Rekordowe żniwa w skansenie w Sierpcu

fot. Dariusz Krześniak

W tegorocznych żniwach w skansenie w Sierpcu uczestniczyło prawie 9200 osób. To absolutny rekord frekwencyjny wydarzeń plenerowych w sierpeckim muzeum. Impreza odbyła się 1 sierpnia. Poświęcona była pracom i zwyczajom związanym ze zbiorem zbóż. Dla zwiedzających przygotowano wiele atrakcji.

W programie muzealnych Żniw znalazły się pokazy dawnych zajęć gospodarskich i prac polowych, w których zwiedzający mogli wziąć udział, widowisko obrzędowe „Żeńcy” przygotowane przez Regionalny Zespół Pieśni i Tańca Boczki Chełmońskie z Kocierzewa, warsztaty plastyczne dla dzieci i wiele innych.

Muzealna wieś ożyła. Turyści obejrzeć mogli pokazy koszenia, stygowania, młócenia zbóż i pracy wiatraka. Oglądali zapomniany już obyczaj strojenia przepiórki i dowiedzieli, jak wyglądał niegdyś wieniec dożynkowy. Odwiedzali gospodynie zajmujące się kiszeniem ogórków i przyglądali sprzętom dawniej używanym do koszenia i obróbki zbóż.

Najmłodsi wykonywali ozdoby ze słomy i maski demonów polnych. W jednej z chałup zielarka udzielała porad, a w innej szewc pracował przy naprawie obuwia.

O godzinie 14.00 w kościele z Drążdżewa odprawiona została msza święta w intencji dobrych zbiorów. Na stoiskach wystawców podczas kiermaszu znalazły się produkty rękodzieła, potrawy i napoje regionalne, a także szeroki wybór pieczywa. Na muzealnej scenie wystąpiła wiejska kapela Pana Jacka, skocznymi melodiami porywając widzów do zabawy.
Żniwa w skansenie stanowiły część obchodów 50-lecia istnienia sierpeckiego muzeum trwających przez cały rok.

28 sierpnia skansen zaprasza na Dzień Integracji Osób z Niepełnosprawnością, 5 września zaś na Wykopki. Kulminacją wydarzeń jubileuszowych będą konferencja naukowa poświęcona problemom muzealnictwa (8–10 września) i weekend z tradycją mazowiecką. 11 września odbędzie się impreza „Inspiracje Mazowszem. Sobota z Mirą Zimińską-Sygietyńską”, a 12 września „Niedzielę w skansenie”.