Turystyka ląduje jednak w nowym-starym ministerstwie

Andrzej Gut Mostowy

A jednak zmiany, miało być po staremu ale jednak komuś zależało by przygarnąć Turystykę, do nowego ministerstwa.

Nie potwierdziły się uspokajające kuluarowe informacje na temat pozostania Turystyki w Ministerstwie Rozwoju. Taki scenariusz miał gwarantować większą stabilizacje i koncentracje na już podjętych i dobrze zaplanowanych działaniach. Miał bo finalnie wszystko się odmieniło.

Czy Premier się przejęzyczył ? pomylił ?a może jednak nie

Konkretne informacje na temat rekonstrukcji rządu zostały nam dostarczone już podczas konferencji premiera, która odbyła się po godzinie 15.00.  Informacje, które na niej padły miał potem formalnie potwierdzić prezydent podczas swojego wystąpienia o godzinie 17.00.

Już w trakcie wystąpienia szefa rządu uważny obserwator mógł wychwycić informacje dotyczące losu Turystyki. Wskazywały one dość jednoznacznie, iż wcześniejsze kuluarowe informacje nie są zgodne z prawdą. A obszar turystyki powędruje jednak do nowo tworzonego, a w zasadzie przywracanego Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Wciąż jednak pozostawała pewna nadzieja, że mamy do czynienia tylko  a może aż z pewnym przejęzyczeniem. Branża czekała więc na konferencje Prezydenta, która miała jednoznacznie przypieczętować los obszaru. Chwile po 17.00 mieliśmy już 100% pewność, szykujemy się do poważnych zmian. A niedawno zlikwidowane w ramach walki z biurokracją Ministerstwo Sportu dostaje kolejne życie. Razem z Turystyką.

Nowy koalicjant dostaje Ministerstwo Sportu i Turystyki co z Gutem-Mostowym

Mamy nowe ministerstwo mamy też nowego ministra. Ministrem Sportu i Turystyki zostaje bowiem Kamil Bortniczuk. Można powiedzieć zawodowy polityk, który zaczął swoją karierę w wieku 19 lat.

Nowe ministerstwo w poszerzonym składzie to ukłon dla nowego koalicjanta, ugrupowania kierowanego przez Adama Bielana. W ostatnim czasie mocno upominało się ono o swoją nagrodę za poparcie PIS, po odejściu z koalicji Ministra Gowina.

Wciąż nie mamy jasności co z Gutem-Mostowym, a ta informacja najbardziej interesuje branżę. Minister mocno wdrożył się w szereg projektów był też swego rodzaju gwarantem iż ewentualne nowe obostrzenia nie będą wprowadzane na “wariackich papierach”. Tego najbardziej obawiała się poturbowana branża hotelowa, ale również żyjące z zimowych turystów rejony/branże górskie.

Odpowiedz na to kluczowe dla turystyki pytanie poznamy zapewne w ciągu najbliższych dni.  Jest jednak nadzieja iż wywodzący się ze wspólnego ugrupowania politycy będą dalej zgodnie współpracować.

Co z ludźmi premiera w spółkach powiązanych z turystyką

Obserwatorzy sceny politycznej odbierają obecną rekonstrukcje jako ewidentne uderzenia w premiera Morawieckiego. Kilku opuszczających rząd ministrów jest bowiem z “jego stajni”.  Poza zmianami personalnymi w samych ministerstwach możemy się spodziewać polowania na ludzi premiera w spółkach powiązanych z turystyką.

Za blisko powiązanego z Morawieckim uchodzi m.in prezes LOT Rafał Milczarski, nie można też wykluczyć wpływu obecnych zmian na inne spółki m.in Polski Holding Nieruchomości. Możemy mieć więc do czynienia z lawiną zmian, w konsekwencji decyzji o których usłyszeliśmy dziś w ramach rekonstrukcji rządu.  To także może wpływać na stabilność branży i jej zdolność do reagowania na kolejne wyzwania związane z Covid.

Czekamy na pełny obraz sytuacji, który zapewne wyłoni się dopiero w ciągu kliku kolejnych tygodni.