Costa Cruises – wystartowały rejsy z Savony

Costa Smeralda/fot. archiwum Costa Cruises

Costa Smeralda, flagowy statek Costa Cruises, 1 maja wypłynął z portu w Savonie na tygodniowy rejs po Włoszech. Jest to pierwszy rejs włoskiego armatora w 2021 roku.

Tym samym Costa Crusises oficjalnie rozpoczęła sezon letnich rejsów, w czasie którego na Morze Śródziemne wypłyną cztery statki Costa.
Otwarcie sezonu na statku Costa Smeralda odbyło się na terminalu Palacrociere w Savonie, w obecności prezesa Costa Cruises, Mario Zanettiego oraz przedstawicieli lokalnych władz: burmistrza Savony – Ilarii Caprioglio, prezesa zarządu Portu Morskiego Zachodniej Ligurii – Paolo Emilio Signorini oraz kapitana Savona Costa Guard – Francesco Cimmino.

Mario Zanetti, prezes Costa Cruises, powiedział: „W tym roku 1 maja nabiera szczególnego znaczenia dla Costa Cruises. W Święto Pracy nasza firma wznawia działalność, świętując wznowienie pracy, dla nas i dla całej branży. Cieszymy się, że możemy ponownie wyruszyć z portu w Ligurii czyli z regionu, który jest naszym domem od ponad 70 lat.

Rejsy morskie i turystyka stanowią zasadniczy filar przy odbudowie włoskiej gospodarki. Wystarczy wspomnieć, że przed pandemią z naszej firmy do budżetu państwa wpłynęło 3,5 miliarda euro, bezpośrednio i pośrednio zatrudniając ponad 17 000 osób i współpracując z około 5 000 partnerów. Mamy nadzieję, że dzisiejsze wznowienie rejsów będzie początkiem powrotu do normalności zarówno dla nas, jak i dla naszych gości, których z przyjemnością witamy z powrotem na pokładzie oraz dla wszystkich dostawców pracujących w naszej branży ”.

Pierwszy rejs Costa Smeralda obejmuje włoską trasę: Savonę, Civitavecchia / Rzym, Neapol, Mesynę, Cagliari i La Spezię. Goście mogą rezerwować całą trasę na tygodniowe wakacje lub podzielić ją na trzy- i czterodniowe mini rejsy.

Wszystkie procedury BHP zostały ulepszone dzięki wypracowaniu i przyjęciu Protokołu Bezpieczeństwa Costa – dokumentu opracowanego przez armatora wraz z naukowcami i władzami włoskimi, prezentującego katalog działań sanitarnych związanych z każdym aspektem rejsu, zarówno na pokładzie, jak i na lądzie. Środki bezpieczeństwa obejmują między innymi: zmniejszenie liczby gości, testy wymazowe dla wszystkich gości przed wejściem na pokład i w połowie rejsu, testy wymazowe dla załogi przed wejściem na pokład i regularnie podczas rejsu, kontrola termiczna przy każdym wejściu na pokład i do pokładowych restauracji, utrzymywanie dystansu społecznego na pokładzie i w terminalach, nowe możliwości korzystania z usług pokładowych, ulepszone usługi sanitarne i medyczne oraz stosowanie masek ochronnych w razie konieczności.

Wakacyjne trasy będą obejmowały nowe programy wycieczek, w czasie których goście będą mogli odkrywać miejsca poza utartymi szlakami. Podróżni będą mogli skorzystać z nowych doświadczeń kulinarnych, próbując dań powiązanych z odwiedzanymi portami.

Inauguracja sezonu odbyła się na pokładzie najbardziej zaawansowanego technologicznie pod względem wpływu na środowisko statku. Costa Smeralda jest pierwszym statkiem wycieczkowym włoskiego armatora, który jest napędzany gazem ziemnym LNG czyli obecnie najbardziej zaawansowaną technologią napędową, minimalizującą emisję spalin. Dobowe zapotrzebowanie statku na wodę jest całkowicie zaspokajane poprzez bezpośrednie odsalanie wody morskiej. Zużycie energii jest ograniczone do minimum dzięki inteligentnemu systemowi efektywności energetycznej, a odpady są w 100 proc. segregowane (na plastik, papier, szkło i aluminium) i poddane późniejszemu recyklingowi.

Costa Smeralda to pierwszy z czterech włoskich statków, które będą pływać latem po Morzu Śródziemnym. 16 maja Costa Luminosa wypłynie w tygodniowy rejs do Grecji, a 26 czerwca Costa Deliziosa powróci na tygodniowe rejsy po greckich wodach. 4 lipca Costa Firenze, nowy statek zainspirowany florenckim renesansem, wyruszy w tygodniowy rejs po Włoszech. Od 3 lipca Costa Smeralda powróci na międzynarodowe trasy, z tygodniowymi rejsami po Włoszech, Francji i Hiszpanii.

Ilaria Caprioglio, burmistrz Savony, skomentował: „Wznowienie rejsów Costa Cruises w Święto Pracy ma znaczenie symboliczne. Jest to dobra zapowiedź dla całej branży turystycznej. Gmina Savona świętuje ten dzień razem z Costa Cruises, po bardzo trudnych miesiącach kryzysu zdrowotnego, gospodarczego i społecznego, w 25 rocznicę obecności firmy w Savonie. Savona jest gotowa ponownie przyjąć pasażerów rejsów wycieczkowych.”

Paolo Emilio Signorini, prezes Zarządu Portu Morskiego Zachodniej Ligurii, podkreślił: „Bardzo doceniam odpowiedzialność i starania Costa Cruises, aby ponownie wznosić rejsy. System portowy Genui i Savony jest jedną z głównych tras rejsowych po Morzu Śródziemnym, z ponad 2,3 milionem pasażerów. Costa Cruises wraz z autorytetami ds. zdrowia opracowało dokładne protokoły bezpieczeństwa, które pozwolą pasażerom w pełni cieszyć się rejsem. Jestem dumny, że Savona jest portem-domem dla Costa Cruises i dalej będę pracować nad wzmocnieniem tej więzi. Dokonaliśmy znaczących inwestycji w Terminalu, dokonuje się elektryfikacji doków, spełniając prośbę lokalnej społeczności o zrównoważony rozwój portu. Będziemy też pracować nad poprawą dostępności do portu, jeszcze bardziej integrując świat Costa z lokalną rzeczywistością”.

Francesco Cimmino, kapitan Savona Costa Guard, dodał: „Wznowienie działalności rejsowej na pokładzie Costa Smeralda ma ogrmone znaczenie, zwłaszcza w świetle stopniowej odbudowy tego sektora. Kapitanat portu zakończył czynności kontrolne na pokładzie statku w celu uzyskania certyfikatów wymaganych przez międzynarodowe konwencje dotyczące bezpieczeństwa i ochrony. Działania zostały przeprowadzone przez specjalne zespoły inspektorów Savony i Genoa Coast Guard ”.

Costa Cruises – start rejsów 1 maja

Adam Gąsior

Redaktor naczelny portalu branżowego WaszaTurystyka.pl


POWIĄZANE WPISY

Privacy Preference Center