Biura podróży – lato tanieje, najbardziej w Hiszpanii

Wakacje w biurach podróży tanieją
Plaża w Macadi Bay w Egipcie/fot. AG

W minionym tygodniu ceny wyjazdów na początku sierpnia 2021 roku w biurach podróży były niższe o 31 złotych od cen w poprzednim tygodniu. Najbardziej potaniały imprezy na Costa del Sol w Hiszpanii.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelData, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje pierwszy tydzień sierpnia, czyli 2 – 8 sierpnia 2021 roku.

W minionym tygodniu, średnia cena dla wycieczek z wylotami pomiędzy 2 i 8 sierpnia 2021 spadła o 31 złotych. W ostatnim tygodniu największe zniżki cen wycieczek wystąpiły na hiszpańskich wybrzeżach Costa del Sol i Costa de la Luz – o średnio 154 i 143 złotych, a niewiele mniej spadły ceny wyjazdów do Maroka (poprzednio ceny znacznie tam wzrosły) – o średnio 117 złotych.

Podwyżki cen wycieczek były stosunkowo niewielkie, a najistotniejsze z nich wystąpiły na Sardynii i Lanzarote – o średnio 45 i 31 złotych, zaś zupełnie nieznacznie podniosły się ceny wyjazdów na Kretę –o średnio 7 złotych.

W minionym tygodniu ceny wycieczek na wiodących kierunkach wyjazdów wypoczynkowych Polaków dla wylotów w dniach 2-8 sierpnia 2021, czyli sprzedawanych z dużym wyprzedzeniem czasowym wykazały wyłącznie spadki. Największe z nich miały miejsce na Wyspach Kanaryjskich, w Egipcie i w Turcji – odpowiednio o 29 i po 28 złotych, mniejszy spadek cen miał miejsce w Grecji – o 19 złotych, a najmniejszy w Bułgarii – o średnio 11 złotych.

Taniej niż w ubiegłym roku

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2021 pokazało, że średnia cena była niższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 36 złotych.
Największe roczne spadki cen wycieczek odnotowano na Synaju – o 184 złote, a niewiele mniejsze na Majorce i w Maroku – o 175 i 174 złote. Najbardziej w skali rocznej wzrosły ceny wyjazdów do Portugalii – o średnio 299 złotych oraz na wyspy Kos i Maltę – o 140 i 129 złotych.

Najpopularniejsze kierunki tanieją

Wśród wiodących kierunków największe roczne spadki cen wycieczek miały miejsce w Egipcie i na Wyspach Kanaryjskich, gdzie średnie ceny były o 109 i 68 złotych niższe od cen sprzed roku. Mniejsze były roczne przeceny w Turcji i Grecji, w których ceny spadły o 44 i 26 złotych, a jedynym z tych kierunków, w którym ceny wycieczek wzrosły była Bułgaria – o średnio 29 złotych.

Portugalia – lekko w górę

Na mniej uczęszczanych kierunkach zdecydowanie największe zniżki cen wycieczek w ujęciu rocznym odnotowano na Majorce i w Maroku – o 175 i 174 złote, a mniejsze spadki miały miejsce na Cyprze i w Tunezji – o 94 i 48 złotych. Na pozostałych kierunkach średnie ceny w porównaniu rocznym były wyższe, przy czym najbardziej podniosły się one w Portugalii – o średnio 299 złotych, w mniejszym stopniu na Malcie – o 129 złotych, a w najmniejszym w Albanii – o średnio 35 złotych.

Najbardziej obniżyły ceny – Rainbow i Coral

W rocznych porównaniach wśród dużych i średnich organizatorów ceny wycieczek w szczycie sezonu lato 2021 w najbardziej znaczącym stopniu obniżyły się w biurach Rainbow i Coral Travel – o około 305 i 275 złotych. Nieco mniejsze roczne spadki cen wycieczek wystąpiły w biurach Grecos oraz Exim Tours – o średnio około 190 i 160 złotych. W pozostałych biurach podróży były wyższe niż przed rokiem w granicach od około 40 (biuro TUI Poland) do 270 złotych.

Najatrakcyjniejsze ceny w TUI Poland

W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli (w poszerzony w tym sezonie ich skład weszły hiszpańskie kierunki Costa De La Luz i Costa Del Sol, włoskie Kalabria, Sardynia i Sycylia oraz wyodrębniony z Turcji Egejskiej Dalaman), to na pozycji lidera kolejny raz znalazło się biuro TUI Poland, z liczbą 53 ofert. Organizator wyprzedzał biura Rainbow, które odnotowało 30 takich ofert oraz biuro Coral Travel z liczbą 24 ofert (poprzednio też 24 oferty, przed rokiem 13, a przed dwoma laty 16 ofert).

Do Egiptu z TUI Poland lub Eximem

W ubiegłym tygodniu najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura TUI Poland i Exim Tours – 7 i 4 ofert, na kierunkach greckich przodowało biuro Grecos – 8 ofert, przed biurem Coral Travel – 7 ofert oraz Rainbow i TUI Poland – po 6 ofert, na kierunkach kanaryjskich biuro TUI Poland – 9 ofert oraz Rainbow i Itaka – 6 i 4 oferty, a na tureckich biura Coral Travel – 9 ofert i TUI Poland – 6 ofert. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych ofert miały biura TUI Poland i Exim Tours – 6 i 3 oferty, a w Bułgarii biuro TUI Poland i Coral Travel – 3 i 2 oferty. W porównaniu z okresem sprzed roku, biuro TUI Poland wzmocniło swoją pozycję w Egipcie, w Tunezji i w Turcji, biuro Rainbow w Grecji, na Wyspach Kanaryjskich, w Tunezji i w Turcji, a biuro Coral Travel w Grecji, Turcji i Bułgarii.

Biura podróży – ferie zimowe dużo tańsze niż przed rokiem