Śladami bajkowych bohaterów w Wielkiej Brytanii

archiwum visitbritain

Gdy 2 stycznia na ekrany polskich kin wejdzie film o przygodach misia Paddingtona, wzrośnie być może wśród dzieci i dorosłych zainteresowanie również innymi bohaterami bajek. Tym, którzy odwiedzą Wielką Brytanię, organizacja VisitBritain proponuje wędrówkę ich śladami. Kubuś Puchatek, Prosiaczek i Kłapouchy
W wiejskich okolicach Hartfield w hrabstwie East Sussex, wsi oddalonej niecałe 90 minut drogi od Londynu, fani Kubusia Puchatka mogą odwiedzić miejsca znane im doskonale z książek, takie jak most, na którym bohaterowie bawili się w misie-patysie czy pułapkę na hefalumpy. Warto rozpocząć wizytę w Chatce Puchatka, sklepie, w którym znajduje się największa na świecie kolekcja przedmiotów związanych z Kubusiem Puchatkiem (zwanymi przez właściciela, Mika Ridleya „puchatkofernaliami”). Przy sklepie mieści się też „kawiarenka Prosiaczka”. Na stronie Pooh Country fani Kubusia znajdą mapę i wszystkie niezbędne wskazówki, które pozwolą im wygrać w misie-patysie i podążyć tropem bohaterów swoich ukochanych opowieści. Można też wybrać się do Stumilowego Lasu – w rzeczywistości zwanego Pięciusetmilowym Lasem (Five Hundred Acre Wood, położonym w lesie Ashdown Forest) – a nawet odnaleźć miejsce, w którym Kubuś Puchatek odkrył biegun północny.
www.pooh-country.co.uk

Piotruś Królik, pani Mrugalska i kaczka Tekla Kałużyńska
Beatrix Potter czerpała inspirację z piękna i dzikiej przyrody Krainy Jezior w hrabstwie Kumbria w północno-zachodniej Anglii. Stworzyła dzięki temu jedne z najpiękniej ilustrowanych i najukochańszych książek dla dzieci. Wielbiciele jej opowieści muszą koniecznie wybrać się do muzeum Świat Beatrix Potter (The World of Beatrix Potter Attraction) w Bowness-on-Windermere, tylko 90 minut drogi samochodem lub ponad godzinę pociągiem z Manchesteru (www.hop-skip-jump.com). W muzeum odwiedzić można ogród Piotrusia, leśną polankę kaczki Tekli Kałużyńskiej oraz podziemny dom pana Rudzielca, a także kuchnię pani Mrugalskiej. W Krainie Jezior znajduje się również dom Beatrix Potter, Hill Top, gdzie wszystko wygląda tak, jakby pisarka dopiero co wyszła na spacer. Każdy pokój to odniesienie do jednej z książkowych ilustracji, a tamtejsze ogrody i wiejskie okolice pozwalają dostrzec, skąd Beatrix Potter czerpała inspirację dla swoich przepięknych rysunków.
(www.nationaltrust.org.uk/hill-top)

Alicja, Biały Królik i Szalony Kapelusznik
Oksford będzie na zawsze już związany z historią „Alicji w Krainie Czarów”. W 2015 roku przypada 150. rocznica pierwszej publikacji tej książki. Lewis Carroll zabierał małą Alice Liddell – która zainspirowała jego opowieść – na wycieczki łódką (bez wioseł, łódkę odpychało się długimi żerdziami od dna rzeki). Opowiadał jej wówczas historie o Alicji i białym króliku, który stał się później jedną z najoryginalniejszych postaci w literaturze. Na oksfordzkich wodach można odnaleźć swoją własną inspirację, wybierając się w rejs z jedną z wielu działających nad rzeką firm oferujących rejsy podobnymi łodziami (www.visitoxfordandoxfordshire.com). Po rejsie koniecznie odwiedź Sklep Alicji (Alice’s Shop), znajdujący się naprzeciwko Christ Church College. W sklepie znaleźć można pamiątki związane z Alicją. Niegdyś był to sklep ze słodyczami, do którego 150 lat temu zaglądała Alice Liddell i który wystąpił potem w „Po drugiej stronie lustra”. (www.aliceinwonderlandshop.co.uk).
Jeżeli po przeczytaniu fragmentu, w którym Alicja spotyka Szalonego Kapelusznika, nabierzesz ochoty na herbatę, wybierz się koniecznie do londyńskiego hotelu Sanderson Hotel, który oferuje Podwieczorek Szalonego Kapelusznika (Mad Hatter’s Afternoon Tea). Przygotuj się na tykające ciastka w kształcie zegarów, menu ukryte w książce, „Galaretkową Krainę Czarów” i inne ciekawostki.

(www.morganshotelgroup.com)
Prawdziwa Alicja, czyli Alice Liddell, spędzała wakacje w miasteczku Llandudno na północy Walii. Na stronie www.alicetowntrails.co.uk można pobrać specjalną aplikację 3D z trasami wycieczek po tym miasteczku, która pozwoli ci wyruszyć w fantastyczną przygodę i podążyć za Białym Królikiem, Szarakiem bez Piątej Klepki, Szalonym Kapelusznikiem czy samą Alice Liddell.

Piotruś Pan, Wanda i Zaginieni Chłopcy
J.M. Barrie, twórca Piotrusia Pana, chłopca, który nigdy nie chciał dorosnąć, osadził początek tej opowieści w Londynie, gdzie w ogrodach Kensington Gardens, jednym z Parków Królewskich, zobaczyć można wykonany z brązu pomnik Piotrusia Pana (www.royalparks.org.uk/parks/kensington-gardens). Rodzinne miasto Barriego – Kirriemuir w Szkocji (położone niecałe dwie godziny drogi samochodem z Edynburga) – znajduje się obecnie pod opieką National Trust of Scotland i jest otwarte dla zwiedzających. Można tam poznać biografię pisarza, zobaczyć kostiumy z oryginalnej inscenizacji Piotrusia Pana, a także zobaczyć Wash House, który stał się inspiracją dla domu zbudowanego przez Wendy dla Zaginionych Chłopców w Nibylandii.

www.nts.org.uk/property/j-m-barries-birthplace/about