Air France testuje aplikację IATA Travel Pass

fot. archiwum Air France

W ostatnich dniach Air France rozpoczął testy aplikacji mobilnej IATA Travel Pass na dwóch ze swoich tras: przy lotach z Nowego Jorku (JFK) i Barcelony do Paryża (Charles de Gaulle). Pilotażowy program jest krokiem w kierunku wygodniejszych podróży międzynarodowych, dzięki usprawnieniu weryfikacji dokumentów związanych z COVID-19.

Aplikacja mobilna IATA Travel Pass jest dostępna na smartfony i umożliwia podróżnym udostępnienie wyniku testu na COVID-19 na lotnisku przed podróżą, by możliwie jak najbardziej ograniczyć i skrócić formalności z nią związane. Oprogramowanie to w przyszłości ma pozwolić także na wgląd w świadectwo szczepień.

Aplikacja IATA Travel Pass pozwala na:

– sprawdzanie aktualnie obowiązujących regulacji wjazdowych w krajach przeznaczenia, w przypadku podróżnych, którzy nie są zaszczepieni;
– bezpieczne przechowywanie wyników testów na COVID-19 wykonanych w jednym z laboratoriów partnerskich, które przesyła wynik bezpośrednio do aplikacji;
– przedstawienie wyniku testu w wygodnej formie elektronicznej służbom kontrolnym na lotnisku i linii lotniczej.

IATA Travel Pass zapewnia bezpieczną weryfikację wymaganej dokumentacji medycznej dot Covid, zgodnie z przepisami kraju docelowego, a jednocześnie pozwala przyspieszyć i ułatwić procedury kontrolne na lotniskach. Aktualnie przeprowadzane próby funkcjonowania aplikacji odbywają się na zasadzie dobrowolności i są bezpłatne.

Testem są objęte loty Air France z Nowego Jorku do Paryża (CDG) do 8 lipca włącznie oraz z Barcelony do Paryża (CDG) do 30 czerwca włącznie. Aplikację mogą przetestować pasażerowie wspomnianych lotów, którzy docelowo lecą do Paryża. Aplikacja spełnia najsurowsze wymagania dotyczące ochrony danych. Wszystkie dane dotyczące zdrowia użytkownika pozostają zabezpieczone w aplikacji, nie podlegają przesyłaniu, ani nie są przechowywane nigdzie poza aplikacją, a użytkownik ma całkowitą i wyłączną kontrolę nad swoimi danymi.

W marcu tego roku Air France testował inną, podobną aplikację mobilną – ICC AOK Pass. Aktualnie francuski przewoźnik wraz z partnerskimi liniami z sojuszu Skyteam testują różne rozwiązania do cyfryzacji dokumentów medycznych i dzielą się spostrzeżeniami.

Pilotażowy program jest krokiem w kierunku wygodniejszego przemieszczania dzięki usprawnieniu w weryfikacji dokumentów związanej z COVID-19 podczas podróży. Projekt jest także jest przykładem zaangażowania Air France w poszukiwanie nowych rozwiązań, aby zapewnić swoim klientom najwyższy poziom ochrony zdrowia, a jednocześnie bezproblemową i sprawną podróż. Wysiłki te zostały w szczególności docenione 4-gwiazdkową oceną w klasyfikacji Skytrax w kategorii „Bezpieczeństwo linii pod względem Covid-19”, a ostatnio diamentową, najwyższą nagrodą w rankingu APEX „Bezpieczeństwo zdrowia”.

Alain-Hervé Bernard, dyrektor operacyjny Air France, powiedział: „Po roku zamknięcia i ograniczeń w przemieszczaniu się nasi klienci tęsknią za podróżami oraz ponownymi spotkaniami z rodziną i przyjaciółmi. Nieustannie apelujemy o skoordynowanie i zharmonizowanie międzynarodowych standardów dotyczących zdrowia i znormalizowanie dokumentów podróżnych na całym świecie tak, aby ułatwić wdrażanie narzędzi cyfrowych i zapewnić pasażerom bezproblemowe i bezpieczne podróże. Pełna integracja rozwiązań cyfrowych w procesie podróży lotniczej jest kluczowym warunkiem wznowienia lotów międzynarodowych.

Aplikacja IATA Travel Pass to przykład cyfrowego narzędzia, które może stać się rynkowym standardem w weryfikacji dokumentacji dotyczącej COVID-19. Cieszymy się, że możemy przetestować to rozwiązanie.”

Nick Careen, starszy wiceprezes ds. operacji, bezpieczeństwa i ochrony w IATA, dodał – „Cieszymy się z decyzji Air France o przystąpieniu do testów IATA Travel Pass. Aby ponownie otwierać granice, władze krajów muszą mieć pewność, że ryzyko ponownego transferu COVID-19 jest ograniczone do minimum. Rozwiązaniem są testy diagnozujące lub dowód szczepienia. Tworząc IATA Travel Pass kontynuujemy współpracę z władzami krajów, liniami lotniczymi, laboratoriami i samymi podróżnymi, aby weryfikować dokumenty w bezpieczny sposób, zapewniając wiarygodne informacje na temat stanu zdrowia podróżnych.”

Air France – prawie 200 kierunków w letnim rozkładzie

Adam Gąsior

Redaktor naczelny portalu branżowego WaszaTurystyka.pl


POWIĄZANE WPISY

Privacy Preference Center