Biura podróży – Hiszpania i Maroko dużo tańsze niż przed rokiem

Plaża egipska/fot. AG

W biurach podróży w Polsce, wśród wiodących kierunków zdecydowanie największe roczne spadki cen wycieczek, miały miejsce w Egipcie i w Turcji, gdzie średnie ceny były niższe o 183 i 171 złotych od cen sprzed roku. Na mniej uczęszczanych kierunkach tym razem zdecydowanie największe roczne zniżki cen wycieczek wystąpiły w Hiszpanii kontynentalnej, na Synaju, w Maroku i na Malcie – o odpowiednio 400, 354, 336 i 334 złote.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje pierwszy tydzień sierpnia, czyli 2 – 8 sierpnia 2021 roku.

W minionym tygodniu, średnia cena dla wycieczek z wylotami między 2 i 8 sierpnia 2021 podniosła się o 8 złotych.

W minionym tygodniu największy spadek cen wycieczek wystąpił na kanaryjskiej wyspie Lanzarote i wyniósł średnio 178 złote, a mniej istotne zniżki miały miejsce na Sardynii i greckiej wyspie Kos – o 121 i 105 złote. Największe podwyżki cen wyjazdów odnotowano na półwyspie Chalcydyckim – o 238 złotych oraz na Fuerteventurze i Gran Canarii – o średnio 222 i 107 złotych.

Ceny raz w górę, raz w dół

W minionym tygodniu wśród wiodących kierunków wyjazdów wypoczynkowych Polaków wzrost cen wycieczek dla wylotów w dniach 2-8 sierpnia 2021, czyli sprzedawanych z dużym wyprzedzeniem nieco wyhamował, a na części tych kierunków odnotowano nawet tendencje spadkowe. Największe wzrosty ponownie odnotowano na Wyspach Kanaryjskich – o średnio 25 złotych, wyraźnie mniejsze w Bułgarii i w Grecji – o 13 i 10 złotych, zaś kolejny raz spadły na kierunkach tureckich i egipskich – o średnio 22 i 27 złotych.

Średnia cena wciąż niższa niż przed rokiem

Badanie cen imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2021 pokazało, że średnia cena była niższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 113 złotych.
Zdecydowanie największe roczne spadki cen znów odnotowano na hiszpańskim wybrzeżu Costa de la Luz – o średnio 696 złote, zaś mniejsze lecz również bardzo znaczące przeceny miały miejsce w Kalabrii i na Synaju – o średnio 448 i 354 złotych. Mniej znaczące były wzrosty cen wycieczek, z których największe odnotowano na półwyspie Chalcydyckim – o 230 złotych, a mniejsze w Albanii i na wyspie Rodos – o średnio 121 i 81 złotych.

W adekwatnym okresie sprzedaży ubiegłego sezonu lato 2020 odnotowano spadek cen w ujęciu rocznym o 74 złote.

Egipt i Turcja dużo tańsze niż przed rokiem

Wśród wiodących kierunków zdecydowanie największe roczne spadki cen wycieczek, tym razem miały miejsce w Egipcie i w Turcji, gdzie średnie ceny były niższe o 183 i 171 złotych od cen sprzed roku, zaś niższa była skala rocznych przecen w Grecji, Bułgarii oraz na Wyspach Kanaryjskich – o odpowiednio 69, 53 i 33 złote.
Na mniej uczęszczanych kierunkach tym razem zdecydowanie największe roczne zniżki cen wycieczek wystąpiły w Hiszpanii kontynentalnej, na Synaju, w Maroku i na Malcie – o odpowiednio 400, 354, 336 i 334 złote. W znacząco mniejszym stopniu staniały wyjazdy do Portugalii, Tunezji i na Cypr – o średnio 166, 127 i 91 złotych, a jedynymi kierunkami, na których ceny w ujęciu rocznym wzrosły, były Majorka i Albania ze wzrostami średnich cen o 50 i 121 złotych.

Najatrakcyjniejsze ceny w TUI

W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli (w poszerzony w tym sezonie ich skład weszły hiszpańskie kierunki Costa De La Luz i Costa Del Sol, włoskie Kalabria, Sardynia i Sycylia oraz wyodrębniony z Turcji Egejskiej Dalaman), to na pozycji lidera kolejny raz z rzędu znalazło się biuro TUI Poland z liczbą 48 ofert (poprzednio 50 ofert, przed rokiem 41, a przed dwoma laty 34 oferty).

Organizator ten wyprzedzał biuro Itaka z liczbą 27 ofert (poprzednio 23 oferty, przed rokiem 24, a przed dwoma laty 23 oferty) ora biura Exim Tours z liczbą 24 ofert (poprzednio 22 oferty, przed rokiem 28, a przed dwoma laty 13 ofert) oraz Coral Travel z liczbą też 24 ofert (poprzednio 20 ofert, przed rokiem 17, a przed dwoma laty 24 oferty).

Egipt najtańszy w Coralu i TUI

W ubiegłym tygodniu najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura TUI Poland i Coral Travel – 6 i 5 ofert, na kierunkach greckich przodowały biura Itaka i TUI Poland – 8 i 7 ofert, przed biurami Coral Travel i Rainbow – po 6 i 5 ofert, na kierunkach kanaryjskich biura TUI Poland oraz Itaka – 9 i 8 ofert, natomiast na tureckich biura Coral Travel i TUI Poland – 8 i 7 ofert. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych ofert miały biura Coral Travel i TUI Poland – 5 i 3 oferty, a w Bułgarii biura TUI Poland i Best Reisen – 3 i 2 oferty.

Biura podróży – lato wciąż tańsze niż przed rokiem

Adam Gąsior

Redaktor naczelny portalu branżowego WaszaTurystyka.pl


POWIĄZANE WPISY

Privacy Preference Center