Turcja docenia polski rynek

materiały prasowe

Turcja znów jest na podium wśród miejsc najchętniej odwiedzanych przez Polaków. W tym roku kraj ten bił prawdziwe rekordy zainteresowania, o czym najlepiej świadczy raport Polskiej Izby Turystyki . Turcja, osiągając prawie 15 proc. udziału w rynku, znalazła się na 2. miejscu w rankingu ulubionych kierunków wakacyjnych naszych rodaków.

Jednocześnie Riwiera Turecka zyskała 1. lokatę wśród najpopularniejszych miejscowości turystycznych 2018 roku.

Volkan Akgül, radca ds. kultury i informacji Ambasady Turcji w Polsce, powiedział: „Dla Turcji nie ma lepszej wiadomości, bo turystyka to bardzo ważna gałąź gospodarki kraju. Poza tym, Turcy to z natury ludzie bardzo przyjaźnie nastawieni do turystów i oferujący im wiele atrakcji i wygód. Oferta hotelowa wciąż się rozwija, a niedługo zostanie otwarte nowe lotnisko w Stambule, które będzie jednym z największych na świecie – będzie mogło obsługiwać 90 mln pasażerów rocznie, z możliwością rozbudowy w przyszłości.”

Wyjątkowo niskie ceny pobytów poza sezonem to tylko jedna z rzeczy, jakie zachęcają do tureckiej podróży zimą. Chociaż pod koniec roku temperatura spada – w październiku można spodziewać się ok. 25 st. C, a w grudniu ok. 15 – 11 st. C – to nadal można liczyć na słońce i przyjemną, spacerową pogodę. Taka aura sprzyja zwiedzaniu obiektów kultury, których w Turcji nie brakuje. Nie wyklucza także przyjemnego odpoczynku na plaży.

W listopadzie woda w Morzu Śródziemnym ma ok. 23 st. C, więc co odważniejsi mogą skusić się także na kąpiel.

Dla fanów zimowych atrakcji w Turcji dobrą wiadomość ma biuro podróży Itaka – w terminie od 21 grudnia do 31 marca 2019 r. firma uruchamia połączenie lotnicze do Kayseri, przez które będzie oferować wyjazdy narciarskie i wycieczki objazdowe po Kapadocji.

Turcja w IV kwartale roku

Volkan Akgül podkreślił: „Dla osób, które nie przepadają za upałami, zimowe miesiące mogą być doskonałym czasem na wakacyjne aktywności. W nieco chłodniejszą pogodą fantastycznie zwiedza się Stambuł i jego zabytki. Warto pamiętać, że w ostatnich miesiącach roku jest już znacznie mniej turystów, a to sprzyja niespiesznemu oddawaniu się kontemplacji zabytkowych wnętrz, takich jak Hagia Sophia czy Błękitny Meczet.

Wbrew obiegowej opinii życie nie zamiera także w typowo wakacyjnych kurortach, jak np. w Alanyi.

Miasto zwiedzać można na piechotę lub od strony wody. Nawet w chłodniejsze miesiące statki wycieczkowe kursują, zabierając podróżnych w rejsy. Organizowane są także wycieczki z przewodnikami, którzy chętnie pokażą nam mniej znane zakątki miasta. W okolicy Alanyi można wybrać się też na górską wycieczkę jeepem. Nie ma również nic przyjemniejszego, jak w chłodniejszy dzień udać się do łaźni tureckiej i w gorących oparach pozwolić sobie na leniwy odpoczynek lub przyjemny masaż wonnymi olejkami.”