Biura podróży – ceny imprez letnich dużo niższe niż przed rokiem

Macadi Sunwing Waterworld
Wypoczynek w Macadi Sunwing Waterworld / fot. MM

W minionym tygodniu średnia cena imprezy turystycznej wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2021 była była niższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 130 złotych. Największe roczne spadki cen kolejny raz odnotowano w Maroku – o 416 złotych, a istotnie mniejsze na greckiej wyspie Korfu i na Cyprze – o 253 i 230 złotych.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki obejmuje pierwszy tydzień sierpnia, czyli 2 – 8 sierpnia 2021 roku.

Ceny z tygodnia na tydzień lekko spadają

W minionym tygodniu, średnia cena dla wycieczek z wylotami między 2 i 8 sierpnia 2021 spadła o 3 złote. Największe spadki cen wycieczek miały miejsce w Maroku – średnio o 205 złotych, zaś znacząco mniejsze zniżki były na Teneryfie (i na Malcie – o 105 i 40 złotych. Największe wzrosty cen wyjazdów odnotowano na kanaryjskich wyspach Fuerteventurze i Gran Canarii – o 73 i 63 złote oraz na Sycylii – o 63 złote.

W minionym tygodniu ceny wycieczek na wiodących kierunkach wyjazdów wypoczynkowych Polaków dla wylotów w dniach 2-8 sierpnia 2021, czyli sprzedawanych z dużym wyprzedzeniem czasowym spadły jedynie w Turcji – o 11 złotych, a na pozostałych głównych kierunkach wzrosły. W najmniejszym stopniu w Grecji – o średnio 3 złote, nieco bardziej w Egipcie i na Wyspach Kanaryjskich – o średnio 17 i 15 złotych, a najbardziej w Bułgarii – 29 złotych.

Średnia cena niższa niż przed rokiem

Badanie cen imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2021 pokazało, że średnia cena była niższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 130 złotych.

Największe roczne spadki cen kolejny raz odnotowano w Maroku – o 416 złotych, a istotnie mniejsze na greckiej wyspie Korfu i na Cyprze – o 253 i 230 złotych. Najbardziej w skali rocznej ponownie zdrożały wyjazdy na grecką wyspę Kos – o średnio 71 złotych oraz do Albanii i na Rodos – o średnio 59 i 24 złotych.

Z najpopularniejszych – tylko Bułgaria nieco droższa niż przed rokiem

Wśród wiodących kierunków zdecydowanie największe roczne spadki cen wycieczek, podobnie jak już wiele razy w tym sezonie, miały miejsce w Egipcie i na Wyspach Kanaryjskich gdzie średnie ceny były niższe o 157 i 147 złotych od cen sprzed roku. Mniejsza była skala rocznych przecen w Grecji i Turcji –o średnio 68 złotych i 33 złote. Kolejny raz z rzędu jedynym z głównych kierunków, na którym wystąpił wzrost cen wycieczek w ujęciu rocznym była Bułgaria, w której podniosły się one o średnio 3 złote.

Na mniej uczęszczanych kierunkach zdecydowanie największe roczne zniżki cen wycieczek miały miejsce w Maroku – o średnio 416 złotych (oferowało je biuro Rainbow). Znaczne były również roczne przeceny w na Cyprze, Majorce i Malcie, które wyniosły odpowiednio 230, 199 i 194 złote. Umiarkowane były roczne spadki cen wyjazdów do Tunezji i Portugalii – o średnio 69 i 50 złotych, a jedyny wzrost cen miał miejsce w Albanii, w której podniosły się one o 59 złotych.

Wśród mniej uczęszczanych kierunków zdecydowanie największy spadek cen w tym ujęciu miał miejsce na Malcie i w Maroku – o średnio 765 i 328 złotych. Znacznie mniejsze i podobne zniżki były udziałem Cypru i Majorki – o średnio 158 i 144 złote, a jeszcze mniejsze Albanii – o 29 złotych. Jedynymi kierunkami, na których ceny w ujęciu dwuletnim wzrosły były Tunezja i Portugalia, w których podniosły się one o 15 i 58 złotych.

Największe obniżki w Rainbow i Exim Tours

W rocznych porównaniach cen wycieczek w szczycie sezonu lato 2021 wśród dużych i średnich organizatorów kolejny raz w najbardziej znaczącym stopniu obniżyły się one w biurach Rainbow i Exim Tours – o około 380 i 290 złotych. Dość znaczne roczne zniżki cen odnotowano również w biurach Grecos i Sun & Fun – o około 80 i 70 złotych, a w mniejszej skali w biurach TUI Poland i Coral Travel – o około 40 i 35 złotych. Mniej więcej na ubiegłorocznym poziomie pozostały ceny w biurze Itaka (spadek o niecałe 5 złotych), a w pozostałych biurach podróży ceny były wyższe niż przed rokiem w granicach od 30 złotych do 90 złotych.

Do Egiptu najtaniej z TUI, Eximem i Coral Travel

W ubiegłym tygodniu najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura TUI Poland, Exim Tours i Coral Travel – 6, 5 i 4 oferty, na kierunkach greckich przodowały biura TUI Poland i Rainbow – po 9 ofert przed biurem Grecos – 8 ofert, na kierunkach kanaryjskich biura TUI Poland – 9 ofert oraz Rainbow i Itaka – po 5 ofert, natomiast na tureckich biura Coral Travel i TUI Poland – 9 i 6 ofert. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych ofert miało biuro Coral Travel – 5 ofert oraz Exim Tours i TUI Poland – po 3 oferty, zaś w Bułgarii biura TUI Poland i Coral Travel – 3 i 2 oferty. Wobec okresu sprzed roku biuro TUI Poland wzmocniło swoją pozycję w Egipcie, w Grecji, w Tunezji i w Turcji, biuro Rainbow w Grecji, na Wyspach Kanaryjskich i w Tunezji, a biuro Coral Travel w Tunezji, Turcji i w Bułgarii.

Grecy liczą na lepszy rok. „Mile widziani zaszczepieni, ozdrowieńcy i osoby z negatywnym wynikiem testu”

Adam Gąsior

Redaktor naczelny portalu branżowego WaszaTurystyka.pl


POWIĄZANE WPISY

Privacy Preference Center