Wiatrak w Sierpcu znowu miele

Wiatrak z Zalesia/fot. A. Piotrowska

W sobotę odbyło się uroczyste otwarcie odrestaurowanego wiatraka z Zalesia w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, placówek muzealnych, instytucji kulturalnych, oświatowych, mediów i oczywiście zwiedzający. Była to niepowtarzalna okazja, by zobaczyć wiatrak pełnej krasie – obracające się śmigi, wciąganie worków z ziarnem, obracanie wiatraka do wiatru.

Wiatrak jest jednym z najciekawszych obiektów architektury przemysłowej w sierpeckim skansenie. Od roku 1987 wita turystów przyjeżdżających do Muzeum. Według pierwotnych planów miał stać się miejscem wystaw poświęconych młynarstwu i pokazów pracy młynarza.

Ekspozycja powstała w roku 2003. Projektu wprawienia w ruch jego skrzydeł nie udało się jednak zrealizować. Z czasem, mimo działań konserwatorskich, stan budynku stawał się coraz gorszy. W roku 2016 podjęto decyzję o jego zamknięciu i przeprowadzeniu gruntownej renowacji. Inwestycję udało się zrealizować dzięki dofinansowaniu ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego. Dzięki wymianie części elementów nośnych i mechanizmów możliwe stało się wprowadzanie w ruch skrzydeł oraz obracanie wiatraka wokół osi. 19 czerwca, po blisko 80 latach od ostatniego uruchomienia, młyn wiatrowy znów zaczął swoją pracę.

Ceremonia jego otwarcia miała wyjątkowy charakter. Symbolicznego przecięcia powrósła dokonali sierpami Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik i Dyrektor Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu Jan Rzeszotarski.

fot. A.Piotrowska

Gdy śmigi ruszyły z cichym skrzypieniem, Dyrektor MWM wspomniał, że moment ten był spełnieniem marzeń twórców sierpeckiego muzeum. Zebrani zwiedzili wystawę w odremontowanym wnętrzu młyna, a symboliczną pamiątką z uroczystości były płócienne woreczki z mąką zmieloną w wiatraku dla wszystkich uczestników wydarzenia. Na nowo ożyła też muzealna wieś. W zagrodach odbywały się prezentacje zajęć gospodarskich.

Turyści mogli przyjrzeć się jak dawniej wyglądała młócka zboża cepami, mielenie ziarna na żarnach i jego kruszenie w stępie. Przy jednym z domostw zielarka pęczkowała zioła, a w chałupie z Chwał szewc naprawiał obuwie. Przy karczmie zaś ludowe melodie wykonywała wiejska Kapela Pana Jacka. Otwarcie wiatraka stanowiło część obchodów jubileuszu 50-lecia MWM trwających przez cały rok 2021.

Wiatrak w skansenie w Sierpcu znów ruszy

Adam Gąsior

Redaktor naczelny portalu branżowego WaszaTurystyka.pl


POWIĄZANE WPISY

Privacy Preference Center