Biura podróży – większość kierunków tańsza niż w ubiegłym roku

Jeden z hoteli tunezyjskich/fot. AG

W ostatnim tygodniu w biurach podróży w Polsce, średnia cena imprezy turystycznej na początku sierpnia była niższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 119 złotych. Zdecydowanie największe roczne spadki cen odnotowano w włoskiej Kalabrii – o średnio 443 złote.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje pierwszy tydzień sierpnia, czyli 2 – 8 sierpnia 2021 roku.

W minionym tygodniu, średnia cena dla wycieczek z wylotami między 2 i 8 sierpnia 2021 podniosła się o 10 złotych.

W minionym tygodniu największy spadek cen wycieczek wystąpił na Sardynii i wyniósł średnio 72 złote (poprzednio ceny tam również zdecydowanie spadły), a mniej istotne zniżki miały miejsce na greckiej wyspie Korfu i na Malcie – o 66 i 52 złote. Największe zwyżki cen wyjazdów odnotowano w Maroku – o 238 złotych oraz w Albanii i na Cyprze – w obu tych przypadkach o 65 złotych.

Ceny w większości kierunków w dół

W minionym tygodniu dla wszystkich wiodących kierunków wyjazdów wypoczynkowych Polaków, dla wylotów w dniach 2-8 sierpnia 2021 wystąpił spadek cen wycieczek, pomimo że w ogólnym przekroju wszystkich kierunków łącznie ich ceny nieco się podniosły. Największe zniżki odnotowano w Bułgarii i w Turcji – o 26 i 23 złote, nieco mniejsze w Egipcie – o średnio 17 złotych, a najmniejsze na Wyspach Kanaryjskich i w Grecji – o 11 i 3 złote.

Badanie cen imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2021 pokazało, że średnia cena była niższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 119 złotych.

Zdecydowanie największe roczne spadki cen odnotowano w włoskiej Kalabrii – o średnio 443 złote, zaś mniejsze lecz również bardzo znaczące przeceny miały miejsce na Malcie i na hiszpańskim wybrzeżu Costa de la Luz na – o średnio 368 i 359 złotych. Ponownie mniej znaczące były wzrosty cen wycieczek, z których największe znów odnotowano na półwyspie Chalcydyckim – o 183 złote, a nieco mniejsze ponownie w Albanii i na Majorce – o średnio 121 i 81 złotych.

Egipt i Turcja – wciąż tańsze niż w 2020 roku

Wśród wiodących kierunków zdecydowanie największe roczne spadki cen wycieczek, tym kolejny raz miały miejsce w Egipcie i w Turcji, gdzie średnie ceny były niższe o 238 i 197 złotych od cen sprzed roku, zaś niższa i bardzo podobna była skala rocznych przecen w Grecji, Bułgarii oraz na Wyspach Kanaryjskich, wyniosła odpowiednio 69, 67 i 61 złotych.
Na mniej uczęszczanych kierunkach zdecydowanie największe roczne zniżki cen wycieczek wystąpiły na Malcie, w Maroku i Hiszpanii kontynentalnej – o odpowiednio 368, 270, 268 złotych. W znacząco mniejszym stopniu staniały wyjazdy do Portugalii, Tunezji i na Cypr – o średnio 116, 109 i 78 złotych, a jedynymi kierunkami, na których ceny w ujęciu rocznym wzrosły, były Majorka i Albania ze wzrostami średnich cen o 48 i aż 182 złote.

Najniższe ceny w TUI

W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli (w poszerzony w tym sezonie ich skład weszły hiszpańskie kierunki Costa De La Luz i Costa Del Sol, włoskie Kalabria, Sardynia i Sycylia oraz wyodrębniony z Turcji Egejskiej Dalaman), to na pozycji lidera kolejny raz z rzędu znalazło się biuro TUI Poland z liczbą 48 ofert (poprzednio też 48 ofert, przed rokiem 32, a przed dwoma laty 33 oferty).

Organizator ten wyprzedzał biura Itaka z liczbą 29 ofert (poprzednio 27 ofert, przed rokiem 24, a przed dwoma laty 31 ofert) oraz Exim Tours z liczbą 25 ofert (poprzednio 24 oferty, przed rokiem 26, a przed dwoma laty 14 ofert).

Egipt – najtaniej w TUI i Coral Travel

W ubiegłym tygodniu najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura TUI Poland i Coral Travel – 7 i 5 ofert, na kierunkach greckich przodowały biura Itaka i TUI Poland – 8 i 7 ofert, przed biurami Coral Travel i Rainbow – 6 i 4 oferty, na kierunkach kanaryjskich biura TUI Poland oraz Itaka – 10 i 7 ofert, natomiast na tureckich biura Coral Travel i TUI Poland – 9 i 7 ofert. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych ofert miały biura Coral Travel i TUI Poland – 5 i 3 oferty, a w Bułgarii biura TUI Poland i Exim Tours – 3 i 2 oferty.

Biura podróży – Hiszpania i Maroko dużo tańsze niż przed rokiem

 

 

Adam Gąsior

Redaktor naczelny portalu branżowego WaszaTurystyka.pl


POWIĄZANE WPISY

Privacy Preference Center