Zamek w Chęcinach zaprasza na Weekend z Krzyżakami

fot. archiwum Zamku w Chęcinach

Najbliższy weekend na Zamku Królewskim w Chęcinach (16-18 lipca 2021 r.) upłynie nam pod znakiem białych płaszczy z czarnym krzyżem na plecach.

Będzie bowiem można spotkać krzyżackich jeńców, którzy dość swobodnie jak na więźniów przechadzać się będą po naszej warowni. To niezwykła okazja, by zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z tym niezwykłymi gośćmi i posłuchać ich wspomnieć z czasów dawno minionych.

15 lipca przypada 611. rocznica bitwy pod Grunwaldem, starcia, które dzięki zwycięstwu wojsk polsko-litewskich złamało potęgę Zakonu i z czasem doprowadziło do odzyskania ziem zagarniętych przez rywala w poprzednich latach. Po bitwie znaczna część jeńców krzyżackich została przetransportowana do więzienia na Zamku w Chęcinach, gdzie trzymano ich pod strażą. Po innej bitwie z tego roku – pod Koronowem – pojmano także znacznego krzyżackiego komtura, Michała von Küchmeistera, który kilka lat później wybrany został wielkim mistrzem zakonu!

Na Weekend z Krzyżakami zaprasza także Zabytkowa Kamienica „Niemczówka”, gdzie będzie można posłuchać ciekawych prelekcji dot. historii wojen polsko-krzyżackich. Prowadzący zgłębi tajniki konfliktów z Zakonem od czasów ich sprowadzenia na ziemie polskie w XIII wieku, aż po słynny hołd pruski w Krakowie w 1525 r. Prelekcje odbędą się w godzinach 12:00, 14:00, 16:00.

Noce na Zamku Królewskim w Chęcinach startują 25 czerwca