Biura podróży – ceny wyjazdów letnich bez zmian

Ceny w biurach podróży nie zmieniają się
Na plaży w Marsa Alam w Egipcie/fot. AG

W ostatnim tygodniu średnia cena wyjazdów sierpniowych w biurach podróży wzrosła w porównaniu z cenami tydzień wcześniej zaledwie o cztery złote. Najbardziej podrożała Sycylia, najbardziej potaniała – Malta.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje pierwszy tydzień sierpnia, czyli 2 – 8 sierpnia 2021 roku.

Poczynając od 8 października zestawienia cen są uzupełniane o ich porównania z obszaru wybrzeża Hiszpanii (obejmują Costa De La Luz i Costa Del Sol) oraz Włoch (obejmują Kalabrię, Sardynię i Sycylię).

W minionym tygodniu, średnia cena dla wycieczek z wylotami pomiędzy 2 i 8 sierpnia 2021 wzrosła o 4 złote. W ostatnim tygodniu największe zwyżki cen wycieczek wystąpiły na Sycylii – o średnio 114 złotych oraz na greckiej wyspie Korfu (ponownie) i na półwyspie Chalcydyckim – o 51 i 35 złotych. W spadkach cen wyjazdów przodowała Malta, na której obniżyły się one o średnio 160 złotych oraz podobnie jak przed tygodniem Sardynia i Cypr – o średnio 95 i 49 złotych.

W minionym tygodniu ceny wycieczek na wiodących kierunkach wyjazdów wypoczynkowych Polaków dla wylotów w dniach 2-8 sierpnia 2021, czyli sprzedawanych z dużym wyprzedzeniem czasowym wzrosły jedynie w przypadku wycieczek do Grecji i Turcji – o 16 i 7 złotych. Na pozostałych kierunkach odnotowano zniżki, przy czym stosunkowo nieduże miały miejsce dla wyjazdów na Wyspy Kanaryjskie i do Bułgarii – o średnio 15 i 17 złotych, a nieco większe do Egiptu – o 22 złote.

Trochę drożej niż rok wcześniej

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2021 pokazało, że średnia cena była niższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 66 złotych. Największe roczne spadki cen wycieczek odnotowano na Malcie – o 297 złotych, a nieco mniejsze na Majorce i w Maroku – o 231 i 221 złote. Najbardziej w skali rocznej i to trzeci raz z rzędu wzrosły ceny wyjazdów do Portugalii i na wyspę Kos – tym razem o średnio 147 i 77 złotych, a w niewiele mniejszej skali podniosły się ceny wycieczek do Albanii – o 52 złotych.

Egipt tanieje

Wśród wiodących kierunków największe roczne spadki cen wycieczek ponownie miały miejsce w Egipcie, gdzie średnie ceny były o 150 złotych niższe od cen sprzed roku. Mniejsze były roczne przeceny na Wyspach Kanaryjskich i w Grecji, w których ceny spadły o 74 i 49 złotych. Nieznacznie niższe ceny niż przed rokiem odnotowano w Turcji – o średnio 4 złote, a kolejny raz z rzędu jedynym z tych kierunków, w którym w ujęciu rocznym ceny wycieczek wzrosły była Bułgaria, gdzie średni wzrost cen wyniósł 16 złotych.

Malta i Majorka dużo taniej

Na mniej uczęszczanych kierunkach zdecydowanie największe roczne obniżki cen wycieczek odnotowano na Malcie, Majorce i w Maroku – o 297, 231 i 221 złotych. Mniejsze były roczne na Cyprze i w Tunezji – o 93 i 34 złote, a kierunkami wyższych cen niż przed rokiem były jedynie Albania i Portugalia – o średnio 52 i 147 złotych.

Wśród mniej uczęszczanych kierunków największe dwuletnie wzrosty cen wycieczek ponownie miały miejsce w Portugalii i Tunezji – o średnio 293 i 173 złotych, zaś wyraźnie mniejsze były w tym ujęciu zwyżki średnich cen wyjazdów do Maroka i na Cypr – o średnio 71 i 70 złotych. W niewielkim stopniu podniosły się ceny imprez do Albanii – o 25 złotych, a jedynymi kierunkami o niższych cenach niż przed rokiem była Malta i Majorka – o odpowiednio 41 i 189 złotych.

Rainbow liderem obniżek

W rocznych porównaniach wśród dużych i średnich organizatorów cen wycieczek w szczycie sezonu lato 2021 kolejny raz w najbardziej znaczącym stopniu obniżyły się one w biurze Rainbow – o około 345 złotych. Znaczne były też roczne zniżki cen w biurach Exim Tours i Coral Travel – o średnio około 285 i 270 złotych, a nieco mniejsze miały miejsce w biurach Grecos i Best Reisen – o średnio około 175 i 160 złotych. W pozostałych biurach podróży były wyższe niż przed rokiem w granicach od około 15 (biuro TUI Poland) do 220 złotych.

Egipt najtańszy z TUI Poland i Eximem

W ubiegłym tygodniu najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura TUI Poland i Exim Tours – 7 i 5 ofert, na kierunkach greckich przodowało biuro Rainbow –11 ofert, przed biurami Coral Travel i Grecos – 7 i 6 ofert, na kierunkach kanaryjskich biuro TUI Poland – 9 ofert oraz Rainbow i Itaka – 5 i 4 oferty, a na tureckich biura Coral Travel – 8 ofert i TUI Poland – 7 ofert. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych ofert miały biura TUI Poland i Exim Tours – 4 i 3 oferty, a w Bułgarii biuro TUI Poland – 3 oferty. W porównaniu z okresem sprzed roku, biuro TUI Poland wzmocniło swoją pozycję w Egipcie, w Tunezji i w Turcji, biuro Rainbow w Grecji, na Wyspach Kanaryjskich, w Tunezji i w Turcji, a biuro Coral Travel w Grecji, Tunezji i w Turcji.

Biura podróży – Cypr na lato tańszy niż w ubiegłym roku