Wielka wystawa prac Leonarda da Vinci w Mediolanie

archiwum ENIT

Gratka dla miłośników sztuki podróżujących do Włoch – w dniu urodzin Leonarda da Vinci, 15 kwietnia, w Mediolanie zostanie otwarta wystawa poświęcona twórczości geniusza Renesansu. Na wystawie w Palazzo Reale, goście będą mogli zobaczyć m.in. obrazy, rysunki, rękopisy i rzeźby pochodzące z muzeów świata. To największa wystawa dzieł Leonarda da Vinci po II wojnie światowej, jedna z największych w historii, poprzednia wielka włoska wystawa dzieł Leonarda odbyła się w 1939 r.

Na wystawie będzie można obejrzeć m.in. 30 rysunków z Kodeksu Atlantyckiego, który stanowi największy na świecie zbiór notatek i rysunków Leonarda z lat 1489-92, udostępnionych przez Biblioteca Ambrosiana w Mediolanie.

Poza tym pokazanych będzie również 30 kart ze zbiorów Królewskiej Biblioteki w Windsorze, z których sześć oglądać będzie można z obu stron, i po pięć z British Museum, nowojorskiego Metropolitan i Biblioteki Królewskiej w Turynie oraz cztery z florenckich Uffizi

Z kolei Włoskie Narodowe Muzeum Nauki i Techniki im. Leonarda wypożyczy trzy modele machin zrobionych na podstawie jego rysunków.Z Paryskiego Luwru przywieziony zostanie udostępnia obrazy: „Św. Jan Chrzciciel” (1513-1516), „Zwiastowanie” (1472-75) i „La Belle Ferroniere” (ok. 1495) – portret Lucrezii Crivelli, kochanki Ludovica Sforzy (Ludovico il Moro).

Pinakoteka Watykańska wypożyczy na wystawę nieukończony obraz„Św. Hieronim” (1479-1481).

Nie zabraknie także jednego z najsłynniejszych rysunków na świecie, czyli. człowiek witruwiański ze szkicownika Leonarda, przedstawiającego on „Proporcje ludzkiego ciała według Witruwiusza”, rzymskiego architekta z I w. p.n.e.. Oryginał przyjedzie z Galerii Akademii w Wenecji.
.Wystawę zorganizowały władze Mediolanu, a jej kuratorami są historycy sztuki Pietro C. Marani – profesor nowożytnej historii sztuki na mediolańskiej Politechnice, który nadzorował restaurację „Ostatniej Wieczerzy” Leonarda, współautor katalogów wystaw Leonarda w Luwrze i Metropolitan Museum w 2013 r. oraz Maria Teresa Fiorio – wykładowczyni z Uniwersytetu Mediolańskiego.