Wiatrak w skansenie w Sierpcu znów ruszy

fot. D. Krześniak

Po blisko 80 latach wiatrak z Zalesia będzie mógł znów zacząć swoją pracę. Uroczystość, podczas której zostanie on ponownie otwarty dla zwiedzających, a jego mechanizm na nowo uruchomiony odbędzie się 19 czerwca 2021 o godzinie 11.00.

Z tej okazji skansen w Sierpcu zaprasza na weekend z kulturą ludową. W programie wydarzenia znalazło się wiele atrakcji.

Wiatrak koźlak z Zalesia został wzniesiony w roku 1864. Przez wiele lat, aż do 1940 służył miejscowej ludności. Do skansenu przeniesiono go w 1987. Budynek zwiedzać można było jednak tylko z zewnątrz. W 2003 w jego wnętrzach przygotowano wystawę poświęconą pracy młynarza dostępną dla zwiedzających przez kilkanaście lat. Niestety stan techniczny konstrukcji stopniowo się pogarszał. Konieczne stało się przeprowadzenie gruntownego remontu i wymiana elementów nośnych oraz mechanizmów. Dzięki dofinansowaniu ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego udało się przeprowadzić niezbędne prace. A już 19 czerwca wiatrak zostanie ponownie uruchomiony.

fot. D. Krześniak

Przez lata młyn wiatrowy stał się symbolem skansenu w Sierpcu. Usytuowany w pewnym oddaleniu od zabudowy wiejskiej witał turystów przyjeżdżających drogą od strony miasta. Właśnie w roku, w którym Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu obchodzi 50-lecie istnienia obiekt zyskuje nowe życie. Uroczystości z okazji jego ponownego otwarcia potrwają 2 dni i stanowić będą część obchodów jubileuszowych.

Wszyscy, którzy 19 i 20 czerwca odwiedzą Muzeum, prócz pokazów pracy wiatraka będą mogli zobaczyć prezentacje prac gospodarskich związanych z przetwórstwem zbóż. Dla zwiedzających zagra też wiejska Kapela Pana Jacka. Tym, którzy chcieliby zobaczyć muzealne zagrody z innej perspektywy skansen proponuje przejażdżki bryczką.

Więcej szczegółów na temat wydarzenia znaleźć można na stronie mwmskansen.pl

 

Adam Gąsior

Redaktor naczelny portalu branżowego WaszaTurystyka.pl


POWIĄZANE WPISY

Privacy Preference Center