Połączenie Katowice – Stambuł nie ruszy zgodnie z planem. Lotnisko tłumaczy: ULC nie zatwierdził rozkładu

Turkish Airlines podjął decyzję o przesunięciu inauguracji połączenia Stambuł – Katowice z 3 marca 2023 r. na 1 maja 2023 r. Do zmiany tej odnosi się w komunikacie do mediów Lotnisko w Katowicach. Twierdzi, że chodzi o niezatwierdzenie rozkładu przez ULC. Turkish Airlines nie odnosi się do sprawy.

Jak podaje lotnisko w Katowicach, dniu 10 listopada 2022 r. Urząd Lotnictwa Cywilnego wydał decyzję administracyjną zezwalającą Turkish Airlines na wykonywanie regularnych przewozów lotniczych na trasie Stambuł – Katowice – Stambuł. Wydając decyzję ULC powołał się na zapisy ustawy prawo lotnicze oraz umowy o komunikacji lotniczej pomiędzy Polską a Turcją. Zgodnie z polsko-turecką umową przewoźnik z Turcji może latać do Polski w ruchu rozkładowym na dwa lotniska, tj. do Warszawy oraz do drugiego portu wskazanego przez stronę turecką – aktualnie są to Katowice. W dniu 15 listopada 2022 r. ULC zatwierdził bez uwag rozkład zimowy (od 3 do 25 marca 2023 r.) dla połączenia Stambuł – Katowice – Stambuł.

Połączenie mogłoby funkcjonować tylko trzy tygodnie

“W związku z powyższym z zaskoczeniem przyjęliśmy informację, że Urząd Lotnictwa Cywilnego odmawia dokonania technicznej czynności zatwierdzenia rozkładu Turkish Airlines na trasie Stambuł – Katowice na sezon „Lato 2023” (od 26 marca do 28 października 2023 r.). Na zatwierdzenie rozkładu letniego nasz kontrahent czeka już ponad 70 dni, tj. od 20 grudnia 2022 roku i to pomimo prawomocnej decyzji administracyjnej ULC, zezwalającej na obsługę trasy Stambuł – Katowice – Stambuł” – czytamy w komunikacie Katowice Airport.

Uruchomienie połączenia Stambuł – Katowice, pierwotnie zaplanowano na 3 marca 2023 roku. Bez akceptacji rozkładu „Lato 2023”, linia mogłaby operować na tej trasie zaledwie trzy tygodnie, tj. do 25 marca 2023 roku. Dlatego w związku z przeciągającym się oczekiwaniem na zatwierdzenie rozkładu letniego, przewoźnik zdecydował się na przesunięcie terminu inauguracji połączenia na 1 maja 2023 r. oraz na czasowe wstrzymanie sprzedaży biletów.

Turkish i Katowice gotowe do lotów

“Katowice Airport jest gotowe do przywitania Turkish Airlines w województwie śląskim. Port zakończył budowę biura przewoźnika, które znajduje się na pierwszym piętrze terminalu pasażerskiego B. Ponadto pod potrzeby linii dostosowaliśmy fast track i salonik biznesowy w terminalu A. Już w grudniu 2022 r. rozpoczęły się intensywne przygotowania do inauguracji połączenia. W województwie śląskim gościły delegacje Turkish Airlines, m.in. w dniach 21-24 lutego br., na zaproszenie miasta Katowice i Śląskiej Organizacji Turystycznej, do regionu przybyła delegacja managerów Turkish Airlines odpowiedzialnych za sprzedaż m.in. w Singapurze, Korei, Filipinach, Malezji, USA i Libanie. W planach są kolejne takie wizyty. Pyrzowickie lotnisko, podobnie jak i Turkish Airlines, jest w każdej chwili gotowe do obsługi pierwszej rotacji na trasie Stambuł – Katowice – Stambuł”– napisał rzecznik prasowy Katowice Airport.

“Wierzymy, że Urząd Lotnictwa Cywilnego nie będzie dłużej zwlekał z dokonaniem technicznej czynności zatwierdzenia rozkładu lotów Turkish Airlines dla trasy Katowic – Stambuł na „Lato 2023”. W przygotowanie inauguracji nowego kierunku zaangażowani są pracownicy licznych firm i instytucji, w tym z: Turkish Airlines, Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego SA, Miasta Katowice i samorządu województwa śląskiego. Połączenie ze Stambuł, skąd można dotrzeć do ponad 280 lotnisk w 129 krajach, jest ważne nie tylko dla pięciomilionowej społeczności mieszkańców województwa śląskiego ale całej Polski. Trasa ta wydatnie przyczyni się do rozwoju wymiany gospodarczej, naukowej i turystycznej” – dodał.

Turkish Airlines od marca poleci z Katowic do Stambułu