Wojna powróci we Wschodnie Beskidy
W niezwykły sposób zostanie upamiętniona 100 rocznica działań bojowych na terenie wschodniej Słowacji. Klub Vojenskej Histórie Beskydy i miasto Humenne zorganizują wielką rekonstrukcję walk, które toczyły się na tym terenie w zimie i wiosną 1915 roku.
Największą atrakcją będzie samolot z okresu I wojny światowej Fokker E.III, który będzie wykonywał loty patrolowe nad miejscem imprezy. Nie zabraknie też efektów pirotechnicznych, prezentacji broni z czasu walk, a także żołnierskiej kuchni.
Klub Vojenskej Histórie Beskydy już od czterech lat organizuje jesienią imprezę rekonstrukcyjną – jedyną tego typu na Słowacji poświęconą tylko i wyłącznie I wojnie światowej. W tym roku, z okazji okrągłej 100-rocznicy odbędzie się ona z wyjątkowym rozmachem. Gospodarzem będzie miasto Humenne, malowniczo położone miedzy górami Wyhorlat a słowacką częścią Bieszczad. Scenariusz imprezy zawsze opracowywany jest na podstawie dokładnie przygotowanej dokumentacji, gwarantującej zgodność z realiami ówczesnych walk – jego celem jest przybliżenie i pokazanie prawdziwego obrazu walk w Karpatach.
Impreza ma charakter międzynarodowy – wezmą w niej udział grupy rekonstrukcyjne ze Słowacji, Polski, Czech, Węgier, Ukrainy, Rosji i Białorusi. Oprócz rekonstrukcji samych walk, wystąpią zespoły muzyczne, które odtworzą cały repertuar pieśni wojskowych z czasów walk, będzie można też zakosztować oryginalnej kuchni wojskowej z epoki – wszystkie danie będę serwowane z dwóch zachowanych z tego czasu kuchni wojskowych używanych w wojsku Austro-Węgier.
Największą atrakcją będą pokazy lotów samolotu Fokker E.III – jednego z najsłynniejszych samolotów myśliwskich wczesnego okresu I wojny światowej. Będzie on wykonywał loty na terenem imprezy, można też będzie zapoznać się dokładniej na ziemi ze starannie zrekonstruowaną maszyną. W programie imprezy będą także pokazy pirotechniczne, prezentacja oryginalnej broni z epoki, przygotowano także dwie wystawy poświęcone walkom w regionie.
17 października przy kasztelu w Humennem będzie można podziwiać tabor z czasów I wojny światowej, odbędzie się również konkurs na najlepsze danie kuchni polowej. Główna impreza (pokazy) rozpocznie się 18 października w Humennem, o godz. 11.00 – teren będzie udostępniony odwiedzającym już od 10.00, główne pokazy rozpoczną się o 14.00. Większość pokazów odbędzie się na wzniesieniu za dawnymi koszarami – wejście na teren pokazów będzie odbywać się przez teren koszarów. Wstęp – 2 EUR, dzieci do lat 15 – wejdą za darmo. Szczegółowy program można znaleźć na stronie organizatora – www.kvhbeskydy.sk. Impreza ma charakter dobroczynny – dochód w całości przeznaczony będzie na rekonstrukcję cmentarzy wojennych z I wojny światowej, których ponad 100 znajduje się na terenie Wschodniej Słowacji od Bardejowa po granicę z Ukrainą.
Walki toczone od stycznia do kwietnia 1915 roku w Karpatach są mało znanym epizodem powszechnego konfliktu nazywanego Wielką Wojną. Tymczasem miały one wielkie znaczenie dla ogólnej sytuacji na całym froncie wschodnim, a ich znaczenie militarne i strategiczne przewyższa np. znaną powszechnie bitwę pod Tannenbergiem w Prusach Wschodnich. W czasie swoich największych sukcesów wojska rosyjskie na tym froncie znalazły się niecałe 30 km od skraju Niziny Węgierskiej, która pozwalał zaatakować wnętrze monarchii Habsburgów i zakończyć wojnę. W czasie kilkumiesięcznych walk toczonych w skrajnie ciężkich warunkach zimowych łączne straty po obu stronach wyniosły prawie 2 mln żołnierzy zabitych i rannych. Niemymi świadkami tamtych lat są zachowane cmentarze wojenne, których ratowaniem i renowacją zajmuje się Klub Vojenskej Histórie Beskydy.
POWIĄZANE WPISY
15 marca 2023
Polak jako pierwszy na świecie wylądował na szczycie Burdż Al Arab w Dubaju
Polski pilot Łukasz Czepiela jako pierwszy na świecie posadził samolot na lądowisku dla…
0 Komentarzy2 Minuty
12 marca 2023
Turystyczny świat spotkał się na ITB. Biznes odżył, lecz widać lęk przed podróżami do Polski
Największe targi turystyczne na świecie wróciły na żywo po pandemii. ITB Berlin…
0 Komentarzy9 Minuty
1 marca 2023
Badania dla ITB: w 2022 niemal dwa razy więcej zagranicznych podróży. Dobre prognozy dla 2023
Liczba międzynarodowych podróży w 2022 roku wzrosła w ujęciu globalnym, jednak nadal nie…
0 Komentarzy7 Minuty
28 lutego 2023
Tourism Economics: 60 mln zagranicznych noclegów w Niemczech w 2022 roku
Według analityków Tourism Economics, Niemcy zakończą 2022 rok z liczbą 60 mln…
0 Komentarzy3 Minuty
28 lutego 2023
Aviareps będzie promowała Chorwację w Polsce. Agencja dostaje od CNBT zlecenie na więcej rynków
W wyniku oficjalnego przetargu Chorwacka Wspólnota Turystyczna (CNTB) ponownie mianowała…
0 Komentarzy3 Minuty
24 lutego 2023
Udany rok dla berlińskiej turystyki. 26,5 mln noclegów i 10,4 mln gości w 2022
10,4 mln gości odwiedziło w ubiegłym roku Berlin, a w hotelach i kwaterach miejskich…
0 Komentarzy5 Minuty
23 lutego 2023
Mołdawia promuje się jako “mały kraj o wielkim sercu”. Powstał dokument o pomocy Ukraińcom
Narodowe Stowarzyszenie Turystyki Krajowej i Przyjazdowej Mołdawii (ANTRIM) w…
0 Komentarzy4 Minuty
22 lutego 2023
Berlin najbardziej ekologicznym niemieckim miastem dla turystów
Berlin jest pierwszym niemieckim miastem, które posiada uznawany na całym świecie zestaw…
0 Komentarzy2 Minuty
20 lutego 2023
W 2022 Maltę odwiedziło 143 tys. polskich turystów. To więcej niż przed pandemią
Maltańska Organizacja Turystyczna (Malta Tourism Authority – MTA) podsumowała 2022 rok.…
0 Komentarzy3 Minuty