Rekordowe wizyty Polaków na Słowacji. Nowe zasady wędrówek w Tatrach

Liptów to idealne połączenie gór i wody. /fot. Mieczyslaw Pawłowicz
Liptów to idealne połączenie gór i wody. /fot. Mieczysław Pawłowicz

Polscy turyści po raz kolejny pobili rekord przyjazdów na Słowację. Duża część odwiedziła Tatry, gdzie od tego roku zmieniają się zasady górskich wędrówek.

Slovakia Travel, narodowa agencja promocji turystyki Słowacji w Polsce, przedstawiła na konferencji w Warszawie statystyki przyjazdów za ubiegły rok. W 2023 roku Polacy stanowili 13,5 proc. wszystkich gości zagranicznych na Słowację. Pod względem turystyki przyjazdowej na Słowację nasz kraj od dawna zajmuje drugą pozycję. W 2023 roku na Słowację przyjechało ponad 282 tys. Polaków, co oznacza wzrost o 49 proc. w porównaniu do 2022 roku, i wzrost o 18 proc. w stosunku do 2019 roku. To jeden z nielicznych rynków źródłowych, który przekroczył wartości sprzed pandemii. W 2023 r. polscy goście dokonali na Słowacji ponad 650 tys. noclegów, co oznacza wzrost o 51 proc. w porównaniu do 2022 roku. i o 12 proc. więcej niż w 2019 roku. Optymizmem napawają wyniki pierwszych trzech miesięcy 2024 roku. W pierwszym kwartale Słowację odwiedziło ponad 80 tys. Polaków, co stanowi 18,4 proc. ogółu turystów zagranicznych w tym okresie.

Otwarcie sezonu letniego na Słowacji

W drugiej części konferencji atrakcje i nowości poszczególnych regionów omawiali ich przedstawiciele: Slavomír Ondko, dyrektor ośrodka Dolina Lewoczyńska; Peter Kolenčík, wiceprezes Słowackiego Stowarzyszenie Aquaparków, Kapielisk i Basenów; Lucia Blašková, dyrektor organizacji turystycznej Wysokie Tatry; Katarína Šarafínová, kierownik ds. marketingu Regionu Liptowskiego; Ivana Kavulič, kierownik ds. stosunków międzynarodowych Visit Koszyce oraz Jaroslav Hric, dyrektor organizacji turystycznej Regionu Gemer.

Aktywnych turystów z Polski ucieszy wiadomość, że sezon w Tatrach rozpocznie się dwa tygodnie wcześniej niż zwykle. Na szlaki powyżej schronisk będziemy mogli wyruszyć już od 1 czerwca. Przy okazji zmieniły się także inne zasady wędrówek.

„Na szlakach możemy przebywać jedynie od świtu do zmierzchu – mówi Lucia Blašková – Dotyczy to także wspinaczy. Nie będzie można spacerować z psami powyżej dolin. W praktyce na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego (TANAP) możliwe jest to jedynie tam, gdzie prowadzą asfaltowe drogi”.

Szlaki turystyczne będą otwarte do 31 października 2024 roku. Nieprzestrzegający nowych reguł turyści muszą liczyć się z mandatami od 50 euro wzwyż.

Niezwykle popularny wśród naszych rodaków Region Liptowski sezon letni otworzy 30 maja, spodziewając się zwiększonego ruchu w długi weekend po Bożym Ciele (na Słowacji to normalny dzień pracy).

„Liptów to fantatastyczne połączenie gór i wody. To nie tylko aquaparki Bešeňová i Tatralandia, ale także Liptovská Mara – zachęca Katarína Šarafínová – W dodatku region leży niecałą godzinę jazdy od granicy, a Słowacy dobrze rozumieją język polski”

Słowacja członkiem PIT

Więcej o atrakcjach naszych południowych sąsiadów na stronach Slovakia Travel. Przy okazji konferencji poinformowano także o wstąpieniu tej agencji do Polskiej Izby Turystyki.

Paweł Radoliński, PIT oraz Martin Pavlik, Slovakia Travel. /fot. Mieczysław Pawłowicz
Paweł Radoliński, PIT oraz Martin Pavlik, Slovakia Travel. /fot. Mieczysław Pawłowicz

Certyfikat członkostwa na ręce Martina Pavlika, kierownika Slovakia Travel w Polsce, złożył Paweł Radoliński, sekretarz generalny Polskiej Izby Turystyki.