Wiedeń – trwa jubileusz Ringstraße

Österreichische Nationalbibliothek

Z okazji 150. rocznicy Ringstraße austriacka Biblioteka Narodowa zorganizowała wystawę „Wiedeń na drodze do metropolii. Ulica Ringstraße i jej epoka”, na której do 1 listopada 2015 roku prezentowanych jest ponad 200 eksponatów z okresu 1823 -1930, ukazujących 100 lat historii miasta. 5,3 kilometrowa wiedeńska ulica Ringstraße jest wystarczająco długa, aby pod tym adresem znaleźć się mogły liczne monumentalne budowle, należące do najważniejszych atrakcji turystycznych Wiednia – od Opery Narodowej po Muzeum Historii Sztuki.

Pośród eksponatów znajdują się architektoniczne dokumenty związane z planowaniem przestrzennym jak również świadectwa Wiedeńczyków, przedstawiające życie w drugiej połowie XIX wieku. Głos zabierają nie tylko mieszkańcy, którzy ożywiali kawiarnie i promenady ale również robotnicy, którzy swoją pracą przyczynili się do powstania niezaprzeczalnego symbolu Wiednia jakim jest Ringstraße.

W 1857 roku cesarz Franciszek Józef zarządził budowę reprezentacyjnej alei Ringstraße i tym samym wydał zgodę na całkowitą przebudowę centrum monarchii Habsburgów. Wiedeń miał się stać metropolią. Przez następne 50 lat Ringstraße była ogromnym placem budowy. Robotnicy tworzyli nowy Wiedeń pracując po 18 godzin często do północy, przy świetle pochodni.
Na obraz ulicy Ringstraße wpłynęli światowej sławy architekci jak Theophil von Hansen, Karl Freiherr von Hasenauer, Gottfried Semper, Heinrich von Ferstel czy Friedrich von Schmidt.

Wyjątkowość wystawy polega między innymi na tym, że poznajemy tamte czasy zarówno oczami znanych osobistości jak i zwykłych ludzi m. in. Mark Twain w swoim eseju w „Stirring Times in Austria” z 1898 opowiada o burzliwym posiedzeniu w nowo otwartym parlamencie.
Boom budowlany związany z czasami powstawania Ringstraße przyczynił się do masowego napływu poszukujących pracy, którzy później na obrzeżach miasta tworzyli osiedla robotników. Przy drugiej rozbudowie w roku 1892 tereny te zostały przyłączone do stolicy Austrii, a Gürtelstraße istniejąca od 1873 roku miała stać się „Ringstraße przedmieść”. Tym samym rozpoczął się kolejny etap w rozwoju miasta jako globalnej metropolii.

www.onb.ac.at