Biura podróży – lato wciąż tańsze niż przed rokiem

Jedna z plaż na Cyprze/fot. AG

W minionym tygodniu w biurach podróży w Polsce, średnia cena imprezy na początku sierpnia była niższa od średniej w 2020 roku o 144 zł. Największe roczne spadki cen odnotowano na hiszpańskim wybrzeżu Costa del Luz – o 844 zł.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje pierwszy tydzień sierpnia, czyli 2 – 8 sierpnia 2021 roku.

W minionym tygodniu, średnia cena dla wycieczek z wylotami między 2 i 8 sierpnia 2021 podniosła się o 11 złotych.

W minionym tygodniu największy spadek cen wycieczek ponownie wystąpił w Kalabrii i wyniósł średnio 123 złote, a mniej istotne obniżki miały miejsce na wybrzeżu egejskim Turcji i na Tureckiej Riwierze – o 74 i 70 złote. Największe podwyżki cen wyjazdów odnotowano na Lanzarote – o 390 złotych oraz na Sardynii i w Portugalii – o średnio 171 i 131 złotych.

W minionym tygodniu wśród wiodących kierunków wyjazdów wypoczynkowych Polaków wzrost cen wycieczek dla wylotów w dniach 2-8 sierpnia 2021, czyli sprzedawanych z dużym wyprzedzeniem zdecydowanie wyhamował, a na części kierunków odnotowano nawet spadkowe odreagowanie. Największe wzrosty odnotowano na Wyspach Kanaryjskich – o średnio 88 złotych, wyraźnie mniejsze w Bułgarii i w Grecji – o 26 i 17 złotych, zaś spadły na kierunkach egipskich i tureckich – o średnio 31 i 77 złotych.

Średnia cena niższa od zeszłorocznej

Badanie cen imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2021 pokazało, że średnia cena była niższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 144 złote.

Zdecydowanie największe roczne spadki cen odnotowano na hiszpańskim wybrzeżu Costa de la Luz – o średnio 844 złote, zaś mniejsze lecz również bardzo znaczące przeceny miały miejsce w Portugalii i w Kalabrii – o średnio 521 i 504 złotych. Znacznie mniej znaczące byłe wzrosty cen wycieczek, z których największe ponownie odnotowano na Lanzarote – o 108 złote, a mniejsze na wyspach Rodos i Kos – o średnio 77 i 58 złotych.

Wśród liderów – największe spadki roczne w Turcji

Wśród wiodących kierunków zdecydowanie największe roczne spadki cen wycieczek, tym razem miały miejsce w Turcji, na Wyspach Kanaryjskich i w Egipcie gdzie średnie ceny były niższe odpowiednio o 140, 121 i 113 złotych od cen sprzed roku, zaś mniejsza była skala rocznych przecen w Bułgarii i Grecji – o średnio 77 i 51 złotych.

Na mniej uczęszczanych kierunkach tym razem zdecydowanie największe roczne zniżki cen wycieczek wystąpiły w Hiszpanii kontynentalnej, w Portugalii i na Malcie – o odpowiednio 551, 521 i 400 złotych. Znacząco mniej staniały wyjazdy do Maroka, Włoch i Tunezji – o średnio 331, 222 i 140 złotych. Jeszcze bardziej umiarkowane były roczne spadki cen wyjazdów na Majorkę i Cypr – o średnio 41 i 34 złote, a jedynym kierunkiem, na których ceny w ujęciu rocznym wzrosły była Albania ze wzrostami średnich cen o 40 złotych.

Best Reisen, Sun & Fun i Rainbow najbardziej obniżyły ceny

W rocznych porównaniach cen wycieczek w szczycie sezonu lato 2021 wśród dużych i średnich organizatorów kolejny raz w najbardziej znaczącym stopniu obniżyły się one w biurach Best Reisen, Sun & Fun i Rainbow – o około 520, 380 i 360 złotych. Znaczne były również roczne zniżki w biurach TUI Poland, Exim Tours i Prima Holiday – o około 195, 155 i 145 złotych. W mniejszej skali obniżyły się roczne ceny wycieczek w biurze Grecos Holiday i Coral Travel – o około 30 i 10 złotych. U pozostałych organizatorów roczne ceny wzrosły w granicach od 15 do ponad 800 złotych.

W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli (w poszerzony w tym sezonie ich skład weszły hiszpańskie kierunki Costa De La Luz i Costa Del Sol, włoskie Kalabria, Sardynia i Sycylia oraz wyodrębniony z Turcji Egejskiej Dalaman), to na pozycji lidera kolejny raz z rzędu znalazło się biuro TUI Poland z liczbą 50 ofert (poprzednio 49 ofert, przed rokiem 18, a przed dwoma laty 30 ofert).

Organizator ten wyprzedzał biura Rainbow z liczbą 24 ofert (poprzednio 22 oferty, przed rokiem 11, a przed dwoma laty 20 ofert) oraz Itaka z liczbą 23 ofert (poprzednio 25 ofert, przed rokiem 34, a przed dwoma laty 21 ofert).

Egipt wciąż najkorzystniejszy w TUI i Exim Tours

W ubiegłym tygodniu najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura TUI Poland i Exim Tours – 7 i 4 oferty, na kierunkach greckich przodowały biura Rainbow i Grecos – 8 i 7 ofert, przed biurami TUI Poland i Coral Travel – po 6 ofert, na kierunkach kanaryjskich biura TUI Poland oraz Itaka – 10 i 7 ofert, natomiast na tureckich biura Coral Travel i TUI Poland – 9 i 7 ofert. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych ofert miały biura TUI Poland i Coral Travel – 4 i 3 oferty, a w Bułgarii biura TUI Poland i Best Reisen – 3 i 2 oferty.

Biura podróży – lekki wzrost cen imprez na lato

Adam Gąsior

Redaktor naczelny portalu branżowego WaszaTurystyka.pl


POWIĄZANE WPISY

Privacy Preference Center