Statek Costa Firenze wypłynął w pierwszy rejs

fot. archiwum Costa Cruise

Nowy statek Costa, zbudowany przez Fincantieri w Margherze, wypłynął z Savony w swój pierwszy rejs wzdłuż włoskiego wybrzeża. Costa Firenze będzie pływać po włoskich wodach przez całe lato, co pozwoli flagowemu statkowi Costa Smeralda powrócić na międzynarodowe trasy do Francji i Hiszpanii.

Costa Firenze czyli nowy statek włoskiego armatora Costa Cruise, 4 lipca wypłynął z portu w Savonie w swój pierwszy rejs. Statek, inspirowany florenckim renesansem, został zaprojektowany i zbudowany przez Fincantieri w stoczni w Margherze. Jest to czwarty statek Costa, który wrócił na wody w 2021 roku (po Costa Smeralda, Costa Luminosa i Costa Deliziosa).

Tygodniowa trasa Costa Firenze jest wytyczona wzdłuż włoskiego wybrzeża. Statek zawinie do sześciu portów: Savony, Civitavecchia/Rzymu, Neapolu, Katanii, Palermo i Cagliari, w niektórych zatrzymując się nawet na 10 godzin. Od końca lipca do końca sierpnia, goście będą mogli zatrzymać się także w stolicy Malty – Valletcie.

Mario Zanetti, prezes Costa Cruises, powiedziała: „Costa Firenze jest idealnym symbolem włoskiego stylu, połączonego z innowacjami produktowymi zaprojektowanymi specjalnie dla rodzin i par. To już czwarty statek Costa, który tego lata wznowił rejsy. To tylko potwierdza stopniowy powrót naszej firmy i całej branży rejsów wycieczkowych do normalności, co ma ogromne znaczenie dla gospodarki naszego kraju”.

Wnętrze Costa Firenze inspirowane jest toskańskim miastem, ojczyzną renesansowej sztuki i kultury. Przestrzenie wspólne na statku odzwierciedlają harmonię spaceru po florenckiej ulicy, a przytulne atrium Piazza della Signoria w symboliczny sposób oddaje hołd florenckiemu placowi.

fot. archiwum Costa Cruises

Na pokładzie znajduje się 13 restauracji i 8 barów, oferując najbogatszą i najbardziej różnorodną ofertę gastronomiczną spośród wszystkich pozostałych statków Costa. Każdego wieczoru serwowane jest „danie kierunkowe”, przygotowane przez włoskiego szefa kuchni Bruno Barbieri, nawiązujące do odwiedzanych portów. Nowością jest Fiorentina Steak House, w którym goście mogą spróbować wyśmienitych toskańskich i włoskich mięs, a także Frescobaldi wine experience, gdzie można delektować się toskańską różnorodnością, degustując wina Marchesi Frescobaldi.

Na statku znajduje się wiele otwartych przestrzeni, aby móc w pełni cieszyć się żeglarskim doświadczeniem. Na rodziny z dziećmi czeka park wodny i park rozrywki, na pary – prywatne SPA i kameralne baseny.

Flagowy statek Costa Smeralda powróci na międzynarodowe trasy po Morzu Śródziemnym, zatrzymując się w Savonie, Civitavecchia/Rzymie i Messynie oraz we Francji, z cotygodniowymi przystankami w Marsylii oraz w Hiszpanii, z postojami w Barcelonie i Palma de Mallorca.

Od wrzenia wraca Hiszpania i Francja

Od 12 września Costa Firenze rozszerzy swoje międzynarodowe trasy do Francji i Hiszpanii, zatrzymując się w Savonie, Civitavecchia/Rzymie, Neapolu, Ibizie, Barcelonie i Marsylii. W sezonie zimowym 2021/22 Costa Firenze będzie cumować w Dubaju, wypływając w tygodniowe rejsy po Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Katarze i Omanie, zawijając do Abu Dhabi, Dohy, Muscatu oraz z wielodniowym postojem w Dubaju. Costa Cruises jest Złotym Sponsorem Włoskiego Pawilonu na Expo Dubai 2020, dlatego w czasie postoju w emiracie będzie oferować specjalne pakiety wstępu na wydarzenie.

W sezonie letnim w rejsy wypłyną cztery statki Costa. Costa Fascinosa powróci na morze 23 września, wypływając z Savony na 10-dniowe rejsy do Lizbony, a Costa Diadema 26 września wyruszając z Savony w długie rejsy do Turcji i Grecji lub Hiszpanii i Portugalii.

W sezonie zimowym 2021/22 będzie pływać łącznie siedem statków Costa, w tym nowy flagowy statek Costa Toscana, którego wodowanie planowane jest na grudzień 2021. Będzie on oferować rejsy po Morzu Śródziemnym, Karaibach, Ameryce Południowej, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Wyspach Kanaryjskich, a także rejs dookoła świata.

Lato 2022 – sześc statków na trasach

W sezonie letnim 2022 po Morzu Śródziemnym będzie pływać sześć statków Costa: Costa Firenze, Costa Smeralda i Costa Toscana po zachodniej części Morza Śródziemnego oraz Costa Deliziosa, Costa Luminosa i Costa Pacifica – po wschodniej stronie Morza Śródziemnego. Cztery dodatkowe statki – Costa Diadema, Costa Fascinosa, Costa Favolosa i Costa Fortuna – będą pływać po wodach Europy Północnej, zatrzymując się w miastach bałtyckich i przy norweskich fiordach.

Wszystkie procedury BHP zostały ulepszone dzięki wypracowaniu i przyjęciu Protokółu Bezpieczeństwa Costa – dokumentu opracowanego przez armatora wraz z naukowcami i władzami włoskimi, prezentującego katalog działań sanitarnych związanych z każdym aspektem rejsu, zarówno na pokładzie, jak i na lądzie.

Costa Cruises – wystartowały rejsy z Savony