Szardża: jesteśmy wyjątkowym emiratem i czekamy na Polaków

Kuba Kiljan

O tym, że Szardża jest idealnym miejscem na wypoczynek rodzinny, ale i dla branży MICE, przekonywali w Warszawie przedstawiciele Organizacji Rozwoju Handlu i Turystyki Szardży.

Szardża położona jest niecałe pół godziny jazdy samochodem od lotniska w Dubaju. To dobra wiadomość dla Polaków – przekonywała obecna na spotkaniu reprezentantka linii lotniczych Emiratem, Agata Rasała. Samoloty przewoźnika codziennie startują z Warszawy o godzinie 15, by wylądować na miejscu o godzinie 22:45. Z Dubaju start następuje o godzinie 8;20, w Warszawie samolot jest o godzinie 12:15.

Władcą Szardży i członkiem Rady Najwyższej ZEA jest Szejk Mohammad bin Sultan dr Al Quasimi.

Liczącą 650 tysięcy mieszkańców Szardżę odwiedziło w 2018 roku 1,6 mln turystów.

Przodują Rosjanie oraz goście z niektórych dawnych krajów ZSRR (np. z Kazachstanu). Polaków na razie jest niewielu, ale rozpoczynająca się właśnie akcja promocyjna ma to zmienić.
W 2014 roku Szardża ogłoszona została Stolicą Kultury Islamskiej a w roku 2015 Szardża wybrana została przez Radę arabskich ministrów turystyki Stolicą Turystyki Arabskiej.

Khalid Jasim Al. Midfa z przewodniczący Organizacji Rozwoju Handlu i Turystyki Szardży, powiedział: „Jesteśmy krajem otwartym, bezpiecznym i tańszym od pozostałych emiratów. Mamy bogatą ofertę dla każdego: kulturalną, architektoniczną, rodzinną, biznesową. Szczególnie jesteśmy atrakcyjni dla rodzin z dziećmi – czeka na nie wiele zniżek (bilety wstępu w cenie 1 dolara). Nasza zima jest lubiana przez Europejczyków, średnia temperatura wynosi 18 stopni Celsjusza. Dla lubiących wypoczynek aktywny proponujemy sporty wodne (nurkowanie, łowienie ryb, surfing, kajaki), pustynne safari, wędrowki górskie, skoki spadochronowe, narciarstwo na piasku, golf, strzelectwo, łucznictwo, tenis i inne.”

Z ciekawostek kulturalnych gospodarze polecali szczególnie wizytę w Muzeum Morskim, Muzeum Sztuki oraz Muzeum Cywilizacji Islamskiej w budynku dawnego suku, (mieści ponad pięć tysięcy eksponatów), Muzeum Kaligrafii, Muzeum Archeologiczne, Muzeum Dziedzictwa (Sharjah Heritage Museum).

Miejscowe lotnisko może przyjąć rocznie 10 mln pasażerów, ale za cztery lata, poddaniu do użytku nowe części, będzie miało przepustowość 25 mln osób.

Khalid Jasim Al. Midfa podkreślił: „Zwiedzanie Szarży jest bezpieczne dla każdego, również dla samotnych kobiet. Tolerancja jest dla nas bardzo ważna. Podobnie, jak otwartość wobec gości.”

Organizacja Rozwoju Handlu i Turystyki Szardży, w najbliższych miesiącach rozpocznie akcję mającą przybliżyć atrakcje branży turystycznej i mediom.

Khalid Jasim Al. Midfa, skomentował: „Nie jesteśmy sfokusowani na jeden rynek. Badamy rynki zagraniczne, trendy w turystyce, statystyki. Słuchamy naszych touroperatorów i hotelarzy, którzy najlepiej znają rynek i jego potrzeby. Według wszystkich Polska ma wielki potencjał, a przykład dynamicznego wzrostu liczby turystów polskich odwiedzających sąsiedni Dubaj działa na wyobraźnię. W Polsce chcemy zacząć od kontaktów i działań B2B. Od 2020skirujemy naszą promocję do konsumentów. Mamy połączenia lotnicze, bardzo dobre hotele, przygotowane atrakcyjne produkty turystyczne. Pozostaje nam wypromować to wszystko w Polsce.”