Wielicka kopalnia otwiera Trasę Turystyczną i uruchamia też Punkt Szczepień Powszechnych

Trasa Turystyczna/fot. R. Stachurski

Od 4 maja czynna będzie Trasa Turystyczna Kopalni Soli „Wieliczka”, od 8 maja zaczyna działalność Hotel Grand Sal, a od 15 maja tężnia solankowa w Parku św. Kingi.

Cały czas funkcjonuje Uzdrowisko kopalni, które od 8 maja rozpocznie szczepienia w Punkcie Szczepień Powszechnych w szybie Regis (zapisy od 5 maja).

Zwiedzanie z rodziną,

Od poniedziałku do piątku Trasa Turystyczna kopalni będzie czynna w godzinach od 10:00 do 17:00, w weekendy od 9:00 do 19:00. W soboty, niedziele oraz święta o godzinie 10:40 będzie również okazja do rodzinnej wyprawy do baśniowej Solilandii.

Komory i chodniki trasy wraz z ekspozycją muzealną zwiedzać będzie można w grupach maksymalnie 20-osobowych, z zachowaniem obowiązujących zasad bezpieczeństwa sanitarnego (m.in. obowiązkowa dezynfekcja rąk, noszenie maseczek, pomiar temperatury przed wejściem).

Jan Ziobro, członek zarządu Kopalni Soli „Wieliczka” Zakład Mechaniczny, powiedział: „Cieszymy się, że po 45 dniach do zabytkowych podziemi znów powrócą turyści. Kopalnia będzie czynna dłużej niż w okresie zimowym, a zwiedzanie tak zorganizowane, aby każdy czuł się komfortowo i bezpiecznie. Zapraszamy każdego bez względu na wiek, gdyż z każdą wizytą można odkrywać podziemną Wieliczkę na nowo, a także w pełni korzystać z atrakcji, jakie oferuje.”

W bilety warto zaopatrzyć się przed przyjazdem: turyści indywidualni dokonują zakupu za pośrednictwem strony internetowej www.kopalnia.pl mogą też nabyć je na miejscu w kasach – w miarę dostępności miejsc. Dla grup zorganizowanych wcześniejsza rezerwacja jest obowiązkowa.

fot. R. Stachurski

Tężnia dostępna od 15 maja

Od 15 maja znów będzie można korzystać z inhalacji w tężni solankowej. Czynna będzie codziennie od 10:00 do 18:00.

Tomasz Broniowski, dyrektor biura Spółki Kopalnia Soli „Wieliczka” S.A., podkreślił: „Serdecznie zapraszamy na spacery po tężni. To nie tylko sposób, by odetchnąć zdrowym powietrzem, ale również okazja do wyciszenia i relaksu. Trzecia fala pandemii dała się mocno we znaki i prawdopodobnie nie ma osoby, która nie potrzebowałaby wytchnienia od trudnej codzienności czy wypraw do miejsc, które mogą poprawić kondycję zdrowotną. Wizyta w tężni łączy przyjemne z pożytecznym, warto do niej powracać.”

Luzowanie obostrzeń oznacza, że już wkrótce Hotel Grand Sal będzie mógł przyjąć nie tylko kuracjuszy, ale również innych gości. 50 proc. obłożenia oraz skrupulatne przestrzeganie przepisów sanitarnych – w Grand Salu jest bezpiecznie i komfortowo.

Hotel Grand Sal/fot. R. Stachurski

Szczepienia w Regisie od 8 maja

Od 8 maja rusza Punkt Szczepień Powszechnych w Regisie, rejestracja możliwa będzie już od 5 maja.

Michał Roehlich, prezes zarządu Kopalni Soli „Wieliczka” Turystyka, skomentował: „Nieprzypadkowo na punkt szczepień powszechnych wybraliśmy Regis. Szyb w samym sercu miasta to miejsce, do którego łatwo i szybko dotrzeć, również transportem publicznym lub na piechotę. 2-3 zespoły szczepiące pozwolą nam przyjąć nawet 300-400 osób dziennie. Tempo szczepień oczywiście zależeć będzie od dostaw preparatów. Punkt wyposażyliśmy zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia, a odbiór przeprowadzony przez Narodowy Fundusz Zdrowia wypadł pomyślnie. Jesteśmy naprawdę dobrze przygotowani. Nasze Uzdrowisko sprawdziło się już w roli punktu szczepień.”

Punkt Szczepień Powszechnych/fot. archiwum kopalni

W Regisie zorganizowano punkty badań, stanowiska szczepień, poczekalnię, punkt udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, stanowiska rejestracyjne oraz informacyjne. Wejść do znajduje się od strony południowej. Punkt będzie czynny 7 dni w tygodniu w godz. 8.00-19.00.

Jak zarejestrować się na szczepienie w Regisie? Można zrobić to bezpośrednio, dzwoniąc pod numer 12 278 75 12 lub osobiście (7 dni w tygodniu w godz. 8.00-18.00, a od 8 maja w godz. 8.00-19.00). Można też skorzystać z profilu pacjent.gov.pl lub całodobowej bezpłatnej infolinii 989.