Grecy liczą na lepszy rok. „Mile widziani zaszczepieni, ozdrowieńcy i osoby z negatywnym wynikiem testu”

Grecja otworzy hotele granice
Santorini /fot. Jonathan Gallegos /Unsplash

Wystąpienia Ministra Turystyki Harry’ego Theocharisa dotyczące otwarcia greckiej turystyki w 2021 roku oraz hasła „All you want is Greece” znajdują się w obszernym raporcie agencji informacyjnej Reuters. W kontekście swojego wywiadu Theocharis podkreślił, że „w Grecji mile widziani są turyści, którzy zostali zaszczepieni, z wynikiem negatywnym w niedawnym teście lub wyzdrowieli z COVID-19 i mają przeciwciała”.

W raporcie Reutera dziennikarka Carolina Tagari stwierdza, że „rok 2020 był najgorszym rokiem dla turystyki na świecie według danych Światowej Organizacji Turystyki Narodów Zjednoczonych. 7,4 mln turystów odwiedziło Grecję. Dla porównania, w 2019 r. liczba przyjazdów do naszego kraju zanotował rekord: 31,3 mln przyjezdnych.”

Niemniej jednak Reuters potwierdza, że „gospodarka narodowa, nawet w skrajnie niesprzyjających warunkach stworzonych przez pandemię, skorzystała z wpływów z turystyki w wysokości 4 miliardów euro”. W tym samym artykule stwierdzono również, że „w 2020 r. Liczba turystów z Niemiec do Grecji spadła o 70 proc., a z Wielkiej Brytanii o 62 proc.”

„W tym roku będziemy mieli lepszy rok niż rok wcześniej” – powiedział Reuterowi minister turystyki, dodając, że „w tej chwili trend wzrostowy rezerwacji nie jest od razu widoczny, ponieważ na rynku nadal panuje melancholia i pesymizm. Jednak ostatecznie moje szacunki dotyczące wzrostu ruchu turystycznego do Grecji okażą się słuszne.”

Zapytany o wzrost liczby przypadków podczas otwierania turystyki latem 2020 r., Theocharis powtórzył, że „wszelka krytyka pod tym adresem była oczywiście całkowicie bezpodstawna. Druga fala pandemii „uderzyła” w Europę pod koniec października i na początku listopada 2020. Niemal jednocześnie uderzył w Grecję. „Turystyka nie miała z tym nic wspólnego.”

Kończąc rozmowę z Reuterem, Haris Theocharis wskazał, że „szukamy idealnej równowagi między wszystkimi czynnikami i obawami, ponieważ musimy dbać o pracowników i osoby poszukujące pracy. Jednak w tym roku mamy więcej narzędzi w naszym arsenale.”

Fly.pl: Egipt, Turcja i Grecja biorą połowę rynku

Adam Gąsior

Redaktor naczelny portalu branżowego WaszaTurystyka.pl


POWIĄZANE WPISY

Privacy Preference Center