Biura podróży – imprezy sierpniowe drożeją

Bar w Grand Palace w Hurghadzie / fot. MM

W minionym tygodniu, średnia cena dla wycieczek z wylotami między 2 i 8 sierpnia 2021 podniosła się o 134 złote. Średnia cena jest nadal niższa niż w roku 2020, jednak tylko o 10 zł.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje pierwszy tydzień sierpnia, czyli 2 – 8 sierpnia 2021 roku.

W minionym tygodniu, średnia cena dla wycieczek z wylotami między 2 i 8 sierpnia 2021 podniosła się o 134 złote. Podwyżki cen wycieczek na niektórych kierunkach były wyjątkowo duże. Największe odnotowano we włoskiej Kalabrii, w której podniosły się one o średnio aż 733 złote, a bardzo znaczne były również wzrosty na hiszpańskim wybrzeżu Costa de la Luz – o 450 złotych oraz na półwyspie Chalcydyckim – o średnio 323 złote.

Największy spadek cen wycieczek wystąpił na Cyprze i wyniósł średnio 34 złote, a mniej istotna obniżka miała miejsce w Maroku – o 12 złotych.

W minionym tygodniu na wszystkich wiodących kierunkach wyjazdów wypoczynkowych Polaków, dla wylotów w dniach 2-8 sierpnia 2021 wystąpił silny wzrost cen wycieczek. Zdecydowanie największe zwyżki odnotowano na Wyspach Kanaryjskich – o średnio 230 złotych, nieco mniejsze i dość podobne w skali wzrosty wystąpiły w Bułgarii, Grecji i w Turcji – o 147, 139 i 135 złotych, a najmniejsze w Egipcie – o zaledwie 28 złotych.

Średnia cena wciąż niższa niż przed rokiem

Badanie cen imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2021 pokazało, że średnia cena była niższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu już tylko o 10 złotych.

Zdecydowanie największy roczny spadek cen odnotowano w Maroku – o średnio 647 złotych, zaś mniejsze lecz również bardzo znaczące przeceny miały miejsce ponownie na Synaju i na Malcie – o średnio 323 i 294 złote. Bardzo znaczące były też liczne roczne wzrosty cen wycieczek, z których największe znów odnotowano na półwyspie Chalcydyckim – o 597 złotych, a nieco mniejsze ponownie w Albanii – o 323 złote i na Sardynii – o średnio 283 złote.

Bułgaria i Kanary droższe niż przed rokiem

Wśród wiodących kierunków zdecydowanie największy roczny spadek cen wycieczek kolejny raz miał miejsce w Egipcie gdzie średnie ceny były niższe o 233 złote od cen sprzed roku. Znacznie mniejsza była skala rocznej przeceny w Turcji, w której średnie ceny spadły o 39 złotych. Na pozostałych głównych kierunkach ceny wzrosły – w mniejszym stopniu w Bułgarii i na Wyspach Kanaryjskich – o średnio 48 i 68 złotych, zaś największa była zwyżka średnich cen wyjazdów do Grecji, która wyniosła 93 złote.

Na mniej uczęszczanych kierunkach zdecydowanie największe roczne zniżki cen wycieczek wystąpiły w Maroku – o 647 złotych oraz na Malcie – o 294 złote. Niewielkie spadki cen wyjazdów odnotowano w Hiszpanii kontynentalnej, Włoszech, a także na Cyprze i w Tunezji – o odpowiednio 39, 7, 5 i 4 złote. W niedużym stopniu wzrosły ceny wycieczek na Majorkę – o 16 złotych, a znacząco zdrożały wyjazdy do Portugalii i Albanii – o średnio 222 i 323 złote.

Najwięcej korzystnych cen w TUI

W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli (w poszerzony w tym sezonie ich skład weszły hiszpańskie kierunki Costa De La Luz i Costa Del Sol, włoskie Kalabria, Sardynia i Sycylia oraz wyodrębniony z Turcji Egejskiej Dalaman), to na pozycji lidera kolejny raz z rzędu znalazło się biuro TUI Poland z liczbą 41 ofert (poprzednio 48 ofert, przed rokiem 41, a przed dwoma laty 35 ofert).

Organizator ten wyprzedzał biura Coral Travel z liczbą 28 ofert (poprzednio 24 oferty, przed rokiem 18, a przed dwoma laty 22 oferty) oraz Rainbow z liczbą 27 ofert (poprzednio 20 ofert, przed rokiem 8, a przed dwoma laty 20 ofert).

Egipt – najtaniej w TUI i Coral Travel

W ubiegłym tygodniu najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura TUI Poland i Coral Travel – 7 i 6 ofert, na kierunkach greckich przodowały biura Coral Tavel i Rainbow – 8 i 7 ofert, przed biurami Grecos i TUI Poland – po 4 oferty, na kierunkach kanaryjskich biura Itaka oraz TUI Poland – 8 i 7 ofert, natomiast na tureckich biura Coral Travel i TUI Poland – 8 i 6 ofert. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych ofert miały biura Coral Travel i Exim Tours – 6 i 3 oferty, a w Bułgarii biura Exim Tours oraz Best Reisen – 3 i 2 oferty.

Biura podróży – większość kierunków tańsza niż w ubiegłym roku

Adam Gąsior

Redaktor naczelny portalu branżowego WaszaTurystyka.pl


POWIĄZANE WPISY

Privacy Preference Center