Wyjazdy sierpniowe tańsze od ubiegłorocznych

Ceny w biurach podróży niższe od zeszłorocznych
Basen jednego z tunezyjskich hoteli/fot. AG

W ubiegłym tygodniu średnia cena wyjazdy na początku sierpnia była niższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 166 złotych. Największe roczne spadki cen dziewiąty raz z rzędu odnotowano w Maroku – o 761 złotych.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje pierwszy tydzień sierpnia, czyli 2 – 8 sierpnia 2021 roku.

W minionym tygodniu, średnia cena dla wycieczek z wylotami między 2 i 8 sierpnia 2021 spadła o 25 złotych.

W minionym tygodniu największy spadek cen wycieczek wystąpił w Portugalii i wyniósł średnio 118 złotych. Nieco mniejsze zniżki miały miejsce na wyspach Dżerba i Zakintos – o 78 i 77 złotych. Największe wzrosty cen wyjazdów odnotowano na Malcie – o 37 złotych oraz na Tureckiej Riwierze i ponownie na półwyspie Chalcydyckim – o po 32 złote.

Tylko Turcja lekko podrożała

W minionym tygodniu na prawie wszystkich wiodących kierunkach wyjazdów wypoczynkowych Polaków ceny wycieczek dla wylotów w dniach 2-8 sierpnia 2021, czyli sprzedawanych z dużym wyprzedzeniem czasowym wykazały spadki, co mogło być odreagowaniem poprzednich znaczących wzrostów cen na początku miesiąca.
Zdecydowanie najmniejsze obniżki miały miejsce w Grecji – o 12 złotych, zaś większe wystąpiły w Egipcie, Bułgarii i na Wyspach Kanaryjskich – o odpowiednio 21, 33 i 35 złotych. Jedynym kierunkiem, na którym ceny wzrosły była Turcja – o średnio 21 złotych.

Ceny niższe niż przed rokiem

Badanie cen imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2021 pokazało, że średnia cena była niższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 166 złotych.

Maroko dużo tańsze niż przed rokiem

Największe roczne spadki cen dziewiąty raz z rzędu odnotowano w Maroku – o 761 złotych, a mniejsze na greckiej wyspie Korfu i w Portugalii – o 259 i 250 złotych. Najbardziej w skali rocznej kolejny raz z rzędu zdrożały wyjazdy na grecką wyspę Kos – o 129 złotych oraz na półwysep Chalcydycki i do Albanii – o średnio 86 i 29 złotych.

Najpopularniejsze kierunki tańsze

Wśród wiodących kierunków zdecydowanie największe roczne spadki cen wycieczek, podobnie jak już wiele razy w tym sezonie, miały miejsce w Egipcie i na Wyspach Kanaryjskich gdzie średnie ceny były niższe o 179 i 174 złote od cen sprzed roku. Mniejsza była skala rocznych przecen w Bułgarii i Turcji – o średnio 91 i 86 złotych, a najmniejsza w Grecji – o 61 złotych.
Na mniej uczęszczanych kierunkach zdecydowanie największe roczne zniżki cen wycieczek miały miejsce w Maroku – o średnio 761 złotych (oferowało je biuro Rainbow). Znaczne były również roczne przeceny w Portugalii, na Cyprze, Majorce i w Tunezji, które wyniosły 250, 247, 164 i 131 złotych. Bardziej umiarkowane były roczne spadki cen wyjazdów na Maltę – o średnio 69 złotych, a jedyny wzrost cen miał miejsce w Albanii, w której podniosły się one o 29 złotych.

Ceny imprez na Cyprze i Malcie dużo niższe

Wśród mniej uczęszczanych kierunków zdecydowanie największy spadek cen w tym ujęciu miał miejsce w Maroku oraz na Cyprze i Malcie – o odpowiednio 659, 503 i 384 złote. Znacznie mniejsze zniżki były udziałem Majorki i Portugalii – o średnio 187 i 133 złote, a jeszcze mniejszy był dwuletni spadek cen w Albanii i Tunezji – o 90 i 26 złotych.

TUI najtańsze

W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli (w poszerzony w tym sezonie ich skład weszły hiszpańskie kierunki Costa De La Luz i Costa Del Sol, włoskie Kalabria, Sardynia i Sycylia oraz wyodrębniony z Turcji Egejskiej Dalaman), to na pozycji lidera kolejny raz z rzędu znalazło się biuro TUI Poland z liczbą 49 ofert (poprzednio też 49, przed rokiem 44, a przed dwoma laty 27 ofert).

Organizator ten wyprzedzał biura Exim Tours z odnotowaną liczbą 27 ofert (poprzednio 25 ofert, przed rokiem 23, a przed dwoma laty 12 ofert), biuro Itaka z odnotowaną liczbą 26 ofert (poprzednio też 26 ofert, przed rokiem 21, a przed dwoma laty 23 oferty) oraz biuro Rainbow, które odnotowało również 26 takich ofert (poprzednio też 26 ofert, przed rokiem 9, a przed dwoma laty 25 ofert).

Biura podróży – ceny wciąż niższe niż przed rokiem

Adam Gąsior

Redaktor naczelny portalu branżowego WaszaTurystyka.pl


POWIĄZANE WPISY

Privacy Preference Center