Biura podróży – ceny lato 2021 prawie bez zmian

Ceny na lato stabilne
Plaża w Egipcie w Marsa Alam/fot. AG

Średnia cena imprezy w sierpniu 2021 była w ostatnim tygodniu wyższa wobec średniej ceny z ubiegłego sezonu o 9 zł i wyższa od ceny z poprzedniego tygodnia o 11 zł.

Analiza cen imprez turystycznych opracowan przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje pierwszy tydzień sierpnia, czyli 2 – 8 sierpnia 2021 roku.

W minionym tygodniu, średnia cena dla wycieczek z wylotami pomiędzy 2 i 8 sierpnia 2021 wzrosła o 11 złotych. W ostatnim tygodniu największa zwyżka cen wycieczek wystąpiła w Maroku – o średnio 386 złotych, zaś mniejsze wzrosty cen wystąpiły na Sardynii i Malcie, na których podniosły się one o 258 i 145 złotych. Największe spadki średnich cen w ostatnim tygodniu notowano na Sycylii – o 229 złotych, a znacznie już mniejsze Krecie i Korfu, na których obniżyły się o 63 i 33 złotych.

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2021 pokazało, że średnia cena była wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 9 złotych. Największe roczne wzrosty cen wycieczek odnotowano w Portugalii – o 291 złotych oraz na greckiej wyspie Kos i Półwyspie Chalcydyckim – o 156 i 149 złotych. Najbardziej w skali rocznej obniżyły się ceny wyjazdów na Synaj – o średnio 231 złotych oraz na Majorkę i do Maroka – o 153 i 94 złote.

Tylko Egipt tańszy niż w 2020

Wśród wiodących kierunków jedynym, na którym wystąpiły roczne spadki cen wycieczek był w minionym tygodniu Egipt, gdzie średnie ceny były o 107 złotych niższe od cen sprzed roku. Na pozostałych wiodących kierunkach ceny przekraczały ich poziom zeszłoroczny. W nieznacznej skali wyższe były ceny na Wyspach Kanaryjskich i w Turcji – o średnio o 3 i 8 złotych, a w umiarkowanym stopniu wzrosły w skali rocznej ceny wyjazdów do Bułgarii i do Grecji – o 46 i 50 złotych.

Portugalia droższa o prawie 300 zł

Na mniej uczęszczanych kierunkach zdecydowanie największą zwyżkę cen wycieczek w ujęciu rocznym odnotowano w Portugalii – o 291 złotych, a znacznie mniejszy był ich wzrost w Albanii i na Malcie, który wyniósł 48 i 21 złotych. Na pozostałych kierunkach ceny w porównaniu rocznym były niższe, przy czym najmniej spadły one na Cyprze i w Tunezji – o średnio 10 i 25 złotych, istotniej w Maroku – o 94 złote, a największe roczne zniżki cen wystąpiły na Majorce – o średnio 153 złote.

W TUI ceny najkorzystniejsze

W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli (w poszerzony w tym sezonie ich skład weszły hiszpańskie kierunki Costa De La Luz i Costa Del Sol, włoskie Kalabria, Sardynia i Sycylia oraz wyodrębniony z Turcji Egejskiej Dalaman), to na pozycję lidera jednotygodniowej nieobecności powróciło biuro TUI Poland, z liczbą 63 ofert (poprzednio 49, przed rokiem 48, a przed dwoma laty 44 oferty). Organizator ten wysunął się przed lidera poprzedniego zestawienia czyli biuro Rainbow, które odnotowało 24 takie oferty (poprzednio 60 ofert, przed rokiem 24, a przed dwoma laty 13 ofert) oraz biuro Coral Travel z taka samą liczbą 24 ofert (poprzednio 19 ofert, przed rokiem 13, a przed dwoma laty 16 ofert).

Do Egiptu z TUI i Coral Travel

W ubiegłym tygodniu najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura TUI Poland i Coral Travel – 7 i 5 ofert, na kierunkach greckich przodowało biuro TUI Poland – 11 ofert, przed biurami Coral Travel i Grecos – 7 i 5 ofert, na kierunkach kanaryjskich biuro TUI Poland – 9 ofert oraz Rainbow i Itaka – 5 i 4 oferty, a na tureckich biura Coral Travel – 9 ofert i TUI Poland – 6 ofert. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych ofert miały biura TUI Poland i Exim Tours – 6 i 4 oferty, a w Bułgarii biuro TUI Poland – 3 oferty. W porównaniu z okresem sprzed roku, biuro TUI Poland wzmocniło swoją pozycję w Egipcie, w Tunezji i w Turcji, biuro Rainbow na Wyspach Kanaryjskich, w Tunezji i w Turcji, a biuro Coral Travel w Grecji, Turcji i Bułgarii.