Biura podróży – ceny na lato lekko w górę

Wyjazdy sierpniowe drożeją, ale wciąż są tańsze od zeszłorocznych
Plaża w Egipcie/fot. AG

W minionym tygodniu na prawie wszystkich wiodących kierunkach wyjazdów wypoczynkowych Polaków ceny wycieczek dla wylotów w dniach 2-8 sierpnia 2021 wzrosły. W największym stopniu podniosły się ceny wyjazdów do Turcji – o średnio 99 złotych.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje pierwszy tydzień sierpnia, czyli 2 – 8 sierpnia 2021 roku.

W minionym tygodniu, średnia cena dla wycieczek z wylotami między 2 i 8 sierpnia 2021 wzrosła o 86 złotych. W trzech ostatnich zestawieniach ceny spadły o 2, 3 i 10 złotych, we wcześniejszym wzrosły o 18 złotych, a w jeszcze wcześniejszych spadły o 9, 17 i 8 złotych.

W minionym tygodniu jedyny spadek cen wycieczek miał miejsce na Gran Canarii i wyniósł średnio 42 złote. Największe wzrosty cen wyjazdów odnotowano na Sardynii – o 394 złote oraz na półwyspie Chalcydyckim i Sycylii – o 202 i 197 złotych.

W minionym tygodniu na prawie wszystkich wiodących kierunkach wyjazdów wypoczynkowych Polaków ceny wycieczek dla wylotów w dniach 2-8 sierpnia 2021, czyli sprzedawanych z dużym wyprzedzeniem czasowym znacząco wzrosły. Zdecydowanie najmniejsze podwyżki miały miejsce jedynie na Wyspach Kanaryjskich – o 10 złotych, wyraźnie większe wystąpiły w Grecji, Egipcie i w Bułgarii –o odpowiednio 60, 73 i 75 złotych, a w największym stopniu podniosły się ceny wyjazdów do Turcji – o średnio 99 złotych.

Średnia ceny imprez dużo niższa niż przed rokiem

Badanie cen imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2021 pokazało, że średnia cena była niższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 132 złote.
Największe roczne spadki cen kolejny raz odnotowano w Maroku – o 715 złotych, a mniejsze na hiszpańskim wybrzeżu Costa de la Luz i na Sardynii – o 499 i 438 złotych. Najbardziej w skali rocznej ponownie zdrożały wyjazdy na grecką wyspę Kos i do tureckiego rejonu Dalaman – o 240 i 116 złotych oraz na półwysep Chalcydycki – o średnio 74 złote.

Najpopularniejsze kierunki tańsze niż przed rokiem

Wśród wiodących kierunków zdecydowanie największe roczne spadki cen wycieczek, podobnie jak już wiele razy w tym sezonie, miały miejsce w Egipcie i na Wyspach Kanaryjskich gdzie średnie ceny były niższe o 174 i 162 złotych od cen sprzed roku. Mniejsza była skala rocznych przecen w Bułgarii i Turcji – o średnio 71 i 70 złotych, a najmniejsza w Grecji – o 23 złote.

Tylko Albania droższa

Na mniej uczęszczanych kierunkach zdecydowanie największe roczne obniżki cen wycieczek miały miejsce w Maroku – o średnio 715 złotych (oferowało je biuro Rainbow). Znaczne były również roczne przeceny na Majorce, w Portugalii i na Cyprze, które wyniosły 170, 131 i 107 złotych. Bardziej umiarkowane były roczne spadki cen wyjazdów do Tunezji i na Maltę – o średnio 67 i 42 złote, a jedyny wzrost cen miał miejsce w Albanii, w której podniosły się one o 55 złotych.

Najtaniej z TUI

W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli (w poszerzony w tym sezonie ich skład weszły hiszpańskie kierunki Costa De La Luz i Costa Del Sol, włoskie Kalabria, Sardynia i Sycylia oraz wyodrębniony z Turcji Egejskiej Dalaman), to na pozycji lidera kolejny raz z rzędu znalazło się biuro TUI Poland z liczbą 49 ofert (poprzednio 46, przed rokiem też 46, a przed dwoma laty 27 ofert).

Organizator ten wyprzedzał biura Itaka z odnotowaną liczbą 26 ofert (poprzednio 24 oferty, przed rokiem 21, a przed dwoma laty tez 21 ofert) oraz biuro Rainbow, które odnotowało również 26 takich ofert (poprzednio 32, przed rokiem 10, a przed dwoma laty 27 ofert).

Przy porównaniach z poprzednimi sezonami należy mieć na względzie, że liczba kierunków referencyjnych w materiałach dotyczących sezonu 2021 wzrosła z dotychczasowych 24 do 30, czyli o jedną czwartą.

Egipt najkorzystniejszy z Exim Tours

W ubiegłym tygodniu najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura Exim Tours – 7 i 6 ofert, na kierunkach greckich przodowały biura Rainbow i TUI Poland – po 7 ofert przed biurami Exim Tours i Coral Travel – 6 i 5 ofert, na kierunkach kanaryjskich biura TUI Poland i Rainbow – 10 i 8 ofert, natomiast na tureckich biura Coral Travel i TUI Poland po 7 ofert. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych ofert miało biuro Coral Travel – 5 ofert oraz Exim Tours i TUI Poland – 4 i 3 oferty, a w Bułgarii biura TUI Poland i Exim Tours – 3 i 2 oferty. Wobec okresu sprzed roku biuro TUI Poland umocniło swoją pozycję w Egipcie, na Wyspach Kanaryjskich, w Turcji i Bułgarii, a biuro Rainbow w Grecji i na Wyspach Kanaryjskich i w Turcji.

Biura podróży – ceny wciąż niższe niż przed rokiem