Zimowa Litwa

Archiwum Lithuania tourism

Chociaż większość Polaków na zimowe wakacje wybiera się na narty w wysokie góry lub nad ciepłe morza, część klientów w biurach podroży szuka „spokojniejszych” kierunków. Sąsiednia Litwa może być atrakcyjna zimową alternatywą. Amatorzy narciarskich tras biegowych znajdą tereny wspaniale przygotowane w Ignalinie, na skraju Puszczy Łabonarskiej i Auksztockiego Parku Narodowego. Tu właśnie trenują litewscy sportowcy (Litewskie Centrum Sportów Zimowych). Trasy zjazdowe i biegowe są dobrze utrzymane, wyposażone w wyciągi narciarskie i wypożyczalnie sprzętu sportowego. Okoliczne rezerwaty przyrody i 14 parków regionalnych zapewniają czyste powietrze, spokój i ciszę.

Miejscem, gdzie można uprawiać sporty zimowe przez cały rok są Druskienniki. W Snow Arena zajmującym pow. 8 ha działają 3 trasy narciarskie. Śnieg „pada” tam przez cały rok dzięki automatycznemu systemowi naśnieżania. Narciarze mają do dyspozycji szwajcarskie wyciągi – 4-osobowy krzesełkowy, orczykowy i taśmowy. Wykwalifikowani instruktorzy narciarscy pomogą osiągnąć formę. Dzieci zapewne ucieszy zawsze czynna górka saneczkowa.

Będąc w samym Wilnie można udać się na Wzgórze Laimis (Liepkalnis) na Lipówce, najwyższy punkt stolicy Litwy. W granicach stolicy można więc pojeździć na nartach zarówno biegowych, jak i zjazdowych oraz snowboardzie. Przy ośrodku narciarskim działa wypożyczalnia sprzętu sportowego, zaś oświetlone trasy są czynne do późnych godzin wieczornych – do 23.00 od poniedziałku do piątku, do północy w soboty oraz do 22.00 w niedziele.

Bojery, to sport, który można uprawiać na zamarzniętym Zalewie Kurońskim. Trasę o długości 32 km. kończy Przylądek Vente (Ventes ragas) ze stacją ornitologiczną, latarnią morską i hotelem z restauracją specjalizującą się w daniach rybnych.

Loty balonem na ogrzane powietrze są kolejną atrakcją turystyczną Litwy dostępną przez cały rok. Odbywają się one nad Wilnem, Kownem, Trokami, Olity, Zalewem Kurońskim. Warto zauważyć, że Wilno jest jedną z trzech stolic europejskich, gdzie takie loty są dozwolone.
W pierwszą sobotę lutego odbywa się tradycyjny wyścig kłusaków w Dusiatach (rej. jezioroski). Zawody o tradycji sięgającej ponad 100 lat, początkowo po zamarzniętym jeziorze Sarty (Sartai), o najdłuższej linii brzegowej wśród litewskich jezior (79 km), ze względów bezpieczeństwa odbywają się teraz na hipodromie zlokalizowanym na brzegu jeziora.

Warto pamiętać, że od 1 stycznia 2015 obowiązującą walutą Litwy jest euro. Posiadacze litów mogą wymieniać je bezpłatnie, bez limitu czasowego i bez ograniczeń kwotowych w Banku Litwy, a także w bankach komercyjnych i na poczcie do końca czerwca 2015.