Biura podróży – ceny w dół i górę

Ceny w biurach stbilizują się
Jeden z hoteli tunezyjskich/fot. AG

W ostatnim tygodniu w biurach turystycznych ceny wyjazdów sierpniowych średnio były prawie takie same, jak tydzień wcześniej. Niektóre kierunki potaniały, niektóre nieznacznie podrożały.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje pierwszy tydzień sierpnia, czyli 2 – 8 sierpnia 2021 roku.

W minionym tygodniu, średnia cena dla wycieczek z wylotami między 2 i 8 sierpnia 2021 wzrosła o 4 złote.

W minionym tygodniu największy spadek cen wycieczek wystąpił na Malcie i wyniósł średnio 132 złote. Znacznie mniejsze zniżki miały miejsce w na Sardynii i na hiszpańskim wybrzeżu Costa del Sol – o 52 i 50 złotych. Największe wzrosty cen wyjazdów odnotowano na Cyprze – o 76 złotych oraz w Portugalii i ponownie na Gran Canarii – o 45 i 35 złotych.

Wzrosty odnotowano na Wyspach Kanaryjskich i w Bułgarii – o średnio 14 i 11 złotych, w stopniu minimalnym podniosły się ceny wycieczek do Turcji i Egiptu – o 5 i 3 złote, a spadły na kierunkach greckich – o średnio12 złotych.

Wciąż taniej niż w 2020 roku

Badanie cen imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2021 pokazało, że średnia cena była niższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 162 złote.

Największe roczne spadki cen odnotowano w Portugalii – o średnio 538 złotych, zaś mniejsze lecz również bardzo znaczące przeceny miały miejsce w Maroku i na Cyprze – o średnio 390 i 294 złote. Mniej znacząca był skala wzrostów cen wycieczek, z których największe odnotowano na Lanzarote – o 134 złote, a dużo mniejsze na wyspach Kos i Malta – o średnio 39 i 27 złotych.

Turcja i Egipt – największe spadki wśród liderów

Wśród wiodących kierunków zdecydowanie największe roczne spadki cen wycieczek, tym razem miały miejsce w Turcji i Egipcie, gdzie średnie ceny były niższe o 188 i 140 złotych od cen sprzed roku. Mniejsza była skala rocznych przecen na Wyspach Kanaryjskich i w Bułgarii – o średnio 99 i 92 złote, a najmniejsza ponownie w Grecji – o 79 złotych.

Portugalia – dużo tańsza

Na mniej uczęszczanych kierunkach tym razem zdecydowanie największe roczne zniżki cen wycieczek miały miejsce w Portugalii, we Włoszech i w Maroku – o średnio 538, 467 i 390 złotych (kierunki te w dużym stopniu oferowało biuro Rainbow). Znaczne były też roczne przeceny na Cyprze i w Hiszpanii kontynentalnej, które wyniosły 294 i 215 złotych. Bardziej umiarkowane były roczne spadki cen wyjazdów do Tunezji i na Majorkę – o średnio 153 i 32 złote, zaś jedynymi kierunkami, na których ceny w ujęciu rocznym wzrosły były Albania i Malta ze wzrostami średnich cen o 10 i 27 złotych.

Najkorzystniej z TUI Poland

W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli (w poszerzony w tym sezonie ich skład weszły hiszpańskie kierunki Costa De La Luz i Costa Del Sol, włoskie Kalabria, Sardynia i Sycylia oraz wyodrębniony z Turcji Egejskiej Dalaman), to na pozycji lidera kolejny raz z rzędu znalazło się biuro TUI Poland z liczbą 49 ofert (poprzednio 50, przed rokiem 36, a przed dwoma laty 33 oferty).

Organizator ten wyprzedzał biuro Itaka z liczbą 28 ofert (poprzednio 23 oferty, przed rokiem 25, a przed dwoma laty 24 oferty) oraz biuro Rainbow, które odnotowało również 28 takich ofert (poprzednio 29 ofert, przed rokiem 11, a przed dwoma laty 28 ofert) a także biuro Exim Tours z liczbą 27 ofert (poprzednio też 27 ofert, przed rokiem 26, a przed dwoma laty 11 ofert).

Do Egiptu najtaniej z EXIM Tours i TUI

W ubiegłym tygodniu najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura TUI Poland i Exim Tours – 6 i 5 ofert, na kierunkach greckich przodowały biura Rainbow i TUI Poland – po 8 ofert, przed biurami Itaka i Exim Tours – po 6 ofert, na kierunkach kanaryjskich biura TUI Poland oraz Itaka – 10 i 7 ofert, natomiast na tureckich biura Coral Travel i TUI Poland – 7 i 6 ofert. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych ofert miało biuro Coral Travel – 5 ofert oraz TUI Poland i Exim Tours – po 3 oferty, a w Bułgarii biura Exim Tours i TUI Poland – 3 i 2 oferty.

Biura podróży – cena na sierpień znowu lekko spadły

Adam Gąsior

Redaktor naczelny portalu branżowego WaszaTurystyka.pl


POWIĄZANE WPISY

Privacy Preference Center