Biura podróży – Cypr na lato tańszy niż w ubiegłym roku

Cypr dużo tańszy niż w 2020 roku
Jeden z hoteli w Ayia Napa na Cyprze/fot. AG

Średnia cena imprezy turystycznej na początku sierpnia 2021 roku w ubiegłym tygodniu w biurach podróży była niższa od średniej ubiegłorocznej o 48 złotych. Największy spadek zanotowały ceny wyjazdów na Cypr – o 232 złote.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki obejmuje pierwszy tydzień sierpnia, czyli 2 – 8 sierpnia 2021 roku.

W minionym tygodniu, średnia cena dla wycieczek z wylotami pomiędzy 2 i 8 sierpnia 2021 wzrosła o 11 złotych. W ostatnim tygodniu największe podwyżki cen wycieczek wystąpiły na Malcie i Korfu – o średnio 150 i 101 złotych oraz na hiszpańskim wybrzeżu Costa de la Luz – o 44 złote. W spadkach cen przodował Cypr i Sardynia – o średnio 95 i 68 złotych, zaś w mniejszym stopniu obniżyły się ceny wycieczek na Majorkę, czyli o średnio 36 złotych.

W minionym tygodniu ceny wycieczek na wiodących kierunkach wyjazdów wypoczynkowych Polaków dla wylotów w dniach 2-8 sierpnia 2021, czyli sprzedawanych z dużym wyprzedzeniem czasowym spadły jedynie przy wycieczkach do Egiptu – o kosmetyczne 2 złote. Na pozostałych kierunkach ceny wyjazdów wykazały wzrosty, przy czym największe z nich miały miejsce w Bułgarii –o 41 złotych, nieco mniejsze w Grecji i w Turcji – o średnio 33 i 28 złotych, a najmniejsze na Wyspach Kanaryjskich – o 18 złotych.

Ceny Cypru mocno w dół

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2021 pokazało, że średnia cena była niższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 48 złotych.
Największe roczne spadki cen wycieczek odnotowano na Cyprze – o 232 złote, a nieznacznie mniejsze na Malcie i w Maroku – o 227 i 222 złote. Najbardziej w skali rocznej drugi raz z rzędu wzrosły ceny wyjazdów do Portugalii i na wyspę Kos – o średnio 212 i 112 złotych, a w mniejszym stopniu podniosły się ceny wycieczek do Albanii – o 66 złotych.

Wśród wiodących kierunków największe roczne spadki cen wycieczek ponownie miały miejsce w Egipcie i na Wyspach Kanaryjskich, gdzie średnie ceny były o 98 i 56 złotych niższe od cen sprzed roku. Nieco mniejsze były roczne przeceny w Turcji i Grecji, w których ceny spadły o 52 i 33 złote, a kolejny raz jedynym z tych kierunków, w którym w ujęciu rocznym ceny wycieczek wzrosły była Bułgaria – o średnio 56 złotych.

Malta i Maroko tańsze niż w 2020 roku

Na mniej uczęszczanych kierunkach zdecydowanie największe roczne zniżki cen wycieczek odnotowano na Cyprze i na Malcie – o 232 i 227 złotych, a niewiele mniejsze w Maroku i na Majorce – o 222 i 189 złotych. Znacznie mniejszy był roczny spadek cen wyjazdów do Tunezji – o średnio 18 złotych, a w Portugalii i Albanii ich ceny były wyższe niż przed rokiem o 212 i 66 złotych.

Rainbow i Coral – największe roczne spadki cen

W rocznych porównaniach wśród dużych i średnich organizatorów ceny wycieczek w szczycie sezonu lato 2021 ponownie w najbardziej znaczącym stopniu obniżyły się w biurach Rainbow i Coral Travel – o około 310 i 270 złotych. Nieco mniejsze roczne spadki cen wycieczek wystąpiły w biurach Exim Tours oraz Grecos – o średnio około 195 i 170 złotych. W pozostałych biurach podróży były wyższe niż przed rokiem w granicach od około 35 (biuro TUI Poland) do 260 złotych.

W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli (w poszerzony w tym sezonie ich skład weszły hiszpańskie kierunki Costa De La Luz i Costa Del Sol, włoskie Kalabria, Sardynia i Sycylia oraz wyodrębniony z Turcji Egejskiej Dalaman), to na pozycji lidera kolejny raz znalazło się biuro TUI Poland, z liczbą 54 ofert (poprzednio 53, przed rokiem 50, a przed dwoma laty 45 ofert). Organizator wyprzedzał biura Rainbow, które odnotowało 34 takie oferty (poprzednio 30 ofert, przed rokiem 12, a przed dwoma laty 21 ofert) oraz biuro Coral Travel z liczbą 25 ofert (poprzednio 24 oferty, przed rokiem 13, a przed dwoma laty 17 ofert).

Do Egiptu z TUI Poland lub Coral TRavel

W ubiegłym tygodniu najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura TUI Poland i Coral Travel – 7 i 5 ofert, na kierunkach greckich przodowało biuro Rainbow – 9 ofert, przed biurami Grecos i Coral Travel – po 8 ofert, na kierunkach kanaryjskich biuro TUI Poland – 9 ofert oraz Rainbow i Itaka – 6 i 4 oferty, a na tureckich biura Coral Travel – 9 ofert i TUI Poland – 6 ofert. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych ofert miały biura TUI Poland i Exim Tours – 6 i 3 oferty, a w Bułgarii biuro TUI Poland i Coral Travel – po 3 oferty. W porównaniu z okresem sprzed roku, biuro TUI Poland wzmocniło swoją pozycję w Egipcie i w Tunezji, biuro Rainbow w Grecji, na Wyspach Kanaryjskich, w Tunezji i w Turcji, a biuro Coral Travel w Grecji, Turcji i Bułgarii.

Biura podróży – lato tanieje, najbardziej w Hiszpanii