Travelplanet: 2/3 klientów wybiera na „czerwcówkę” Turcję, Grecję lub Egipt

Turyści wracają do najpopularniejszych krajów
Jeden z hoteli tunezyjskich/fot. AG

Prawie dwie trzecie klientów Travelplanet rezerwuje na pierwszy długi weekend czerwca obejmujący Boże Ciało, Turcję, Grecję lub Egipt. Polska znajduje się na szóstym miejscu wśród najpopularniejszych kierunków.

Z powodu lockdownu tegoroczna majówka była stracona dla większości klientów i biur podróży. Dużo większego znaczenia nabrał więc pierwszy weekend czerwca, który połączywszy z Bożym Ciałem można zamienić na długą „czerwcówkę”.

Pierwszą dziesiątkę najpopularniejszych kierunków wśród klientów Travelplanet na początek czerwca stanowią:

Turcja – 26 proc. wszystkich klientów
Grecja – 24,2 proc.
Egipt – 15,2 proc.
Hiszpania – 7,5 proc.
Bułgaria – 5,5 proc.
Polska – 5 proc.
Tunezja – 4,5 proc.
Albania – 3,1 proc.
Dominikana – 1,7 proc.
Chorwacja – 1,4 proc.

Średni koszt rezerwacji na osobę to ok. 2000 zł.

Według danych Travelplanet, „czerwcówka” może być bardzo korzystna cenowo, jeśli zdecydujemy się na pobyt w Hiszpanii, Grecji lub Turcji – za ok. tygodniowy pobyt z wyżywieniem, czasem nawet All Inclusive, zapłacimy 1000–1500 zł. Brzmi ciekawie, zważywszy, że sześciodniowy wypoczynek w podobnym standardzie nad Bałtykiem czy Mazurach z dojazdem własnym to wydatek rzędu 800–900 zł.
Niestety, w wypadku zagranicznego wyjazdu to nie koniec wydatków, bo powszechnym standardem w podróżowaniu jest konieczność okazania negatywnego testu na koronawirusa. Kto może skreślić je z budżetu na „czerwcówkę”?

Gdzie bez testu i kwarantanny

Bez jakichkolwiek ograniczeń, każdy może lecieć do Albanii (ośmiodniowy wypoczynek z przelotem i wyżywieniem HB i AI zaczyna się od ok. 1500–1800 zł) i Macedonii, na Karaiby (Dominikana, Kostaryka) do Meksyku i na Zanzibar.

Osoby zaszczepione, mogą na takich samych zasadach podróżować do Grecji, Bułgarii, Chorwacji czy Czarnogóry. W dwa tygodnie po podaniu drugiej dawki, w tych krajach nie będą obowiązywały ich obostrzenia związane z kwarantanną i obowiązek posiadania negatywnego wyniku testu na covid. Zapowiedzi o podobnym traktowaniu osób szczepionych płyną również z Włoch i Cypru.

Zaszczepieni turyści nie będą przechodzić jej po powrocie do Polski, jeśli aktualne przepisy zostaną utrzymane po 7 maja.

Ozdrowieńcy prawie jak zaszczepieni

Wiele krajów, w których turystyka stanowi istotne źródło dochodu, podobnymi ułatwieniami obejmuje również ozdrowieńców. Wybierając się do Grecji, Bułgarii, Chorwacji czy Czarnogóry, muszą oni jednak okazać zaświadczenie lekarskie o chorobie przebytej do pół roku przed przekroczeniem granicy. Podobne ułatwienia zapowiada również rząd Włoch oraz Cypru.

Darmowe testy na koszt gospodarzy lub biur podróży

Wciąż jednak największa grupa turystów to osoby czekające dopiero na szczepienie lub nie chcący się zaszczepić. Oni muszą z reguły okazywać negatywny test – w wielu wypadkach wystarczy ten tańszy, antygenowy. Bezpłatne testy można wykonać na lotnisku przylotowym wybierając się na wycieczkę na Maltę. Również Podróżujący na Maderę mogą przetestować się po przylocie na koszt rządu Portugalii, zaś turyści lecący do Egiptu mają z reguły opłacone testy (również powrotne) przez biura podróży. Z kolei w ofertach biur bezpłatne testy gwarantowane są w wypadku rezerwacji konkretnych hoteli.

Jak to wygląda w najpopularniejszych na „czerwcówkę” krajach?

