Biura podróży – cena na sierpień znowu lekko spadły

Plaża w Marsa Alam w Egipcie/fot. AG

W minionym tygodniu, średnia cena dla wycieczek z wylotami między 2 i 8 sierpnia 2021 w biurach podróży w Polsce spadła o 13 złotych.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje pierwszy tydzień sierpnia, czyli 2 – 8 sierpnia 2021 roku.

Lekkie wzrosty cen na wyspach hiszpańskich

W minionym tygodniu największy spadek cen wycieczek wystąpił w Maroku i wyniósł średnio 111 złotych. Nieco mniejsze zniżki miały miejsce w Hurghadzie i na Tureckiej Riwierze – o 53 i 39 złotych. Największe wzrosty cen wyjazdów odnotowano na Teneryfie – o 131 złotych oraz na Majorce i Gran Canarii – o 25 i 22 złote.

W minionym tygodniu wśród wiodących kierunków wyjazdów wypoczynkowych Polaków ceny wycieczek dla wylotów w dniach 2-8 sierpnia 2021, czyli sprzedawanych z dużym wyprzedzeniem zdecydowanie najbardziej wzrosły na Wyspach Kanaryjskich – o średnio 35 złotych, co mogło być odreagowaniem poprzednich znaczących spadków cen na tym kierunku. Zdecydowanie mniejsze podwyżki miały miejsce w Bułgarii – o 4 złote, natomiast na pozostałych kierunkach wystąpiły spadki cen. Stosunkowo niewielkie miały miejsce w Grecji i Turcji – o 7 i 13 złotych, a nieco większe w Egipcie – o średnio 23 złote.

Średnia cena imprezy wciąż niższa niż przed rokiem

Badanie cen imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2021 pokazało, że średnia cena była niższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 158 złotych.

Największe roczne spadki cen po raz pierwszy od dziewięciu zestawień nie odnotowano już w Maroku. Tym razem dotyczyły one kierunków włoskich, Kalabrii i Sardynii, gdzie ceny były niższe poziomów sprzed roku o 506 i 503 złote i hiszpańskiego wybrzeża Costa de la Luz, na którym roczny spadek cen wyniósł 499 złotych.

Najpopularniejsze kierunki – ceny niższe niż rok temu

Wśród wiodących kierunków zdecydowanie największe roczne spadki cen wycieczek, podobnie jak już wiele razy w tym sezonie, miały miejsce w Egipcie i na Wyspach Kanaryjskich gdzie średnie ceny były niższe o 211 i 159 złotych od cen sprzed roku. Mniejsza była skala rocznych przecen w Turcji i Bułgarii – o średnio 114 i 97 złotych, a najmniejsza w Grecji – o 49 złotych.

Tylko w Albanii ceny takie same

Na mniej uczęszczanych kierunkach kolejny raz zdecydowanie największe roczne obniżki cen wycieczek miały miejsce w Maroku – o średnio 457 złotych (oferowało je biuro Rainbow). Znaczne były też roczne przeceny w Portugalii i na Cyprze, które wyniosły 282 i 256 złotych. Bardziej umiarkowane były roczne spadki cen wyjazdów do Tunezji, na Majorkę i na Maltę – o średnio 140, 108 i 97 złotych, a w Albanii średnie ceny pozostały na poziomie sprzed roku.

TU Poland – najwięcej najtańszych ofert

W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli (w poszerzony w tym sezonie ich skład weszły hiszpańskie kierunki Costa De La Luz i Costa Del Sol, włoskie Kalabria, Sardynia i Sycylia oraz wyodrębniony z Turcji Egejskiej Dalaman), to na pozycji lidera kolejny raz z rzędu znalazło się biuro TUI Poland z liczbą 50 ofert (poprzednio 49, przed rokiem 45, a przed dwoma laty 32 oferty).

Organizator ten wyprzedzał biura Rainbow, które odnotowało również 29 takich ofert (poprzednio 26 ofert, przed rokiem 10, a przed dwoma laty 25 ofert) oraz Exim Tours z odnotowaną liczbą 27 ofert (poprzednio też 27 ofert, przed rokiem 26, a przed dwoma laty 13 ofert).

Do Egiptu najtaniej z TUI i Exim Tours

W ubiegłym tygodniu najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura TUI Poland i Exim Tours – 7 i 5 ofert, na kierunkach greckich przodowały biuro TUI Poland – 8 ofert przed biurami Rainbow – 7 ofert oraz Crecos i Exim Tours – po 5 ofert, na kierunkach kanaryjskich biura TUI Poland oraz Itaka – 9 i 6 ofert, natomiast na tureckich biura Coral Travel i TUI Poland – 8 i 7 ofert. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych ofert miało biuro Coral Travel – 6 ofert oraz TUI Poland i Exim Tours – po 3 oferty, a w Bułgarii biura TUI Poland i Best Reisen – 3 i 2 oferty.

Adam Gąsior

Redaktor naczelny portalu branżowego WaszaTurystyka.pl


POWIĄZANE WPISY

Privacy Preference Center