland – 7 ofert. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych ofert miały biura TUI Poland – 4 oferty oraz Coral Travel i Exim Tours – po 3 oferty, a w Bułgarii biuro TUI Poland – 3 oferty. W porównaniu z okresem sprzed roku, biuro TUI Poland wzmocniło swoją pozycję w Tunezji i w Turcji, biuro Rainbow w Grecji, na Wyspach Kanaryjskich, w Tunezji i w Turcji, a biuro Coral Travel w Grecji, Tunezji i w Turcji.

Biura podróży – ceny wyjazdów letnich bez zmian