Odetchnij od zimy wypoczywając na Malcie. Słońce, łagodny klimat, zabytki i wydarzenia

fot. Visit Malta

Malta to idealny kierunek nawet dla najwybredniejszych turystów. Wyjazdy są stosunkowo niedrogie i na każdą kieszeń. Kraj sprawdza się zarówno na wakacje, ferie, jak i na krótkie wyjazdy o każdej porze roku. Nawet w środku zimy ma do zaoferowania znacznie więcej niż samo słońce i morze.

Miniony rok okazał się rekordowy pod względem Polaków wypoczywających na Malcie. Szacuje się, że kraj odwiedziło 130 tys. polskich turystów, a celem na przyszłe lata jest zwiększenie tej liczby do 200 tys. W sumie do końca 2022 roku łącznie Maltę odwiedziło 2,2 mln turystów. Czym tak tłumnie przyciąga odwiedzających do spędzenia tam czasu?

Wśród głównych zalet znajdują się wysokie temperatury i piękna pogoda. Malta cieszy się również jednymi z najwyższych średnich godzin nasłonecznienia w Europie. Podczas gdy przykładowo Londyn ma średnio tylko 1 460 godzin słońca w roku, Malta ma ich około 3 tys. Zimowe temperatury wahają się od 13 do 20 stopni C, co pozwala na zwiedzanie stolicy Valletty bez konieczności zakładania zimowej kurtki.

fot. Visit Malta

Puste plaże i spokojne zwiedzanie miast

Podróżowanie zimą na Maltę zwiększa również szanse na samotne spędzanie czasu na plaży. Większość miłośników słońca udaje się tam zazwyczaj w lipcu i sierpniu. Jednak tylko zimą można mieć praktycznie całą plażę tylko dla siebie. Kiedy już nacieszymy się widokami, warto zaplanować wędrówkę po przypominających labirynt uliczkach Valletty. Wyglądają o wiele bardziej uroczo, jeśli można je zwiedzić bez tłumów, a miejsca w najpopularniejszych ulicznych barach i restauracjach okazują się niezwykle łatwe do znalezienia.

Zbudowana w XVI wieku, Valletta została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a odkrywanie dziedzictwa architektonicznego, którym szczyci się stolica Malty, z pewnością nie są jednym, czego nie należy przegapić. Ulice Mdiny, dawnej stolicy, Malty pozwalają na odkrycie kolorowych ogrodów, monumentalnych placów z pałacami i zachwycającymi kościołami. Architektura inspirowana barokiem jest również ukazana w pałacach, z których większość jest utrzymana w bardzo dobrym stanie i robi dużo większe wrażenie niż w zatłoczonym okresie letnim.

Festiwal barokowy w Valletcie

Pozostając w barokowym klimacie, ciekawym i interesującym wydarzeniem dla turystów zwiedzających Maltę zimą będzie festiwal barokowy. Po raz pierwszy wydarzenie to miało miejsce w 2013 roku. Udział w nim biorą jedni z najlepszych solistów i zespołów na scenie muzyki barokowej. Trwający ponad trzy tygodnie festiwal oferuje kwintesencję wszystkiego, co barokowe, ponieważ odbywa się w miejscach takich jak m.in. katedra św. Jana, pałac Verdala, Palazzo Parisio i Teatru Manoel.

Miejsca te są autentycznymi przestrzeniami barokowymi z wyjątkowym wystrojem, rzeźbami i obrazami typowymi dla tego okresu. Organizowany przez Festivals Malta co roku w styczniu, pod kierownictwem artystycznym Kennetha Zammit Tabona, festiwal podkreśla ogromną wszechstronność barokowego stylu i jego popularność.

Odkryj nietknięta wyspę Gozo

Wystarczy 25 minut, aby przenieść się do cichego i spokojnego Gozo, które jest drugą co do wielkości wyspą w archipelagu otaczającym Maltę, zamieszkałą przez zaledwie 37 tys. osób. Aby dostać się na wyspę należy skorzystać z promu, który odpływa z Ċirkewwa bardzo często w ciągu dnia, nawet w okresie zimowym.

Większość podróżnych wybiera się na Gozo w okresie letnim, aby doświadczyć spokojniejszej, mniej zurbanizowanej i bardziej naturalnej alternatywy dla Malty. Poza sezonem letnim, w zimie, to relaksujące doświadczenie jest jeszcze intensywniejsze.

Plaże na Gozo mają też znacznie czystszą wodę morską, co czyni je ulubionym miejscem dla miłośników nurkowania. Jeśli jednak nie jesteśmy pewni, czy chcemy się zanurzyć w wodzie, gdy temperatury są nieco niższe, możemy cieszyć się wędrówkami na stałym lądzie.

Maltańskie potrawy i napoje

Dla wielu turystów ulubioną częścią poznawania kraju jest próbowanie lokalnych potraw i napojów. To zdecydowanie najprostszy i najbardziej bezpośredni sposób na poznanie kultury. A na Malcie nie brakuje wielu smacznych dań do spróbowania.

Tradycyjne dania maltańskie zawierają elementy pochodzące z różnych cywilizacji, które zasiedlały wyspę w ciągu jej historii. Przez wieki mieszkańcy Malty stworzyli ciekawą kuchnię zawierającą mieszankę różnych dodatków i przypraw. Oczywiście położenie nad Morzem Śródziemnym ma również duży wpływ na kuchnię Malty, więc w menu znajduje się wiele owoców morza.

Niektóre z najbardziej znanych tradycyjnych potraw to kapunata (maltańskie ratatouille), lampuki pie (placek rybny), bigilla (pasztet z fasoli i czosnku) i kannoli (kruche ciasto deserowe wypełnione ricottą). Aby w pełni móc cieszyć się smakami maltańskiej kuchni do posiłku powinien zostać podany kieliszek lokalnego wina.

Loty na Maltę

Najlepszym i najłatwiejszym sposobem dotarcia na Maltę jest samolot. Z Warszawy do Valletty leci się niecałe trzy godziny. Mimo że możliwy jest właściwie tylko transport samolotem, to siatka bezpośrednich połączeń jest wystarczająca i pozwala dotrzeć nam do celu z siedmiu polskich lotnisk: Krakowa, Warszawy (zarówno z lotniska Chopina, jak i lotniska Warszawa-Modlin), Wrocławia, Gdańska, Poznania i Katowic.

Materiał powstał przy współpracy z VisitMalta