Żeglarskie Mistrzostwa Kobiet odbędą się ponownie w Sopocie

fot. materiały prasowe

Po pierwszej zeszłorocznej edycji regat Women On Water, Żeglarskie Mistrzostwa Kobiet wracają na wody przy sopockim molo. Na starcie będzie można zobaczyć m.in. wicemistrzynię olimpijską Agnieszkę Skrzypulec, czy uczestniczkę obecnej edycji The Ocean Race i olimpijkę z Tokio Magdalenę Kwaśną. Regaty odbędą się przy sopockim molo w dniach 24-25 czerwca 2023.

Zeszłoroczne regaty WoW były pierwszymi zawodami, które na jednej trasie i klasie regatowej zebrały najlepsze polskie żeglarki regatowe ostatnich 20 lat. Stawkę uzupełniły żeńskie załogi startujące na co dzień w Polskiej Lidze Żeglarskiej, ale również takie bez doświadczenia w ligowych regatach czy międzynarodowej rywalizacji.

“Konwencja regat ligowych ma bardzo otwarty charakter. Dzięki temu, że jako organizatorzy dostarczamy jachty i ich pełny serwis, w zasadzie nie ma bariery wejścia. Na jednej trasie może spotkać się mistrzyni świata, lokalna żeglarka z każdego klubu, ale też pasjonatka żeglarstwa bez regatowej przeszłości. Dynamiczny i przejrzysty dla fanów format ligowy powoduje, że kibiców zgromadzonych na molo czeka niesamowite widowisko. Atmosfera tego wyjątkowego wydarzenia jest unikalna i zaraża energią” – podkreśla Maciej Cylupa, organizator regat.

Organizatorzy ponownie zapowiadają udział najlepszych polskich zawodniczek z Agnieszką Skrzypulec, Agatą Barwińską, Magdą Kwaśną, Katarzyną Barabasz czy Anną Weinzieher na czele. Z mocnym nastawieniem do regat przystąpią również załogi Mai Remizowicz (Jacht Klub Stoczni Gdańskiej) i Julii Szmit (Sztorm Grupa), które regularne ścigają się w Polskiej Lidze Żeglarskiej i reprezentują nasz kraj w rozgrywkach kobiecej Sailing Champions League. Łącznie na starcie zobaczymy 18 żeńskich zespołów, w tym kilka zaproszonych z zagranicy.

“Pierwsza edycja WoW to była świetna zabawa, ale i ostra rywalizacja. Takie inicjatywy jak Żeglarskie Mistrzostwa Kobiet, ale też cała Polska Liga Żeglarska są bardzo potrzebne, gdyż pozwalają zgromadzić w jednych regatach i na jednej trasie całą masę wyśmienitych żeglarzy, którzy na co dzień ścigają się w różnych konkurencjach i na różnym poziomie. Cieszę się, że ponownie wezmę udział w tej imprezie zwłaszcza, że w tym roku chcę spróbować swoich sił również w samej Lidze” – mówi Agnieszka Skrzypulec, wicemistrzyni olimpijska z Tokio, Mistrzyni Świata i zwyciężczyni WoW 2022.

Regaty Women on Water są otwarte dla każdej w pełni żeńskiej załogi. Dla wielu z nich będą okazją do nauki i sprawdzenia swoich umiejętności w walce z najlepszymi oraz uczestnictwa w jedynych tego typu regatach w Polsce. Na liście startowej pozostało jeszcze kilka miejsc, dlatego też organizatorzy serdecznie zapraszają wszystkie żeglarki do udziału. Zgłoszenia można wysyłać na adres mailowy: [email protected].