Ryanair inwestuje 600 mln zł w centrum symulatorowo-treningowe w Krakowie

fot. materiały prasowe

Ryanair ogłosił plany budowy największego centrum symulatorowo-treningowego w Europie Centralnej w Krakowie. Inwestycja o wartości 600 mln zł jest kolejnym krokiem udanej współpracy między Ryanair a Krakowem, województwem małopolskim oraz międzynarodowym portem lotniczym im. Jana Pawła II Kraków-Balice, w którym irlandzki przewoźnik jest obecnie największą linią lotniczą (55 proc. market share).

Nowe centrum treningowe, zdolne do szkolenia nawet 500 osób dziennie dostarczy Polsce nowoczesną technologię i innowacyjne symulatory lotu, w tym pierwsze symulatory Boeinga 737-8200 gamechanger. Ponadto, projekt ten przyniesie ponad 150 nowych miejsc pracy dla szkoleniowców pilotów i personelu pokładowego, a także dla pracowników w dziale rosteringu i administracji.

Istotnym elementem inwestycji będzie budowa nowej drogi łączącej centrum treningowe Ryanair z portem lotniczym w Krakowie. Nowa droga, która zostanie wybudowana wspólnie przez Miasto Kraków oraz Ryanair bezpośrednio połączy terminal pasażerski z centrum symulatorowym umożliwiając pieszym ruch pomiędzy lotniskiem i centrum.

„Z radością ogłaszamy plany zainwestowania kolejnych 600 mln zł w Polsce. Nasze centrum symulatorowo-treningowe w Krakowie, które umożliwi szkolenie do 500 osób dziennie i stworzy dodatkowych 150 wykwalifikowanych miejsc pracy, będzie pierwszym tego typu i najbardziej innowacyjnym centrum w tej części Europy. Droga, która zostanie wybudowana dzięki współpracy z miastem Kraków, jest istotnym elementem tej inwestycji, który usprawni komunikację między naszym centrum a miastem i lotniskiem. Jesteśmy przekonani, że ta inwestycja wpłynie pozytywnie na biznes i turystykę Krakowa oraz całego województwa małopolskiego” – powiedział Michael O’Leary, prezes Ryanair.

„Naszym wspólnym celem jest rozwój miasta, a temu szczególnie sprzyjają inicjatywy oparte na wdrażaniu nowoczesnych technologii. Cieszymy się, że to właśnie w Krakowie Ryanair wybuduje nowe centrum symulatorowo-treningowe – co, kolejny już raz, dowodzi atrakcyjności naszego miasta dla inwestorów oraz umacnia jego pozycję jako ośrodka innowacji” – podkreślił Jacek Majchrowski, prezydent miasta Kraków.

„Zarząd województwa, którego pracami mam zaszczyt kierować, przykłada ogromną uwagę do rozwoju Małopolski zarówno w obszarze gospodarki, ale także technologii i biznesu. Budujemy sieć partnerów krajowych i międzynarodowych, do których należy także Ryanair. Dlatego, bardzo się cieszę z tej inwestycji, którą dzisiaj wspólnie inaugurujemy. To ogromny impuls rozwojowy dla Międzynarodowego Portu Lotniczego im. Jana Pawła II w Krakowie- Balicach, ale także całego regionu” –powiedział Witold Kozłowski, Marszałek Województwa Małopolskiego.

„Uruchomienie centrum szkoleniowego to ogromne wyróżnienie dla naszego regionu, miasta i lotniska. Bardzo się cieszymy, że linie lotnicze Ryanair dostrzegają potencjał do dalszego inwestowania w Krakowie i w Małopolsce. Doskonale wyszkolone i wyspecjalizowane kadry są gwarancją rozwoju branży lotniczej w zakresie bezpieczeństwa i komfortu pasażerów. Jestem przekonany, że centrum symulatorowo-treningowe przyczyni się do powstawania nowych miejsc pracy w regionie, a także stanie się słynną w świecie szkołą awiacji” – dodał Radosław Włoszek prezes zarządu Kraków Airport.

Budowa nowego krakowskiego centrum szkoleniowego Ryanaira rozpocznie się na początku 2024 roku. Pierwszy etap inwestycji, z czterema symulatorami lotu, zostanie uruchomiony już w 2025 roku z planami osiągnięcia pełnej zdolności szkoleniowej w 2026 roku.

Ryanair uruchamia nowe połączenia do Albanii na sezon zimowy 2023

Weronika Szabelewska

Zastępczyni Redaktorki Naczelnej


POWIĄZANE WPISY

Privacy Preference Center