ULC: Turkish Airlines musi dogadać się z LOT, który też chce latem latać z Katowic do Stambułu

Urząd Lotnictwa Cywilnego wydał oświadczenie w związku z dzisiejszym komunikatem Lotniska w Katowicach. W odpowiedzi czytamy, że prezes ULC nie wydał odmowy zatwierdzenia rozkładu lotów przewoźnika lotniczego Turkish Airlines. Wniosek przewoźnika o zatwierdzenie rozkładu lotów na sezon letni na trasach Warszawa-Stambuł, Katowice-Stambuł, Warszawa-Antalya nadal jest rozpatrywany, jednak musi nastąpić porozumienie z centralą PLL LOT.

Jak poinformowało dzisiaj Lotnisko w Katowicach, ULC odmówił dokonania technicznej czynności zatwierdzenia rozkładu Turkish Airlines na trasie Stambuł – Katowice na sezon „Lato 2023” (od 26 marca do 28 października 2023 r.). Przewoźnik  czeka już ponad 70 dni, tj. od 20 grudnia 2022 roku i to pomimo prawomocnej decyzji administracyjnej ULC, zezwalającej na obsługę trasy Stambuł – Katowice – Stambuł.

“LOT zwrócił się do ULC, chce latać latem z Katowic do Stambułu”

„Wniosek jest rozpatrywany w oparciu o przepisy ustawy Prawo lotnicze i Umowy między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Republiki Turcji o transporcie lotniczym.”

“Zgodnie ze wspomnianą umową międzynarodową przewoźnicy lotniczy strony tureckiej i strony polskiej muszą dokonać ze sobą uzgodnień w zakresie realizowanych przewozów w danym sezonie rozkładowym. W sezonie rozkładowym Zima 2022/2023 przewoźnik strony polskiej tj. Polskie Linie Lotnicze LOT S.A. nie zgłosił zastrzeżeń do wykonywania przez Turkish Airlines lotów na trasie Stambuł-Katowice. W związku z tym, Turkish Airlines może wykonywać loty do końca sezonu zimowego. Natomiast Polskie Linie Lotnicze LOT w piśmie z dnia 12 stycznia 2023 r. poinformowały ULC, że są zainteresowane rozpoczęciem lotów na trasie z Katowic do Stambułu. W związku z tym, zgodnie ze wspomnianą umową, w sezonie Lato 2023 obaj przewoźnicy muszą uzgodnić ze sobą rozkład lotów pomiędzy Polską a Turcją” – napisał rzecznik prasowy Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Rozmowy między Turkish Airlines a LOT “na końcowym etapie”

„Z informacji otrzymanych z PLL LOT w dniu 28 lutego 2023 r. wynika, że rozmowy pomiędzy centralą PLL LOT i centralą Turkish Airlines w Stambule są już na końcowym etapie. Dopiero po uzyskaniu informacji o ostatecznym uzgodnieniu planów przewozowych obu przewoźników możliwe będzie podjęcie decyzji o zatwierdzeniu rozkładu Turkish Airlines na sezon letni na loty z i do Polski. Wierzymy, że centrale obu przewoźników zakończą rozmowy niezwłocznie, tak aby decyzja w sprawie zatwierdzenia rozkładu Turkish Airlines przez ULC, mogła zostać podjęta jak najszybciej” – dodał.

Połączenie Katowice – Stambuł nie ruszy zgodnie z planem. Lotnisko tłumaczy: ULC nie zatwierdził rozkładu