Biura podróży – lekki wzrost cen imprez na lato

Jedna z plaż egipskich/fot. AG

W minionym tygodniu, średnia cena dla wycieczek w biurach podróży w Polsce z wylotami między 2 i 8 sierpnia 2021 wzrosła o 77 złotych.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje pierwszy tydzień sierpnia, czyli 2 – 8 sierpnia 2021 roku.

Największy spadek cen wycieczek wystąpił w Kalabrii i wyniósł średnio 27 złotych, a bardzo niewielkie zniżki miały miejsce na Fuerteventurze i na Sardynii – o 7 i 2 złote. Największe podwyżki cen wyjazdów odnotowano w Maroku – o 251 złotych oraz na Cyprze i na Tunezyjskiej Dżerbie.

Najpopularniejsze kierunki drożeją

W minionym tygodniu wśród wiodących kierunków wyjazdów wypoczynkowych Polaków ceny wycieczek dla wylotów w dniach 2-8 sierpnia 2021, czyli sprzedawanych z dużym wyprzedzeniem zdecydowanie wzrosły. Największe wzrosty odnotowano w Egipcie i w Turcji – o średnio 107 i 92 złotych, w mniejszym stopniu podniosły się ceny wycieczek do Grecji i Bułgarii – o 75 i 53 złote, a spadły na kierunkach kanaryjskich – o średnio 31 złotych.

Wciąż taniej niż przed rokiem

Badanie cen imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2021 pokazało, że średnia cena była niższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 101 złotych.

Największe roczne spadki cen odnotowano na Sardynii oraz na hiszpańskim wybrzeżu Costa de la Luz – o średnio 586 i 501 złotych, zaś mniejsza lecz również bardzo znacząca przecena miała miejsce w Kalabrii – o średnio 349 złotych. Mniej znacząca była skala wzrostów cen wycieczek, z których największe odnotowano na Lanzarote – o 114 złote, a dużo mniejsze na wyspach Kos i Majorka – o średnio 85 i 73 złotych.

Włochy i Hiszpania kontynentalna – dużo tańsze niż w 2020

Wśród wiodących kierunków zdecydowanie największe roczne spadki cen wycieczek, tym razem miały miejsce w Turcji, gdzie średnie ceny były niższe o 159 złotych od cen sprzed roku. Mniejsza była skala rocznych przecen w Bułgarii i Egipcie – o średnio 71 i 41 złotych, a najmniejsza w Grecji i na Wyspach Kanaryjskich – o 27 i 13 złotych.

Na mniej uczęszczanych kierunkach tym razem zdecydowanie największe roczne obniżki cen wycieczek miały miejsce we Włoszech i Hiszpanii kontynentalnej – o 376 i 377 złotych oraz w Maroku, na Cyprze i w Portugalii – o średnio 331, 254 i 203 złotych. Bardziej umiarkowane były roczne spadki cen wyjazdów na Maltę i do Tunezji – o średnio 154 i 108 złotych. Minimalne spadki cen odnotowano w Albanii – o średnio zaledwie 14 złotych, zaś jedynym kierunkiem, na których ceny w ujęciu rocznym wzrosły była Majorka ze wzrostami średnich cen o 73 złote.

Najkorzystniejsze ceny w TUI

W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli (w poszerzony w tym sezonie ich skład weszły hiszpańskie kierunki Costa De La Luz i Costa Del Sol, włoskie Kalabria, Sardynia i Sycylia oraz wyodrębniony z Turcji Egejskiej Dalaman), to na pozycji lidera kolejny raz z rzędu znalazło się biuro TUI Poland z liczbą 49 ofert (poprzednio 49 ofert, przed rokiem 25, a przed dwoma laty 31 oferty).

Organizator ten wyprzedzał biura Itaka z liczbą 25 ofert (poprzednio 28 ofert, przed rokiem 30, a przed dwoma laty 15 ofert) oraz biuro Coral Travel, które odnotowało również 25 takich ofert (poprzednio 25 ofert, przed rokiem 23, a przed dwoma laty 22 ofert).

Egipt najtańszy w TUI i Exim Tours

W ubiegłym tygodniu najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura TUI Poland i Exim Tours – 7 i 6 ofert, na kierunkach greckich przodowały biura Rainbow i TUI Poland – po 7 ofert, przed biurami Itaka – 6 ofert oraz Grecos i Exim Tours – po 5 ofert, na kierunkach kanaryjskich biura TUI Poland oraz Itaka – 9 i 7 ofert, natomiast na tureckich biura Coral Travel i TUI Poland – 8 i 7 ofert. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych ofert miały biura Coral Travel i TUI Poland – po 4 oferty, a w Bułgarii biura TUI Poland, Exim Tours i Best Reisen – wszystkie po 2 oferty.

Biura podróży – ceny w dół i górę

Adam Gąsior

Redaktor naczelny portalu branżowego WaszaTurystyka.pl


POWIĄZANE WPISY

Privacy Preference Center