Departament turystyki zostaje w ministerstwie rozwoju. Ministerstwo sportu powstanie, ale bez turystyki

Andrzej Gut-Mostowy
Andrzej Gut-Mostowy / fot. Jakub Stępnik

Nie sprawdziły się przypuszczenia medialne, zgodnie z którymi departament turystyki miałaby trafić z powrotem do Ministerstwa Sportu. Ukazało się rozporządzenie, zgodnie z którym co prawda powstanie na nowo resort rządowy odpowiedzialny za sport, ale nie będzie on odpowiadał za turystykę. Ta zostanie w ministerstwie rozwoju. 26 października 2021 roku okaże się, kto stanie na jego czele.

Po opuszczeniu koalicji rządzącej przez Porozumienie Jarosława Gowina i pozostaniu na stanowisku wiceministra Andrzeja Guta-Mostowego nastąpił czas niepewności co do tego, co przyniesie rekonstrukcja rządu. Rozważano różne scenariusze, jednak żaden z nich nie był przesądzony. 26 października zapadnie ostateczna decyzja, kto będzie kierował ministerstwem rozwoju. Powołane też zostanie ministerstwo sportu – w dzienniku ustaw już ukazało się rozporządzenie w tej sprawie. Turystyka zostanie jednak w resorcie odpowiedzialnym za rozwój – nie jest wymieniona wśród jednostek organizacyjnych, które według rozporządzenia mają wejść w skład nowego ministerstwa sportu.

“W skład Ministerstwa Sportu wchodzą komórki organizacyjne dotychczasowego Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa
Narodowego i Sportu obsługujące sprawy działu administracji rządowej kultura fizyczna oraz pracownicy obsługujący sprawy
tego działu” – czytamy w rozporządzeniu.

O losach departamentu turystyki decydowano w ciągu ostatnich tygodni, jednak żadna z wersji nie była ostateczna. Prace legislacyjne były na ten czas wstrzymane. Dziś wiemy już, że ciągłość personalna zostanie zachowana – turystyka nie opuści ministerstwa rozwoju, nadal odpowiadał będzie za nią wiceminister Andrzej Gut-Mostowy. Nieoficjalnie wiadomo, że ministrem rozwoju zostanie Piotr Nowak, dotychczas sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów.