Biura podróży – ferie zimowe dużo tańsze niż przed rokiem

Ferie zimowe dużo tańsze
Na atlantyckim wybrzeżu Maroka/fot. AG

Średnia cena imprezy wyjazdowej podczas zimowych ferii szkolnych jest niższa od zeszłorocznej o 748 złotych. Najbardziej w porównaniu do ferii w 2020 roku potaniały wyjazdy na Lanzarote.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje drugi tydzień zimowych ferii szkolnych dla wszystkich województw definiowanego, po wprowadzonych ostatnio zmianach, jako 11-17 stycznia 2021 roku.

W minionym tygodniu, dla wycieczek z wylotami w okresie 11-17 stycznia 2021, średnie ceny wzrosły wobec poprzedniego tygodnia o 29 złotych. Największe zniżki cen ponownie wystąpiły na Cyprze, tym razem o 152 złote, a nieco mniejsze na Fuerteventurze i Teneryfie – o po równo 100 złotych. Zdecydowanie największe tygodniowe wzrosty cen miały miejsce na Lanzarote – o średnio 518 złotych, a znacznie bardziej umiarkowane na Tureckiej Riwierze i w Tunezji Kontynentalnej – o 48 i 35 złotych.

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w okresie pierwszego tygodnia ferii zimowych dla województwa mazowieckiego w roku 2020 (okres 10-16 lutego) i wszystkich województw w roku 2021 (okres 11-17 stycznia) pokazuje, że obecna średnia cena jest niższa wobec średniej ceny sprzed roku o 748 złotych.

Wyspy tanieją

Tym razem po jednotygodniowej przerwie do roli kierunku o najwyższej rocznej przecenie wróciła wyspa Lanzarote, na której ceny obniżyły się w skali rocznej o średnio aż 1925 złotych, a bardzo znacznie staniały również wyjazdy na Maltę – o 1643 złote, a w mniejszej lecz i tak imponującej skali na Gran Canarię – o średnio 932 złote. Kierunków, na których w ujęciu rocznym średnie ceny wyjazdów wzrosły w minionym tygodniu nie odnotowano.

Egipt też w dół

Spośród dwóch najważniejszych kierunków zimowych (nie licząc egzotyki jako całości) nadal znacznie mniejsza roczna obniżka cen miała miejsce w Egipcie, gdzie ceny wobec cen z okresu ferii zimowych 2020 spadły o średnio 428 złotych, podczas gdy w poprzednim sezonie wystąpił ich wzrost o średnio 143 złote. Tym razem bardzo znacznie w skali roku obniżyły się ceny wycieczek zarówno do Hurghady – o średnio 465 złotych, jak i do Marsa Alam – średnio 391 złotych.

Na Wyspach Kanaryjskich spadek średnich cen rok do roku był znacznie większy i wyniósł przeciętnie 816 złotych, podczas gdy w poprzednim sezonie ceny na tym kierunku wzrosły w podobnym stopniu jak na kierunkach egipskich, czyli o średnio 138 złotych.

Spośród wysp na tym kierunku zdecydowanie największą roczną przecenę już piąty raz z rzędu odnotowano na Lanzarote – o 1925 złotych, mniejszą ale i tak bardzo znaczną na Gran Canarii – o średnio 932 złote, natomiast w umiarkowanym stopniu spadły średnie ceny pobytu na Teneryfie i Fuerteventurze, które były niższe o 236 i 169 złotych od cen sprzed roku.

Malta i Turcja – ceny ostro w dół

Na mniej masowych kierunkach zdecydowanie największy spadek średnich cen wycieczek rok do roku odnotowano na Malcie – o 1643 złote, zaś mniejsze w Portugalii i na Tureckiej Riwierze – o odpowiednio 726 i 249 złotych.

Z perspektywy dwóch sezonów liczonych łącznie na dwóch wiodących kierunkach zimowych dość istotny spadek średnich cen wycieczek odnotowano w Egipcie – o 285 złotych, a jeszcze znacznie większy na kierunkach kanaryjskich – o 678 złotych. Na mniej licznie odwiedzanych kierunkach zdecydowanie największe dwuletnie spadki cen pobytu odnotowano na Malcie – o 1439 złotych, znacznie mniejsze w Portugalii – o średnio 192 złote, zaś ceny wycieczek do Turcji (Riwiera) w tym ujęciu zdecydowanie wzrosły – o średnio 363 złote.

Egzotyka dużo tańsza

Nadal niskie (choć ostatnio nieco i systematycznie rosnące) ceny paliwa lotniczego w dużym stopniu przyczyniają się do wyraźnie niższych niż przed rokiem cen egzotyki, gdyż zwłaszcza przy dalekich przelotach jego ceny odgrywają bardzo istotną rolę. Tym razem największe obniżki cen wyjazdów objęły jednak Kenię (wycieczki sprzedają tam głównie TUI Poland i Rainbow) – o średnio 1643 złote, a mniejsze spadki dotyczyły Meksyku i Dominikany, gdzie wyniosły 726 i 593 złote.

TUI tańsze o ponad 1000 zł

W czwartym tegorocznym zestawieniu zimowym w porównaniu z ubiegłym sezonem najbardziej spadły średnie ceny wycieczek oferowanych przez biurze TUI Poland – o około 1020 złotych, czyli w takiej samej skali jak przed dwoma tygodniami. Tylko w nieco mniejszym stopniu wobec poprzedniego sezonu spadły ceny biurach Exim Tours i Coral Travel – o około 673 i 640 złotych, a w jeszcze mniejszym obniżyły się ceny oferowanych wycieczek w biurach Best Reisen i Prima Holiday – o około 470 i 420 złotych, natomiast u pozostałych organizatorów ceny były niższe od ich poziomów sprzed roku od 40 do 360 złotych.

W tym, co ma jednak dla turystów większe znaczenie, a zatem w bezwzględnym poziomie konkurencyjności bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w 13 zimowych destynacjach oraz w trzech kategoriach hoteli, to – podobnie jak przed rokiem, przed dwoma i czterema tygodniami – pozycję lidera zajmowało biuro TUI Poland – 15 ofert (poprzednio 16 ofert, przed rokiem 18, a przed dwoma 18 ofert), które wyprzedziło biura Itaka – 10 ofert (poprzednio 9 ofert, przed rokiem 3, a przed dwoma 10 ofert) oraz Rainbow – 6 ofert (poprzednio 10 ofert, przed rokiem 9, a przed dwoma 5 ofert).

Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowało biuro Coral Travel – 4 oferty oraz Rainbow i TUI Poland – po 2 oferty, zaś na kierunkach kanaryjskich biura TUI Poland – 9 ofert oraz Itaka – 7 ofert. W porównaniu z okresem sprzed roku biuro TUI Poland wzmocniło swoją pozycję na Wyspach Kanaryjskich, a Coral Travel w Egipcie.

Biura podróży – ceny lato 2021 prawie bez zmian