Biura podróży – ceny wciąż niższe niż przed rokiem

Ceny wyjazdów letnich coraz niższe
Jeden z hoteli w Dubaju/fot. AG

W ubiegłym tygodniu średnia cena wyjazdów na początku sierpnia była niższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 176 złotych. Największe roczne spadki cen kolejny raz odnotowano w Maroku – o 705 złotych.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje pierwszy tydzień sierpnia, czyli 2 – 8 sierpnia 2021 roku.

W minionym tygodniu, średnia cena dla wycieczek z wylotami między 2 i 8 sierpnia 2021 spadła o 2 złote. W dwóch ostatnich zestawieniach ceny spadły o 3 i 10 złotych, we wcześniejszym wzrosły o 18 złotych, a w jeszcze wcześniejszych spadły o 9, 17 i 8 złotych.

Największe spadki cen wycieczek miały miejsce na Sycylii – średnio o 66 złotych, a niewiele mniejsze zniżki wystąpiły na greckiej wyspie Kos i hiszpańskim wybrzeżu Costa de la Luz – o 59 i 58 złotych. Największe wzrosty cen wyjazdów odnotowano w Maroku – o 202 złote oraz na Malcie i Sardynii – o 97 i 82 złote.

W minionym tygodniu ceny wycieczek na wiodących kierunkach wyjazdów wypoczynkowych Polaków dla wylotów w dniach 2-8 sierpnia 2021, czyli sprzedawanych z dużym wyprzedzeniem czasowym wzrosły jedynie i to w zupełnie symbolicznej skali na Wyspach Kanaryjskich – o 1 złoty, a na pozostałych głównych kierunkach spadły. W najmniejszym stopniu w Turcji – o średnio 4 złote, nieco bardziej w Egipcie i Grecji – o średnio 12 i 23 złotych, a najbardziej w Bułgarii – 45 złotych.

Średnia wciąż niższa niż w 2020

Badanie cen imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2021 pokazało, że średnia cena była niższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 176 złotych.
Największe roczne spadki cen kolejny raz odnotowano w Maroku – o 705 złotych, a nieco mniejsze na Sycylii i w Kalabrii – o 480 i 439 złotych. Najbardziej w skali rocznej zdrożały wyjazdy do tureckiego regionu Dalaman – o 68 złotych oraz ponownie na grecką wyspę Kos i do Albanii – o średnio 45 i 42 złote.

Wszystkie najważniejsze kierunki tańsze

Wśród wiodących kierunków zdecydowanie największe roczne spadki cen wycieczek, podobnie jak już wiele razy w tym sezonie, miały miejsce w Egipcie i na Wyspach Kanaryjskich gdzie średnie ceny były niższe o 202 i 165 złotych od cen sprzed roku. Mniejsza była skala rocznych przecen w Turcji i Grecji – o średnio 122 i 112 złotych, a jeszcze mniejsza w Bułgarii – o 72 złote, przy czym była to pierwsza sytuacja w obecnym sezonie letnim, gdy ceny na tym kierunku były niższe od cen zeszłorocznych.

Maroko najbardziej potaniało

Na mniej uczęszczanych kierunkach zdecydowanie największe roczne zniżki cen wycieczek miały miejsce w Maroku – o średnio 705 złotych (oferowało je biuro Rainbow). Znaczne były również roczne przeceny na Majorce, Malcie i w Tunezji, które wyniosły 232, 169 i 138 złotych. Nieco bardziej miarkowane były roczne spadki cen wyjazdów na Cypr i do Portugalii – o średnio 118 i 96 złotych, a jedyny wzrost cen miał miejsce w Albanii, w której podniosły się one o 42 złote.

Rainbow i Exim – największe spadki roczne cen

W rocznych porównaniach cen wycieczek w szczycie sezonu lato 2021 wśród dużych i średnich organizatorów kolejny raz w najbardziej znaczącym stopniu obniżyły się one w biurach Rainbow i Exim Tours – o około 420 i 360 złotych. Dość znaczne roczne zniżki cen odnotowano również w biurach Sun & Fun, Best Reisen i Grecos – o około 180 i po 100 złotych, a w mniejszej skali w biurach Coral Travel i TUI Poland– o około 75 i 70 złotych.

Do Egiptu najtaniej z TUI i Coralem

W ubiegłym tygodniu najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura TUI Poland i Coral Travel – 7 i 6 oferty, na kierunkach greckich przodowało biuro Rainbow – 10 ofert przed biurami TUI Poland i Grecos – 7 i 6 ofert, na kierunkach kanaryjskich biura TUI Poland – 9 ofert oraz Rainbow i Itaka – po 5 ofert, natomiast na tureckich biura Coral Travel – 9 ofert oraz TUI Poland oraz Itaka – 5 i 4 oferty. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych ofert miało biuro Coral Travel – 5 ofert oraz TUI Poland i Exim Tours – 4 i 3 oferty, zaś w Bułgarii biura TUI Poland i Exim Tours – 3 i 2 oferty. Wobec okresu sprzed roku biuro TUI Poland wzmocniło swoją pozycję w Tunezji i Turcji, biuro Rainbow w Grecji i na Wyspach Kanaryjskich, a biuro Coral Travel w Tunezji i w Turcji.

Biura podróży – ceny imprez letnich dużo niższe niż przed rokiem

Adam Gąsior

Redaktor naczelny portalu branżowego WaszaTurystyka.pl


POWIĄZANE WPISY

Privacy Preference Center