Ryanair dostanie mniej samolotów

Michael O'Leary zasmucony
Michael O’Leary prezes Ryanair /fot. Marzena Markowska

Mniej nowych samolotów od Boeinga spowoduje cięcia w letnim rozkładzie lotów Ryanaira. Nie będzie kasowania tras.

Ryanair potwierdził w piątek 1 marca, że Boeing zamierza dostarczyć 40 z 57 planowanych samolotów B737-MAX8200, które miały zostać przekazane linii lotniczej przed końcem czerwca 2024 roku. Dotychczasowy harmonogram Lato’24 Ryanaira opierał się na planie dostawy co najmniej 50 samolotów B737.

“Jesteśmy bardzo rozczarowani ostatnimi opóźnieniami w dostawach Boeinga – powiedział Michael O’Leary, CEO Ryanair Group – Wyrażamy ubolewanie z powodu wszelkich niedogodności, które mogą dotknąć niektórych klientów i naszych partnerów lotniskowych przez te wymuszone, niezależne od nas zmiany”

Ryanair będzie teraz musiał zredukować siatkę o około 10 samolotów w szczytowych miesiącach letnich – w lipcu, sierpniu i wrześniu. Spowoduje to niewielkie zmiany w rozkładzie lotów i obejmie zmniejszenie częstotliwości na istniejących trasach, bez kasowania nowych tras.
Ryanair wdrożył już te cięcia w rozkładzie lotów na niektórych swoich lotniskach o wyższych kosztach, w szczególności w Dublinie, Mediolanie Malpensa, Warszawie Modlin i na 4 portugalskich lotniskach, gdzie koszty rosną szybciej niż inflacja w 2024 roku. Wszyscy pasażerowie objęci tymi zmianami otrzymali już powiadomienia o zmianach w rozkładzie lotów oraz otrzymali możliwość skorzystania z alternatywnych godzin lotów lub pełnego zwrotu kosztów.

,,Spodziewamy się, że te ostatnie opóźnienia w dostawach Boeinga, w połączeniu z uziemieniem do 20% flot Airbus A320 naszych konkurentów w Europie, ograniczą przepustowość i będą skutkować nieco wyższymi cenami biletów lotniczych dla klientów latem 2024 roku -dodał O’Leary”

Wymuszone zmiany harmonogramu letniego nieco zahamują planowany wzrost Ryanaira w 2025 roku z zaplanowanych 205 mln do nieco poniżej 200 mln pasażerów,