Biura podróży – Włochy tańsze o pół tysiąca

Włochy dużo tańsze niż przed rokiem
Wenecja, Canale Grande/fot. AG

W ubiegłym tygodniu wśród mniej popularnych kierunków zdecydowanie największe roczne obniżki cen wycieczek wystąpiły we Włoszech – o 544 złote.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje pierwszy tydzień sierpnia, czyli 2 – 8 sierpnia 2021 roku.

W minionym tygodniu, średnia cena dla wycieczek z wylotami między 2 i 8 sierpnia 2021 podniosła się o 26 złotych. Największe wzrosty cen wyjazdów, podobnie jak przed tygodniem, odnotowano we włoskiej Kalabrii, w której podniosły się one o średnio 264 złote, a znaczne były również zwyżki na greckiej wyspie Kos i hiszpańskim wybrzeżu Costa del Sol – o 243 i 201 złotych.
Największy spadek cen wycieczek wystąpił na Półwyspie Chalcydyckim i wyniósł średnio 110 złotych, a nieco mniej istotne zniżki miały miejsce w Hurghadzie i na Malcie – o 100 i 79 złotych.

Ceny w górę, ceny w dół

W minionym tygodniu na wiodących kierunkach wyjazdów wypoczynkowych Polaków, dla wylotów w dniach 2-8 sierpnia 2021 wystąpiły różnokierunkowe zmiany cen wycieczek. Zdecydowanie największe podwyżki odnotowano w Grecji – o 47 złotych, a wyraźnie mniejsze na Wyspach Kanaryjskich i w Bułgarii – o średnio 15 i 3 złote. Nieduży spadek cen miał miejsce w Turcji – o 5 złotych, a znacznie większy w Egipcie – o średnio 40 złotych.

Badanie cen imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2021 pokazało, że średnia cena była niższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 74 złote.

Zdecydowanie największy roczny spadki cen odnotowano na kierunkach włoskich, czyli na Sycylii, w Kalabrii i na Sardynii, na których obniżyły się one odpowiednio o 562, 546 i 523 złote. Mniej znaczące były roczne zwyżki cen wycieczek, z których największe znów odnotowano Albanii i na półwyspie Chalcydyckim – o 263 i 163 złote, a nieco mniejsze na greckiej wyspie Rodos – o średnio 104 złote.

Egipt dużo tańszy niż przed rokiem

Wśród wiodących kierunków zdecydowanie największe roczne spadki cen wycieczek kolejny raz miały miejsce w Egipcie, w którym średnie ceny były niższe o 288 złotych od cen sprzed roku. Znacznie mniejsza była skala rocznych przecen w Grecji i na Wyspach Kanaryjskich, gdzie średnie ceny spadły o 49 i 45 złotych. Na pozostałych głównych kierunkach ceny wzrosły – w mniejszym stopniu w Turcji – o zaledwie 5 złotych, a w dość znacznym w Bułgarii – o średnio 73 złote.

Włochy tańsze o pół tysiąca

Na mniej uczęszczanych kierunkach zdecydowanie największe roczne obniżki cen wycieczek wystąpiły we Włoszech o 544 złote, największe podwyżki zaś – w Albanii – o 263 zł, a już wyraźnie mniejsze w Portugalii i na Majorce – o 96 i 50 złotych, zaś całkiem niewielkie w Tunezji – o zaledwie 5 złotych. Niewielki spadek cen wyjazdów odnotowano na Cyprze – o 14 złotych, a nieco większe w Hiszpanii kontynentalnej i na Malcie – o 64 i 76 złotych.

TUI – najniższe ceny

W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli (w poszerzony w tym sezonie ich skład weszły hiszpańskie kierunki Costa De La Luz i Costa Del Sol, włoskie Kalabria, Sardynia i Sycylia oraz wyodrębniony z Turcji Egejskiej Dalaman), to na pozycji lidera kolejny raz z rzędu znalazło się biuro TUI Poland z liczbą 36 ofert (poprzednio 41 ofert, przed rokiem 50, a przed dwoma laty 37 ofert).

Organizator ten wyprzedzał biura Coral Travel z liczbą 30 ofert (poprzednio 28 ofert, przed rokiem 18, a przed dwoma laty 24 oferty) oraz Rainbow z liczbą 28 ofert (poprzednio 27 ofert, przed rokiem 9, a przed dwoma laty 19 ofert).

Egipt najkorzystniejszy w Coral Travel, Exim Tours i TUI Poland

W ubiegłym tygodniu najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura Coral Travel, Exim Tours i TUI Poland wszystkie – po 5 ofert, na kierunkach greckich przodowały biura Rainbow i TUI Poland – po 7 ofert, przed biurem Grecos – 6 ofert, na kierunkach kanaryjskich biura Itaka oraz TUI Poland – 8 i 7 ofert, natomiast na tureckich biura Coral Travel i TUI Poland – 8 i 5 ofert. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych ofert miało biuro Coral Travel – 6 ofert, a w Bułgarii biura Exim Tours i Best Reisen – po 2 oferty.

Biura podróży – imprezy sierpniowe drożeją

Adam Gąsior

Redaktor naczelny portalu branżowego WaszaTurystyka.pl


POWIĄZANE WPISY

Privacy Preference Center