CPK zapowiada: zbudujemy najwyższą wieżę kontrolną w Polsce. Ma być o 31 m niższa niż ta w Arabii Saudyjskiej

CPK ogłosiło przetarg na budowę wieży kontrolnej. Ma ona być najwyższą tego rodzaju budowlą w Polsce. Obecnie najwyższa wieża kontrolna na świecie znajduje się w Dżuddzie w Arabii Saudyjskiej – ma 136 m wysokości. Najwyższa wieża w Polsce znajduje się obecnie w Katowicach i ma 46 m wysokości. CPK planuje budowę wieży 105-metrowej.
Do 6 czerwca spółka CPK czeka na oferty w postępowaniu na projekt wieży kontroli ruchu lotniczego. Jak zapowiada spółka w komunikacie, „obok terminalu pasażerskiego to może być też jeden z najbardziej rozpoznawalnych obiektów nowego lotniska. Będzie to też najwyższy tego typu budynek w Polsce.”
Precyzyjna wysokość po analizach widoczności
Master plan dla lotniska CPK przewiduje, że wieża kontroli lotów (Air Traffic Control Tower – ATCT) będzie budynkiem wysokościowym ze wstępnie zakładaną salą operacyjną kontrolerów na wysokości 90 metrów nad płytą lotniska. Jak wynika z założeń projektowych, maksymalna wysokość obiektu to 105 metrów. Precyzyjną wysokość budynku określą m.in. analizy widoczności, które zostaną przeprowadzone w początkowej fazie projektowania.
Zgodnie z zakładanym harmonogramem wstępne wizualizacje wieży kontroli lotów projektant powinien przedstawić w I kwartale 2024 r.
„Biorąc pod uwagę założenia master planu CPK, a także doświadczenia naszego partnera – Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, której kontrolerzy będą czuwać nad bezpieczeństwem ruchu lotniczego w nowym obiekcie, już dziś możemy powiedzieć, że będzie to najwyższa i najnowocześniejsza tego typu wieża w Polsce. Jej projekt powstanie w ścisłej współpracy z master architektem lotniska, czyli firmą Foster + Partners, co powinno zagwarantować spójność architektoniczną z terminalem” – mówi Eliza Wysocka z Biura Projektowania i Inżynierii programu lotniskowego CPK.
Projekt wieży po rozstrzygnięciu przetargu
Przetarg jest skierowany do dziewięciu firm i czterech konsorcjów, z którymi pod koniec 2022 roku spółka CPK podpisała umowę ramową na projektowanie obiektów wspierających lotnisko (Support Infrastructure Engineering – SIE). W ramach tego kontraktu oprócz wieży kontroli ruchu w najbliższym sąsiedztwie terminala zaprojektowane zostaną m.in. centrum operacyjne lotniska, biura służb lotniskowych budynki: służb ratowniczo-gaśniczych, utrzymania i zarządzania lotniskiem.
Wybrana w przetargu firma przygotuje projekt wieży, w tym jej koncepcję, a także uzyska niezbędne pozwolenia budowlane. Zakres zamówienia obejmie również inne usługi związane z projektowaniem np. doradztwo w trakcie postępowań na roboty budowlane.
Dotychczas najwyższym tego typu obiektem w Polsce jest oddana do użytku w 2019 roku 46-metrowa wieża na lotnisku Katowice Airport w Pyrzowicach. Niewiele mniej, bo ponad 45 metrów, ma wieża na krakowskim lotnisku Balice. Najwyższą wieżą kontroli ruchu lotniczego na świecie jest 136-metrowy obiekt na lotnisku Dżudda w Arabii Saudyjskiej.
POWIĄZANE WPISY
22 czerwca 2026
Bezpłatna linia turystyczna połączy stacje PKP z Twierdzą Modlin
Od 27 czerwca mieszkańcy i turyści odwiedzający Nowy Dwór Mazowiecki będą mogli korzystać…
0 Komentarzy2 Minuty
22 czerwca 2026
Do floty KLM dołączają Airbusy A350. Samoloty będą nosić nazwy holenderskich dzieł sztuki
KLM przygotowuje się do wprowadzenia do floty pierwszych Airbusów A350. Nowe samoloty…
0 Komentarzy2 Minuty
18 czerwca 2026
UE uzgodniła nowe prawa pasażerów lotniczych. Przewoźnicy dostaną więcej obowiązków
Parlament Europejski i państwa członkowskie Unii Europejskiej osiągnęły porozumienie w…
0 Komentarzy4 Minuty
16 czerwca 2026
Road Show Wysp Kanaryjskich przyciągnął 250 przedstawicieli branży turystycznej
250 przedstawicieli polskiej branży turystycznej uczestniczyło w pierwszej edycji Meet…
0 Komentarzy3 Minuty
15 czerwca 2026
Aviareps partnerem Jazeera Airways w Europie. Współpraca obejmuje sześć krajów
Jazeera Airways rozszerza obecność w Europie, powierzając Aviareps zarządzanie sprzedażą…
0 Komentarzy2 Minuty
15 czerwca 2026
Blisko 5 tys. km nowych linii kolejowych. Rząd przedstawił plan infrastruktury na dekady
Budowa 4,7 tys. km nowych linii, dostęp do kolei w 27 miastach i skrócenie czasu podróży…
0 Komentarzy5 Minuty
15 czerwca 2026
Lotnisko Chopina z kolejnym rekordem. Ponad 2,2 mln pasażerów w maju
Lotnisko Chopina obsłużyło w maju ponad 2,2 mln pasażerów, notując kolejny rekordowy…
0 Komentarzy5 Minuty
12 czerwca 2026
Mniej pasażerów w Jasionce. Powodem są zmiany w siatce i wojna na Bliskim Wschodzie
Jasionka notuje w tym roku niższy ruch pasażerski. Od stycznia z usług lotniska…
0 Komentarzy3 Minuty
11 czerwca 2026
Nowy projekt Corendon Airlines. Przewoźnik zachęca do ćwiczeń w trakcie lotu
Corendon Airlines zachęca pasażerów do większej aktywności podczas podróży samolotem.…
0 Komentarzy1 Minuty











[…] CPK zapowiada: zbudujemy najwyższą wieżę kontrolną w Polsce. Ma być o 31 m niższa niż ta w A… […]