Wizz Air osiągnął najniższy wynik w zakresie emisji dwutlenku węgla

fot. materiały prasowe

Wizz Air poinformował, że średnia emisja dwutlenku węgla w 2022 wyniosła 55,2 grama na pasażera/km, co stanowi o 15,4 proc. mniej niż w roku 2021. Jest to najniższy wynik w historii linii w jednym roku kalendarzowym.

Wizz Air zapewnia najniższy poziom emisji dwutlenku węgla na pasażera/km spośród wszystkich konkurencyjnych linii lotniczych i zobowiązuje się do dalszego zmniejszenia intensywności emisji dwutlenku węgla o 25 proc. do 2030 roku. Integralnym elementem strategii zrównoważonego rozwoju Wizz Air jest modernizacja floty. Linia lotnicza stale wymienia starsze i dodaje nowe samoloty typu Airbus A321neo. W 2022 roku do floty dołączyły 34 Airbusy A321neo.

Udział nowych samolotów „neo” we flocie Wizz Air do końca bieżącego roku budżetowego ma przekroczyć 50 proc. Obecnie linia lotnicza obsługuje flotę 177 samolotów typu Airbus, których średni wiek wynosi cztery i poł roku, czyli znacznie poniżej średniego wieku floty głównych konkurentów, który wynosi około 10 lat. W 2022 roku 40 proc. wszystkich lotów Wizz Air obsługiwanych z Polski i do Polski było wykonywanych najbardziej ekologicznymi samolotami A321neo.

Samolot Airbus A321neo wykorzystuje najnowsze technologie i oferuje znaczne korzyści dla środowiska, z prawie 50-procentową redukcją emisji hałasu, 20-procentową redukcją zużycia paliwa i 50-procentową redukcją emisji tlenków azotu w porównaniu z poprzednim modelem.

Oprócz ambitnego programu odnowy floty, Wizz Air stale pracuje nad inicjatywami dotyczącymi oszczędności paliwa oraz nad ulepszaniem powiązanych analiz danych. Linia lotnicza podpisała również protokół ustaleń z Airbusem w celu zbadania potencjału samolotów napędzanych wodorem oraz z OMV w celu dostarczania zrównoważonego paliwa lotniczego w latach 2023-2030. Partnerstwa te wzmacniają zaangażowanie Wizz Air w zmniejszenie intensywności emisji do końca dekady .

„Jesteśmy dumni, że pasażerowie Wizz Air dokonują najbardziej przyjaznego dla środowiska wyboru, decydując się na lot z nami. Osiągnęliśmy naszą wiodącą w branży pozycję w zakresie zrównoważonego rozwoju, obsługując najbardziej wydajne i nowoczesne samoloty i skupiając się na wywieraniu pozytywnego wpływu. Jesteśmy wdzięczni za całą ciężką pracę, którą wykonali wszyscy w firmie, aby osiągnąć najniższy w historii roczny wynik pod względem intensywności emisji dwutlenku węgla” – powiedział, Johan Eidhagen, Chief People i ESG Officer w Wizz Air.

Wizz Air – dni otwarte dla kapitanów i oficerów w Warszawie