Grecja

Najpopularniejszy od lat wśród polskich turystów kraj ma się dla nich otworzyć od połowy maja. „Czerwcówka” na greckich wyspach Korfu, Rodos czy na Krecie to wydatek rzędu 1250–1400 zł (8 dni z przelotem i wyżywieniem HB lub All Inclusive).
Polscy turyści nie zostaną poddani kwarantannie w Grecji, jeśli mają negatywny wynik testu PCR, wykonany najpóźniej 72 godziny przed przybyciem (dotyczy to także dzieci powyżej 5 roku życia) lub zostali w pełni zaszczepieni (obie dawki), a druga dawka szczepienia została podana co najmniej 14 dni przed przybyciem. Wymagane jest okazanie dowodu szczepienia w języku angielskim.

Turcja

Osoby zaszczepione powinny zaplanować wylot po 31 maja. Do tego czasu będą one traktowane jak wszyscy inni turyści podróżujący do Turcji, którzy muszą okazać negatywny wynik testu PCR wykonanego maksymalnie 72 godziny przed wejściem na pokład samolotu (nie dotyczy dzieci poniżej 6 roku życia). Zaświadczenie powinno zostać przedstawione w języku angielskim. Co ważne, osoby zaszczepione nie są zwolnione z obowiązku przedstawienia wyniku testu.
Sześciodniowe pobyty All Inclusive na Riwierze tureckiej to koszt od ok. 1250–1400 zł.

Egipt

Od 1800 zł zaczynają się ceny 8-dniowych pobytów All Inclusive z przelotem w popularnych egipskich kurortach. Tu wiele biur bierze na siebie koszty obowiązkowych testów na covid (również powrotnych), ponieważ robi się je po przylocie do Egiptu i są znacznie tańsze niż w Polsce (30 dolarów).

Hiszpania

Sześciodniowy pobyt z przelotem i wyżywieniem HB na Costa Brava, Costa del Maresme można zarezerwować już za ok. 1000 zł. Ośmiodniowe wakacje na Teneryfie (z przelotem i wyżywieniem HB) to wydatek rzędu ok. 2000 zł.
Niestety, każdy, nawet osoby szczepione, muszą doliczyć to tego koszt testu PCR.

Bułgaria

Do końca maja obowiązuje konieczność posiadania negatywnego testu na covid. Nie muszą go robić osoby zaszczepione (przy czym ostatnia dawka szczepionki powinna być przyjęta co najmniej 14 dni przed przyjazdem do Bułgarii). Co ważne, certyfikat oprócz danych personalnych musi zawierać daty podania odpowiednich dawek szczepionki, jej nazwę i numer serii szczepionki.

Ozdrowieńcy mogą wybrać się do Bułgarii bez konieczności wykonania testu, jeśli okażą zaświadczenie wystawione od 15 do 180 dni od daty pozytywnego wyniku testu PCR lub szybkiego testu antygenowego.

Ośmiodniowy wypoczynek w Słonecznym Brzegu z przelotem i posiłkami HB to wydatek od ok. 1200 zł na osobę. Ceny takich samych ofert All Inclusive zaczynają się od ok. 1400 zł.

Chorwacja

Turyści zaszczepieni dwoma dawkami (ozdrowieńcy – jedną) po 14 dniach od zakończenia cyklu nie muszą poddawać się 10-dniowej kwarantannie. Z podobnego przywileju mogą cieszyć się turyści z negatywnym testem (PCR lub antygenowym) zrobionym maksimum 48 godzin przed wjazdem oraz ozdrowieńcy (zaświadczenie od lekarza lub test PCR ew. antygenowy), którzy przeszli chorobę w ciągu ostatnich 6 miesięcy.

Wszyscy muszą zarejestrować podróż w aplikacji EnterCroatia. Można dodać do niej zaświadczenia ozdrowieńca lub o negatywnym wyniku testu. Takie zgłoszenie pozwala na szybsze przekroczenie granicy chorwackiej.

Najtańsze ośmiodniowe wakacje w Chorwacji z przelotem i wyżywieniem HB to koszt ok. 1500 zł. 6–8 dniowy wypoczynek z wyżywieniem i dojazdem własnym (to bardzo popularne wśród polskich turystów) to koszt od ok. 700–800 zł.

 

Adam Gąsior

Redaktor naczelny portalu branżowego WaszaTurystyka.pl


POWIĄZANE WPISY

Privacy Preference Center